Site rengi

Tasarım

ALTIN 794,06
DOLAR 13,4356
EURO 15,2651
BIST 2.048,21
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10 °C
Yağmurlu

West belirtiyi hakkında öğrenilmesi gerekenler

29.04.2021
75
A+
A-

İHA’nın haberine göre, saralı çocukların takribî %2’si West belirtisinden muzdariptir. Doğumdan sonra 3 ila 12 aylıkken west belirtiyi olan çocukların yüzde 90’ında bulgular görülmeye başlıyor. West belirtisinin genel yaygınlık oranı 10 yaşın altındaki 10 bin çocuk başına ikidir. Belirtiye neden olan beyin zararı ya da rehabilitasyondan kaynaklanan yan tesirler sebebi ile çocukların takribî %5’i 5 yaşına gelmeden evvel yaşamını kaybeder.

West belirtiyi neden olur

Uzmanlar, west belirtisinin esas sebebinin, beyinsapı ile korteks arasında anormal etkileşimden kaynaklandığını düşünüyor. Bu anormal etkileşim ise genellikle doğum evveli bebek anne karnındayken, doğum sırasında veya doğumdan sonra beynin zarar görmesi veya yaralanmasıyla ortaya çıkar. Yenidoğanlarda ve bebeklerde merkezi asap sisteminin henüz olgunlaşmamış olmasının da, bu belirtisinin gelişiminde ehemmiyetli rolü olduğu düşünülmektedir.

West belirtiyi nasıl teşhis edilir

Hekim, hastadaki fiziksel ve psikolojik bulguları değerlendirir. EEG beynin elektriksel etkinliğini hakimiyet eden bir makinedir. West belirtiyi teşhisi EEG testiyle yapılır. West belirtili çocuklarda EEG testindeki görüntüler her zaman anormaldir, ancak bazen de bu anormallik sadece uyku sırasında çekilen EEG’de görülür.

West belirtiyi bulguları nelerdir

West belirtisinin en yaygın bulguları, sara nöbeti geçirme ve kasılmadır. West belirtiyi beden, kol, bacaklar ve başın aniden kaskatı kesilmesi olarak ilk bulgusunu verir. Nöbetler genellikle cingözken yaşanır, ender de olsa uyku esnasında da nöbet geçirilebilir.

West belirtiyi denilen nöbetlerde, erken aylardan itibaren bebek uykuya dalarken ya da uyku esnasında, tüm bedeniyle irkilir. Baş, karın üzerine bükülür, kollar açılır, çocuk sanki selam verir. Bu nöbetler bir günde çok rakamda olabilir. West belirtiyi nöbeti uykuya dalarken, uykuda, uyanırken ve gündüz de olur, devam eder. Sıklıkla çocuğun nörolojik gelişimi geridir. Bu çocuklar geç konuşur, geç yürürler. Sıklıkla kafa etrafları miniktir. Fiziksel ve zekâsal gelişimde gecikme de belirtiye eşlik edebilir. Zihin geriliği de west belirtisinin mümkün bulgularındandır. Nöbet geçirirken ya da nöbet sonrasında bebekler ağlayabilir. Her nöbet sadece bir ya da iki saniye sürer, ancak genellikle bir seri halinde birbirine yakın aralıklarla hakikatleşir.

West belirtiyi rehabilitasyonu

West belirtisinin günümüz tıbbi şartlarında rehabilitasyonu olası olmadığından, rehabilitasyon, hayat niteliğini yükseltme üzerinedir. Rehabilitasyon, değişik ilaçların kombinasyonunu kapsar. Rehabilitasyonun emeli, negatif yan tesirleri en aza indirgemek için ilaç rakamını olabildiğince düşük tutarak nöbet sıklığını eksiltmektir.

İlaç rehabilitasyonundan başka belirti için mümkün öteki rehabilitasyonlar da mevcuttur. Ketojenik perhiz uygulaması da epileptik rahatsızlığı olan bazı bireylerde rehabilitasyona destekçi olabilmektedir. Karbonhidrat bakımından düşük bir perhiz cinsi olan ketojenik perhiz, yağ ve protein bakımından zengin gıdalar kapsamaktadır. Son derman olarak fokal kortikal rezeksiyon olarak adlandırılan bir operasyon uygulaması yapılır, burada nöbetlerin ortaya çıktığı beynin bulunduğu alan beyinden çıkarılır. Fokal kortikal rezeksiyon öteki rehabilitasyonlar galibiyetsiz olduğunda ve yalnızca beynin öteki ehemmiyetli alanlarına hasar vermeden beyin dokusunun çıkarılması muhtemelse asıllaştırılan bir usuldür. İstatistikler, west belirtiyi olan çocukların takribî yüzde 50’sinde ilaç kullanımı ile sara bulgularının yasaklanabildiğini gösteriyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.