Site rengi

Tasarım

ALTIN 805,58
DOLAR 13,5350
EURO 15,2649
BIST 1.943,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3 °C
Çok Bulutlu

Ufak doğan bebek bakımı için teklifler

07.04.2021
84
A+
A-

Haftalarca doğumunu beklediğiniz bebeğiniz bütün zamanında doğmasına karşın beklenenden çok daha düşük kiloda dünyaya gelebilir. Annenin yanlış beslenmesi ya da çoğul hamilelik gibi sebeplerle ortaya çıkabilen bu vaziyet neticesinde bebek doğru bir bakımla kısa vakitte sıhhatine kavuşup yaşıtlarını tutabilir.

Memorial Şişli Sağlık Kurumu Yenidoğan Yoğun Bakım Mesulü ​Uz. Dr. Ercan Tutak, SGA small for gestational age olarak adlandırılan annenin hamilelik zamanına göre ufak doğan bebeklerin bakımı hakkında bilgi verdi.

Annenin sıhhati bebeğin kilosunu tanımlar

Bebekler bayağı koşullar altında 38-42. doğum haftaları arasında dünyaya kazanç. 37. haftadan evvel doğan bebeklere ise “prematüre bebek” ismi verilir. Bütün zamanında doğmasına karşın 2 bin 500 gramın altında olan bebeklere ise “düşük doğum ağırlıklı bebek” denilmektedir. Doğum haftasını bitirmesine karşın bebeğin anne karnında gelişimini gerileten muhtelif nedenler vardır. Bu sebeplerin başında anne adayının gebelik sürecinde ciddi sıhhat problemleri yaşaması ve iyi beslenememesi uyumaktadır. Zira beslenme ve anneye ait her türlü ciddi sıhhat problemi karnındaki bebeğin de beslenmesinin bozulmasına neden olur. Anne karnında iyi beslenemeyen bebekler bütün zamanında doğmasına karşın akranlarına göre düşük doğum kilolarında olabilir.

Yer darlığı bebeğin kilosunu düşürür

Annenin sıhhati genel olarak iyi olduğu gidişatlarda 2 veya daha fazla bebeğin aynı rahim içerisinde bulunduğu ikiz, üçüz gibi gebeliklerde yer darlığı bebeklerin düşük doğum ağırlığında olmasına neden olabilir. Rahimde büyük yer kaplayan bir kitle miyom gibi olduğunda da bebek tek olsa dahi yer darlığı düşük doğum ağırlığına neden olur. Anne tamamen bayağı bebekte ise doğumsal anormallik olması gidişatında yeniden düşük doğum ağırlığı olacaktır. Ancak bebekteki anormallik hayatla bağdaşmayan bir anormallik ise ana rahmi bebeği genellikle yakalamayacak ve çok erken yarıyılda kayıp ile sonuçlanır.

Hayatla bağdaşan anormallikler ise düşük doğum tartılı olarak doğacaktır. Anne de bebek de bayağı ancak plasentada bir anormallik varsa, bebeğin beslenmesi anne karnında bozulur ve ağır bir mesele olmazsa yeniden düşük doğum tartılı olarak doğmasına neden olur. Çok ağır plasenta anormallikleri ise bebek kaybı ile sonlanacaktır. Bazen ikiz olan bebeklerin plasentası tek olur ve iki bebek arasında birinden öbürüne kan geçişi olur. Bu vaziyette kan alan bebek kocaman, veren bebek ise düşük doğum ağırlıklı doğar.

Bebeğin gelişimi yakından izlenmeli

Anne karnında iken ultrason ile bebeklerin ağırlıkları, bacak uzunluğu ve baş etraflarına göre gelişimleri değerlendirilerek doğum haftasına uygun gelişim gösterip göstermediği tespit edilebilir. Doğduktan sonra da ağırlık boy ve baş etrafı ölçülerek düşük doğum ağırlığı tanısı konabilir. Doğumsal, genetik anormallikler ancak tüp bebek uygulaması yapılan ve daha evvel eş sebeplerle bebek kaybı yaşayan ailelerde cenin transferleri sırasında çözülebilir. Genetik incelemelerle hastalıklı ceninin tespiti ile anne karnına sıhhatli ceninin verilmesi ile önlem alınabilir. Ancak bu çok seçilmiş hadiselerde yapılır. İkiz eşleri arasında kan geçişi plasentaya yapılacak olan müdahale ile olası olabilir ancak yapılacak işlem doğumu erken başlatabilir. Anneye ait önlenebilir hastalıkların gebelik evveli rehabilitasyonu da düşük doğum ağırlıklı bebeklerin doğumunun önlenmesine müteveccih bir ihtiyat olabilir. Bebeğe ait sebeplerden dolayı düşük doğum ağırlığı ile doğmuş bebek doğduktan sonra muayene edilir ve rehabilitasyonu yapılır.

Bebek iyi bir bakımla yaşıtlarını tutabilir

Hamilelik yaşına göre düşük doğum ağırlıklı bebeklerde daha sonraki senelerde diyabet ve hipertansiyon hastası olma olasılıkları bayağı doğum ağırlığı olan bebeklere göre daha yüksektir. Ancak bu, her düşük doğum ağırlıklı bebeğin şeker ve tansiyon hastası olacağı anlamını taşımaz. Düşük doğum ağırlığı olan bebekler çok seri ısı kaybederler bu sebeple oda ısısının 23-25C olmasına itina gösterilmelidir. Taburcu olduğu ilk günlerde günde 3 defa beden ısıları hakimiyet edilmesi gerekir. Bu bebeklerde bazen de emme soluk alma ve yutma koordinasyonlarının iyi olmamasına bağlı soluk yakalama, morarma hücumları olabilir. Bu vaziyette tekerrür hekimi ile görüşülmesi önerilir. Bir an evvel akranlarını tutması için beslenmeye özellikle dikkat edilmeli, öğünler sıçranmamalı, bir gün için önerilen ölçü olası olduğunca uygulanarak yedirilmesi gerekir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.