Site rengi

Tasarım

ALTIN 549,28
DOLAR 9,5064
EURO 11,0660
BIST 1.519
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16 °C
Parçalı Bulutlu

Yaz bitti ama perhize devam

13.09.2021
24
A+
A-
Yaz bitti ama perhize devam

Her ne kadar bu hakikate değinmek istemesek ve hazır sezmesek de hepimizin çok beğendiği tatil sezonu kapanmak ve yaz mevsimi bitmek üzere… Neşeyle geçen yaz mevsimine parmak arası terlikleri ve ince bluzları kaldırarak veda ederken topuklu pabuçları ve beyaz gömlekleri çıkartarak da şehre dönüşü reelleştiriyor, yeni mevsimi selamlıyoruz. Ancak bir problem görünüyor: koca bir yaz süresince yemekte fazlaya kaçtığımız için düğmeleri iliklemeye zorlanıyoruz. Beslenme ve Perhiz Uzmanı Banu Hasılat gevşeten tekliflerini ve haftalık perhiz listesini yazın aldığı kilolardan süratli bir biçimde vedalaşmak isteyenler için paylaşıyor.

Beslenme ve Perhiz Uzmanı Banu Hasılat’a göre;

Yaz sürecinde muhtemelen pek çoğumuz ‘battı balık yan gider’ diyerek hakimiyeti vazgeçti. İpleri rahatlattı, belki de o ipin ucunu da kaçırdı. Üstüne tatil rahatlığı, cümbüş, fazla uyku ya da uykusuzluk ilave edilince günlük yaşam değişti ve tatil fazla kilo olarak bünyemize geri döndü. Şimdi derlenme zamanı! diyoruz ve moda deyimi ile aksiyon alıyoruz.

Yazın aldığımız kilolar nasıl gidecek

Banu Hasılat’ tan iyi bir haber var. Süratli alınan kilolar süratli veriliyor. Daha düşük kalorili bir beslenme kumpası uyguladığımızda; abur-cubur stili gıdaları beslenmemizden çıkarttığımızda, azıcık protein alımını çoğaldırıp bunu potasyum içeriği yüksek sebzelerle desteklediğimizde ve bol su içtiğimizde fazla kilolarımızdan kurtulmak daha kolay olacak.

Metabolizmamızı süratlendiriyoruz

Metabolizma, bedendeki tüm kimyevi tepkinleri tanımlayan bir terimdir. Metabolik sürat, yediğimiz yiyeceklerin beden tarafından enerjiye dönüştürülme kapasitesini gösteren bir parametredir ve yaktığımız kalori ölçüsünü çoğaldırmayı çağrıştırır. Çok genel bir söylemle metabolizmayı, insan bedenindeki temel lüzumların karşılanabilmesi için yakılan enerji ölçüyü olarak tanımlayabiliriz. Hiçbir şey yapmıyor olsak dahi bedenimiz aralıksız kalori yakar. Metabolizmamız ne kadar süratli çalışırsa daha fazla kalori yakar, daha kolay kilo veririz. Bazı insanları gözlemlediğinizde herkesten fazla yedikleri halde formlarını gözettiklerini; bazılarının ise yediklerine fazla özen göstermelerine ve hep perhizde olduklarını söylemelerine karşın hemen kilo aldıklarını izleriz. Bu vaziyeti metabolizmanın süratli ya da yavaş çalışıyor olmasına bağlarız.

İhtiyarladıkça metabolizma yavaşlar mı

Metabolizma süratini etkileyen pek çok parametreden laf edebiliriz. Yaş, cinsiyet, genetik özellikler, beden kompozisyonu, kısa veya uzun boylu olmak, kilolu veya cılız olmak, hastalıklar, hormonların çalışması, hatta mevsimler, dış etrafın sıcak ya da soğuk oluşu gibi etraf şartları, stresli olma vaziyeti, aç ve tok olmak metabolizmanın çalışma süratini tesirler. Yeniden süratli kilo alıp vermek, şuursuzca yapılan çok sıkı ve katı perhizler de metabolizma süratini eksiltmektedir. Kısa aralıklarla başlanan her yeni perhiz, metabolizma süratinin yavaşlamasının en ehemmiyetli sebepleri arasındadır. Ne yazık ki, araştırmalar metabolizmanızın yaşla beraber yavaşladığını göstermektedir. 40 yaşından başlayarak beden 10 senelik yarıyılda yüzde 2-3 daha az enerji yakmaya başlıyor. Hormonal etkenler de devreye girince metabolizmanız daha da yavaşlıyor, Kırklı yaşların sonuna gelindiğinde ise eksilen vücutsal etkinlik seviyeyi, adale kitlesinde eksilmeye ve yağ ambarlarında çoğalmaya yol açıyor.

