Site rengi

Tasarım

ALTIN 969,83
DOLAR 16,7108
EURO 17,5139
BIST 2.405,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30 °C
Açık

Uzmanlar uyardı: Kafein panik saldırıyı tetikliyor

15.07.2021
155
A+
A-

Panik saldırının bir evham bozukluğu olduğunu belirten uzmanlar, rehabilitasyon zamanınca kafein alımının kısıtlanmasının yararlı olacağını dikkat topluyor; “Kafein başka bir deyişle çay, kahve ve kola uyarıcıdır ve bedende alarm gidişatı alana getirir. Bu gidişatta ise stresli yaşam, daha şiddetli idrak edilir.”

Üsküdar Üniversitesi NP Etiler Polikliniği Pskiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Alper Evrensel, panik saldırının bir evham bozukluğu olduğuna dikkat toplayarak iyi bir rehabilitasyon sonrası hastaların iyileşmesinin muhtemel olduğunu söyledi. Yrd. Doç. Dr. Alper Evrensel, şunları söyledi;

“Panik hamle bir evham bozukluğudur. Panikler zaman zaman kazanç. Arada kalan yarıyıllar başlarda bayağıdır. Ancak hamleler çoğaldıkça hastanın hamle temennisi ortaya çıkar. Hamleler arası yarıyıllarda da hamle temennisiyle oluşan bir evham gidişatı alana kazanç. Bu gidişatta ise yevmiye işlevler kısıtlanmaya başlar. Hastanın usunda aralıksız ‘Acaba hamle kazanç mı?’ suali dolanır.

Bir yere gidecek olsa, bir erişim taşıtına binecek olsa, metroyla yerin altına inecek olsa, asansöre binecek olsa hep usunda bu sual vardır. Hatta banyoya girdiğinde dahi rahat edemez gidişata kazanç bir müddet sonra. Hamle ansızın gelecek ve kendisi naçarca saldırıya maruz kalacak, bulunduğu civardan kaçıp kurtulamayacak ve kimse de desteğine koşamayacak biçiminde kurar.

Bu kurgu hastayı daha evhamlı ve çekinik kılar. Yevmiye yaşam hadiselerinden o denli sakınır ki konutluluğu ve cinsel yaşamı dahi negatif etkilenir. Çünkü hamle o sırada dahi gelebilir. Ya kazançsa o halde naçarca ne yapacaktır?”

Hastalıklar panik saldırıyı tetikliyor

Panik saldırının ağır neticeleri olabilen bir hastalık olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Evrensel, “Panik hamle rehabilitasyonunda öncelikle bir psikiyatri doktorundan dayanak alınmalıdır. Psikiyatri uzmanı kapsamlı biçimde hastayı dinleyecek, tetkik edecek ve lüzumlu beyinsel ve vücutsal muayeneleri tasarlayacaktır. Zaman zaman panik hamlelerin tetikleyicisi guatr, şeker hastalığı, insülin mukavemeti, böbrek üstü bezi urları, anemi, kalp kapak bozuklukları, kalp ritim bozuklukları, uyarıcı ilaç kullanımı, bir ekip ilaç yan tesirleri, fazla çay-kahve tüketimi gibi vücutsal hastalık ya da vaziyetler olabilir” ifadelerini kullandı.

Panik hamle rehabilitasyon zamanınca kafein alımına dikkat

Psikiyatri uzmanı tam bunları gözden geçirdikten sonra sualin kaynağına erişecektir. Mesele vücutsal bir ekip hastalıklar ise alakalı tıp kısmına yönlendirilecektir. Zaman zaman hastalarımız acil servis, dahiliye ya da kardiyoloji gibi öbür dal doktorlarınca psikiyatriye yönlendirilirler zati.

Şayet mesele psikiyatrik ise lüzumlu ilaç ve terapi tasarıyı yapılacaktır. Hastanın önerilen bu rehabilitasyonu dikkatle uygulaması gerekir. Doktorun önerdiği zaman takip buluşmasına ve terapiye katılmalıdır. İlaçlarının dozları tetkik belirtileri ve ilaç kan seviyeyi ölçümü ile ayarlanacaktır. Bu kan incelemeyi ile hastanın genetik yapısına uygun biçimde ilaç ve doz tanımlanacaktır. Rehabilitasyon zamanınca kafein alımının kısıtlanması yararlı olacaktır. Çünkü kafein başka bir deyişle çay, kahve ve kola uyarıcıdır ve bedende alarm gidişatı alana getirir. Bu gidişatta ise stresli yaşam vakaları daha şiddetli idrak edilir.”

Panik hamle hastaları bu nasihatlere dikkat

Yrd.Doç.Dr. Evrensel, panik hamle hastalarına şu tekliflerde bulundu:

“Uyku kumpası çok ehemmiyetlidir. Gece uykusu nitelikli olan şahısların gündüz de daha dingin olması olasıdır. O sebeple sürelice yatıp yeterli müddet yattıktan sonra güne başlanmalıdır.

TV ve cep telefonu ekranı karşısında geç saatlere kadar cingöz kalınmamalı ve az uykuyla güne başlanmamalıdır.

Her gün kumpaslı biçimde en az yarım saat yürüyüş yapılarak hormonal ve metabolik sistemin dengelenmesine takviyeci olunmalıdır. Çünkü panik hamle bulguları vücutta bu sistemler aracılığıyla oluşur.

Panik hamle geçirme fobisi ile sakınılan yaşam aktifliklerini yapmaya devam edilmelidir. Bunlardan sakınılması gidişatında o tavır şekli yerleşir ve ömür boyu bazı kısıtlılıklarla ilerlenmek zorunda kalınabilir.

Panik hamle iyi bir rehabilitasyon ile iyileşir ve iz kalmadan hastalık evveli işlevsellik seviyesine dönülebilir. Bu noktadan rehabilitasyon takımının ve ilaçların yapacakları olduğu gibi hastanın uyması gereken kaideler olduğu ustan çıkarılmamalıdır.”

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.