Site rengi

Tasarım

ALTIN 793,64
DOLAR 13,4726
EURO 15,2894
BIST 2.011,16
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3 °C
Karla Karışık Yağmurlu

Yenidoğan sarılığının hasarları nelerdir

06.04.2021
86
A+
A-

Sarılık, nedenine bağlı olarak bebeğin doğduğu gün ya da yenidoğan yarıyılının rastgele bir gününde belirginleşebilir.Sık karşılaşılan bu hastalık, zamanında müdahale edilmediğinde bebekte kalıcı zararlar vazgeçebildiği gibi, doğru teşhisle kısa zamanda rehabilitasyon edilebilmektedir. Memorial Hizmet Sağlık Kurumu Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Seda Öz, “Yenidoğan bebeklerde sarılık ve rehabilitasyonu” hakkında bilgi verdi.

Sarılığın tanısı zamanında konmalıdır

Zamanında ve sıhhatli doğan bebeklerin takribî %60’ı, erken doğan bebeklerin %80’i hayatının ilk günlerinde sararabilir.

Surat bölgesinden başlayan sarılık daha sonra karın, kol ve bacaklarda aşikarlaşmaya başlayabilir. Ancak sarılık tanısı koymak için yalnızca bedendeki renk yeterli değildir; kanda bakılacak “bilirubin” kıymeti ile bebeklerin sarılık vaziyeti hakimiyet edilir. Total bilirubin kıymetleri 5 mg/dl’ nin üstüne çıkan her bebek sarılık tanısı alır. Bundan sonra sarılığın sebeplerini bulmak ve ona göre takip etmek ehemmiyetlidir.

Yenidoğan yarıyılında görülen sarılıkların çoğu fizyolojiktir

Anne karnında en süratli sihrime sürecini bitirmiş olan bebek doğduktan sonra da gelişimine devam etmektedir. Bu gelişim sürecinde karaciğerin olgunlaşmasını bitirmemiş olması sebebi ile sarılığa neden olan bilirubinin bedenden atılımı eksilme gösterebilir. Bilirubin maddesinin yapımı da bebeklerde yüksektir. Bu sebeple çoğalan bilirubin seviyesi yenidoğan sarılığının en ehemmiyetli belirtisi olan cildin sararmasına neden olmaktadır. Klasik yenidoğan sarılığı fizyolojik sarılık hayatın 2. gününden sonra başlayarak 1-2 hafta sürebilmektedir.

Genellikle rehabilitasyon gerektirmemektedir. Bebeğin sık aralıklar ile anne sütü alması bilirubinin bedenden atılımını süratlendirir ve sarılığın erken düzelmesini sağlar.

Uzun süren sarılık ciddi sıhhat problemlerinin habercisi olabilir

Sarılığı olan her bebeğin detaylı olarak değerlendirilmesi gerekir. Bebeklerde doğumdan sonraki 2. günden erken başlayan, süratle çoğalan ve çok yüksek seviyeye çıkan sarılık büyümesi vaziyetinde fizyolojik olmayan bir sarılıktan şüphelenilmeli ve ileri muayeneler tasarlanmalıdır. Zamanında doğan bebeklerde 2 haftadan, erken doğan bebeklerde 3 haftadan uzun süren sarılıklar uzamış sarılık olarak adlandırılır. Bu vaziyette kan grubu anlaşmazlığı, bazı enzim beceriksizlikleri, idrar yolu enfeksiyonu, tiroid bezinin noksan çalışması, doğuştan metabolik hastalıklar incelenmelidir.

Anne sütü sarılık rehabilitasyonu sırasında çok ehemmiyetlidir

Noksan anne sütü ile beslenme, sarılığı artıran sebeplerden biridir.

Aynı zamanda sarılığı olan bebekler güç uyandırılabilir ve emmeye istekli olmayabilir. Bu gidişat sarılık seviyesinin daha da çoğalmasına taban hazırlar.

Sık sık anne sütü ile beslenen bebeklerde sarılık seviyesinin daha ivedi düştüğü öğrenilmektedir. Bu bebeklerin sık aralıklar ile tartı hakimiyetleri yapılmalı ve hekimi tarafından zamanında alınacak temkinler ile noksan beslenmesi önlenmelidir.

Fototerapi rehabilitasyonu ile beyinde alana gelebilecek zararların önüne geçilebilir

Sarılık seviyeyi muhakkak seviyenin üzerine çıktığında ve uygun rehabilitasyon edilmediğinde beyin dokusu üzerinde kalıcı zarara ve uzun yarıyılda nörolojik bozukluklara neden olabilir. Bunu önlemek için, bilirubin seviyeyi yükseldiğinde “fototerapi” sınan ışık rehabilitasyonu müddet geçirilmeden hekim himayesinde başlanmalıdır.

Bebek, bu rehabilitasyon sırasında sağlık kurumunda en az 6- 8 saat muhakkak bir dalga boyunda ışık veren elektrikli makinenin altına yatırılır. Bu uygulama sırasında anne bebeğini hekimin önerdiği biçimde aralıklarla emzirmeye devam edebilir. Fototerapi rehabilitasyonu yenidoğan sarılığı için oldukça tesirli bir usuldür. Seyrek de olsa; bu usulün kullanımının netice vermediği hastalarda kan başkalaşımı harekâtı yapılması gerekebilmektedir.

Bebeğiniz bu süreci hekim hakimiyetinde atlatmalıdır

Yenidoğan sarılığı, sık görülmesi ve bir hayli bebekte kendiliğinden düzelmesine karşın bu gidişat her bebek için geçerli değildir. Hangi bebeğin sarılık seviyesinin riskli ebatlara erişebileceğini evvelden hipotez etmek de her zaman muhtemel olmayabilir.Bu sebeple yenidoğan her bebeğin kumpaslı hekim takibinin yapılması çok ehemmiyetlidir. Böylece, rehabilitasyon edilmediğinde kalıcı problemlere neden olabilecek yenidoğan sarılığı basitlikle önlenmiş olur.

Anne ve babalar yenidoğan yarıyılındaki bebeklerinin cildindeki ve göz aklarındaki renk farklılığına dikkat etmelidir. Bebekte cilt renginin sarardığını fark edildiğinde, müddet geçirilmeden sıhhat kuruluşuna müracaat etilmelidir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.