Site rengi

Tasarım

ALTIN 969,35
DOLAR 16,6970
EURO 17,4912
BIST 2.405,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29 °C
Açık

Yeni güne dinlenmiş uyanmak için 10 ipucu

30.06.2021
149
A+
A-
Yeni güne dinlenmiş uyanmak için 10 ipucu

Sosyal hayattaki farklılıklar ve teknolojik büyümeler gecenin de artık gündüz gibi yoğun bir biçimde yaşanmasına yol açıyor. Bu vaziyet; uyku niteliğini bozuyor, enerjiyi eksiltiyor, duygusal vaziyeti ve sıhhati negatif etkiliyor. Gün içinde düşünme, odaklanma ve problem çözme gibi kabiliyetleri faydalı kullanabilmek için “uyku hijyeni”ne özen göstermek büyük ehemmiyet taşıyor. Memorial Ankara Sağlık Kurumu Psikiyatri Bölümü’nden Doç. Dr. Levent Sütçigil, uyku bozuklukları ve daha iyi bir uyku için dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Uyku niteliğindeki eksilme hormon sistemini de bozuyor

Bir Hayli şahıs zaman zaman yatamadığından ya da gündüz uykulu sezdiğinden şikayet etmektedir. Bu vaziyet aralıksız hale kazanç ve günlük yaşantıyı negatif etkilemeye başlarsa, bunun bir bozukluk olabileceği düşünülür. Uyku niteliğinde bozulma sıhhati negatif tesirler. Kesintisizlik kazanan gidişatlarda hormon sisteminde bozulmalar olur. Özellikle şeker balansı negatif etkilenir, şahıs kilo almaya ve tansiyon hastalığına yatkın hale kazanç. Uyku bozukluklarını 3 ana grupta toplamak olasıdır. Bunlar; “insomnia” olarak adlandırılan uykuda eksilme, “hipersomnia” olarak adlandırılan uykuda çoğalma ve “sıkıntılı bacak belirtiyi”, “uyku apnesi” gibi uykunun yapısının bozulduğu gidişatlardır.

Bu bulgulara dikkat

Uyku bozukluklarının geçici ya da rehabilitasyon edilmesi gereken bir vaziyet olup olmadığını kavramak için bulgulara dikkat etmek gerekmektedir. Alttakilerden bir veya birden aşırısı uzun müddettir devam ediyorsa uyku bozukluğu olduğu düşünülebilir.

– Gün içinde uykulu olma hali, halsizlik, asaplılık ve tedirginlik

– Otururken, televizyon izlerken ya da bir şeyler okurken kolayca uykunun gelmesi

– Araba kullanırken odaklanamama, uykulu hal ya da bitkinlik hissi

– Dikkati toplamada güçlük

– Sık sık “bitkin görünüyorsun” biçiminde laflar dinlemek

– Hareketlerde yavaşlık

– Duyguları hakimiyet etmede güçlük

– Gün süresince şekerleme yapma isteği

– Açıkgöz kalmak için fazla ölçüde kafeinli meşrubatlar kullanmak

“Uyku hijyeni” uygulamalarıyla daha rahat yatmak olası

Uyku alışkanlıklarını pozitif doğrultuda değiştirmek ve bunları olası olduğunca disiplinli biçimde uygulamak uzun vadede uyku niteliğini artıracaktır. Daha iyi bir uyku için “uyku hijyeni”ne müteveccih bazı temkinler almak yararlı olacaktır.

– Hafta sonları da dahil olmak üzere uyuma ve kalkma saatini olası olduğunca aynı saatlerde olmasına dikkat edin.

– Uyku için kendinize yeterli vakit ayarlamaya çalışın. Lüzum dinlenen uyku süresi şahıslar arası değişiklikler gösterse de, ertesi gün dinlenmiş uyanmak için gereksiniminiz olan vasati uyku süresi 7-8 saattir.

– Yatak odanızın karanlık, suskun ve serin olmasını sağlayın. Yattığınız odanın içinde bulunan elektronik eşyaları kapatın, kalın perdeler kullanarak ışık ve sesin odaya girmesini yasaklamaya çalışın. Sabah kalktığınızda perdeleri açın. Gün ışığı açıkgözlüğe daha ivedi geçmenize destekçi olacaktır.

– Uyku evveli ılık bir duş almak ya da kitap okumak gibi alışkanlıklar geliştirin.

– Uykudan bir-iki saat evvel televizyon, bilgisayar, uslu telefon gibi parlak ışığa sahip makineleri kullanmayı vazgeçin. Bu tip ekranların yaydıkları ışık, beyinde melatonin isimli uyku getirici hormonun salgılanmasını maniler, uykunuzun gecikmesine neden olur.

– Uyumaya yakın egzersiz yapmaktan kaçının. Gün içinde egzersiz yaparak uykunuzu tertip edilmesine destekçi olun.

– Kafeinin bedenden atılımı şahsi değişiklik gösterebileceğinden, kafeinli meşrubatları olası olduğunca eksiltin, akşam yemeğinden sonra hiç almayın.

– Gün içinde bir kere yapılacak şekerleme, 20 dakikayı geçmediği sürece, gece uykusuna destekçi olacaktır.

– Yarım kalan işleri yatak odanızda yapmayın. Bir vakit sonra yatak odası yarım kalan işleri akla getireceğinden evham dinlenen bir yer olarak andırılmaya başlanacaktır.

– Uykunuz gelmediği zamanlarda yatakta uykuyu beklemek yerine kalkıp az bir ışıkta kitap okuyun, müzik dinleyin. Televizyon izlerseniz programın içeriğine göre tasarladığınızdan daha fazla televizyon karşısında kalmak zorunda kalabilirsiniz. Neticede bu vaziyet uykunuzun daha da açılmasına neden olur.

İhtar

Uyku hijyeni uygulamalarının tümü aynı anda yapılmaya çalışılmamalıdır. Daha kolay yapılabilecek ve geçim sağlanabilecek bir ya da iki tanesinden başlanmalı ve birkaç hafta sonra ötekileri uygulamaya çalışılmalıdır. Hepsini birden uygulamaya kalkmak güç olacağından tamamının vazgeçilmesine neden olabilmektedir. Tavır farklılığına karşın uyku niteliğinde bir çoğalış olmaz, gündüz de buna bağlı enerji kaybı, halsizlik, asaplılık gibi meseleler devam ederse hekime müracaat etilmelidir. Çoğu vaziyette hekim hakimiyetinde ilaç rehabilitasyonuna başlanması şikayetleri eksilterek bir ölçü hafifleme sağlayacaktır. Bununla beraber ideal bir uyku için uyku hijyeni denilen bu uygulamaların alışkanlık haline gelmesi gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.