Az kalori almak metabolizma yavaşlatır mı

Kilo vermek için kalorileri eksiltmemiz gerekir. Her şey bu kadar kolay değil tabi ki; kilo vermeye başladığımızda beden bir zaman sonra metabolizmayı yavaşlatma meyline girer. “Ne kadar az yersem o kadar kilo veririm” görüşü yanlıştır. Zira uzun zaman klasikten az yiyecek alımı, çok düşük kalorili perhizler metabolizma süratinin yavaşlamasına neden olur. Biz kilo vermeye başladığımızda, başka bir mekanizma devreye girer metabolizmayı yavaşlatır ve iştahımızı çoğaldırır, bedenimiz zannedilen olarak idrak ettiği ağırlığa geri dönmeye zorlamaya çalışır.

Adaleler, daha fazla yağ yakmamıza dayanak eder. Yağlar adaleye dönüşür mü

Kolayca söylemek gerekirse, bedeniniz yağları adale haline getiremez zira yağ ve adale iki değişik doku cinsidir ve değişiğine dönüştürülemez. Ancak bunun yerine bir insanın yapabildiği iki ayrı süreç olmalıdır; yağ kaybetmek ve adale kazanmak.

Yeniden kilo vermek, harcadığından daha fazla kalori yakmak gerektirir. Ama aynı zamanda adale kaybetmeden de yağ kaybetmek için, doğru besinleri yemeliyiz: Şayet kalori alımını kesip yeterli protein almazsak, kilo kaybı yalnızca yağda değil, adalede de eksilmeye neden olabilir.

Belli gıdaları yemek metabolizmamızı süratimizi artırabilir mi

Metabolizmanın süratli çalışmasını sağlamaya bereketi olan yiyecekler var elbette ama mucize yaratmalarını beklemeyelim. En tesirli olan sıhhatli ve kumpaslı beslenme tasarılarıdır. Yeşil çay, kafein veya acı biber gibi besinler metabolizmamızda minik bir çoğalış sağlayabilir, ancak kilomuzda çok büyük bir fark yaratmak için yeterli değildir. Acı biber ve baharatlar yiyerek metabolizmamızı takribî %20 oranını süratlendirebiliriz. Zencefil, zerdeçal ve tarçın gibi baharatlar metabolizmanızın süratlenmesine destekçi olur.

Su içmek metabolizma süratimizi artırır mı

Su bedende taşıyıcı görev üstlenir, dolaşım sisteminin takviyecisidir, beden sıcaklığının tertip etmesinde rol alır, hücrelere yiyecek ve oksijen taşır, böbrekler yolu ile hasarlı maddeleri temizleterek, zehirli maddeleri uzaklaştırır, sindirime dayanakçıdır, metabolizmamızı süratlendirir. Su, yağların metabolize olması, zehirli maddelerden kurtulmak ve kendinizi devingen sezmeniz için ehemmiyetlidir. Su içmek tokluk hissi sağlar, daha fazla kalori almamızı önler, sindirim ve boşaltım sistemimiz daha iyi çalışır, su içerek bedenin su yakalaması ödem ile başa çıkabiliriz. Özellikle yemeklerden evvel su içmek tokluk hissi sağlar, daha fazla kalori almamızı önler. Tokluk ve susama merkezleri beyinde birbirlerine çok yakın olduğu için “açlık” ve “susuzluk hissi” bazen karışabilir. Açlık sezdiğimizde evvel bir kadeh su içmeyi sınamalıyız.

Gün içerisinde minik öğün yemek yemek metabolizma süratimizi artırır mı

Yemeklerimizi gün boyuna yaymak çok aç ve fazla yemek yemekten alıkoyabilir. Şahıslar, az ölçülerde daha sık yedikleri zaman daha iyi performans gösterirler ve iştahlarını hakimiyet edebilirler. Ara öğün harcayan bireylerin öğünlerde daha az yedikleri saptanmıştır. Günde 3 ana öğün, arada minik atıştırmalıklar harcamamız kan şekerimizin balansta olmasını da sağlar. Sık aralıklarla, azar azar beslenmek, her ne nedenle olursa olsun öğün sıçramaktan sakınmak koşul.

Protein metabolizmayı süratlendirir mi

Proteinler daha uzun zaman tok meblağlar, hazmedilmeleri daha uzun zamanda olur ve hazmedilirken beden daha fazla kalori yakar.

Balanslı bir perhizin bir parçası olarak, bazı karbonhidratların yağsız, protein açısından zengin besinlerle değiştirilmesi metabolizmayı süratlendirebilir. İyi protein kaynakları yağsız kırmızı et, hindi, balık, tavuk gibi beyaz etler, yumurta ve az yağlı süt ürünlerini kapsar.

İyi bir uyku kilo vermede tesirli midir

Hareketsiz bir hayat, az ya da fazla uyku, kullanılan bazı ilaçlar, yavaş metabolizma sebebi olabilir. Sıhhatli bir metabolizma için her gece 7-8 saat uyku da çok ehemmiyetli, az yatan insanlar, lüzum dinlediklerinden daha fazla kalori harcama meylindedir. “Daha az uyku, ghrelin – açlık hormonumuzu – artırır ve leptin-tokluk hormonunu eksiltir.

Hareketsiz yaşam da metabolizmayı yavaşlatan öbür bir etkendir. Kesinlikle egzersiz yapmalıyız; egzersiz yapmak için müddet bulamıyorsak, hareketli olmalıyız. Yürüme, merdiven çıkma gibi kolay fiziksel etkinlikler de metabolizma süratini çoğaldırmada destekçi olur. Ne kadar fazla adaleye sahipsek o kadar fazla kalori tüketiriz; metabolizmamızı süratlendirmek için kardiyo yapmayı rutinimize ilave etmemiz gerekiyor. Metabolizmamız bazı vitamin ve mineraller noksansa yavaşlar.

Kilo vermeyi yasaklayan öbür bir gidişat kandaki bazı vitamin ve minerallerin az olmasıdır. Misalin kanında kalsiyum, magnezyum, D vitamini ve demir yetersizliği olan şahıslarda zayıflama güç olur. Bu minerallerin ölçülerek noksansa alınması kilo kaybına fayda sağlar. Yeterli kalsiyum alın; süt, yoğurt, peynir, brokoli, badem, kabak, koyu renk yapraklı sebzeler, en iyi kalsiyum kaynaklarıdır ve beslenmemizde kesinlikle yeri olmalı. Yeterli kalsiyum alımı metabolizmayı hızlandırır.

C vitamini istikametinden zengin bir beslenmeye dikkat etmeliyiz. Stresli şahıslarda stres hormonu dediğimiz kortizol çoğalmaya başlar. Çok fazla kortizol, metabolizmayı yavaşlatır ve aynı zamanda adaleleri eforsuzlaştırarak bizi yağ depolamaya daha yatkın hale getirir. C vitamini, kortizol seviyesini düşürmeye destekçi olur.

Lifli Besinler sindirim sırasında bedenin kullandığı enerjiyi çoğaldırarak metabolizmanın daha süratli çalışmasını sağlar. Hormonlar metabolizmanın süratli veya yavaş çalışmasını tesirler. İnsan bedenindeki tiroid bezlerinin süratli çalışması metabolizmayı süratlendirirken, yavaş çalışması ise yavaşlatmaktadır. Tiroid bezi miskinliği, böbrek üstü bezlerinin fazla hormon üretmesi, hipofiz bezinin yeterli seviyede çalışmaması gibi nedenler de metabolizma süratini düşürür. Bedenin kortizol veya insülin salgılaması da metabolizma süratini yavaşlatabilmektedir. Diyabet hastalığı olan bireylerin metabolizması öbür insanlara göre daha yavaş çalışır.

Yalnızca bir hafta uygulanacak perhiz listesi

İlk 3 gün

SABAH 8:30 / 9:30

Omlet 2 Yumurtalı + 50 gr. Peynirli

1 dilim çavdar ekmeği

ÖĞLE 12:30 / 14:00

Beyaz et grubu

200 gr. Somon ızgara ya da 7 kaşık az yağlı pişmiş kuru baklagil ya da 200 gr. balık fileto ya da 200 gr. hindi

Salata

ARA 16:00 / 17:00

2 dilim ananas + 15 adet ham badem

AKŞAM 19:00 / 20:00

7 kaşık ıspanak yemeği ya da 7 kaşık kabak yemeği ya da 7 kaşık semizotu yemeği

1 dilim çavdar ekmeği

4 kaşık yoğurt

ARA 22:00

1 dilim ananas + 10 adet ham badem

Son 3 gün

SABAH 8:30 / 9:30

50 gr. tuzsuz dil peyniri

5 – 8 adet zeytin

1 dilim çavdar ekmeği

ÖĞLEN 12:30 / 14:00

150 gr. kırmızı et 1 bonfile ya da 5 adet köfte gibi

Salata

1 dilim çavdar ekmeği

ARA 16:00 / 17:00

1 muz + 1 kadeh süt laktozsuz

AKŞAM 19:00 / 20:00

7 kaşık kinoa ya da 5 çorba kaşığı lor peyniri ya da 7 kaşık mercimek yemeği ya da 50 gr. tuzsuz peynir

Salata

1 dilim çavdar ekmeği

ARA 22:00

1 dilim Ananas + 5 bütün ceviz

ANEKDOT: Gün içine yayarak kesinlikle 2,5 Lt. su için, ekstra tuz harcamayın, salataya 1 çorba kaşığı zeytinyağı koyun. Sebze yemeklerini pişirirken 1 kilogram sebzeye 2 çorba kaşığı zeytinyağı koyun. Sebze ve kuru baklagil yemeklerine kıyma veya et ilave etmeyin.

özel içeriğidir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.