Site rengi

Tasarım

ALTIN 789,26
DOLAR 13,7713
EURO 15,6031
BIST 1.916
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 17 °C
Çok Bulutlu

”Türk tesettür tarzı müslüman dünyada popüler”

13.09.2021
58
A+
A-
”Türk tesettür tarzı müslüman dünyada popüler”

Bu mecmua nasıl heyetti? Fikir kimden çıktı?

Âlâ 2011 Nisan ayından evvel ki 3 aylık bir fizibilite sonrasında Haziran ayında raflarda ki yerini aldı. Sektörde tutucu kadın harcayıcıyla, tutucu hanımefendilere müteveccih ürün ve hizmet üreten şirketlerin buluştuğu bir platform yoktu. Fikir ödün sahibi Mehmet Volkan Atay ve Burak Birer’den çıktı. Ala dünyanın; ilk ve tek tutucu yaşayan hanımefendilere müteveccih kadın mecmuasıdır. Moda ağırlıklı olan içeriğimizde aynı zamanda yaşam, sosyal hayat, sağlık vb. gibi mevzulara da yer veriyoruz.

Peki neden mecmuanın kimliği tesettür modası olarak lanse edildi?

Mecmuamızın kimliği hiçbir zaman Tesettür Modası olarak lanse edilmedi. İlk süreçte Âlâ; Hoş Yaşam Mecmuası olarak yayın hayatına başladı ve tanıtımını bu biçimde yaptı. Daha sonradan “Hanımefendilerin Mecmuası” sloganı ile devam ettik. Tesettür Modasına gelince; tarihte her şeyin modadan ve aktüel hayattan etkilendiğini düşünecek olursak; daha önceki Camiilerin mimarileri nasıl günümüz mimari kavrayışıyla değiştiyse, çağdaş mimariyle camiiler yapıldıysa ve camiilerin mimari modası diye bir şey mevzubahisi olmadıysa, tesettürün de modası olmaz. Nasıl ki giyim-kuşam, her senenin trendlerine ve renklerine göre modadan etkileniyorsa; aynı biçimde günümüz modası ve trendleri dingilinde tesettürün de modadan etkilenmesi çok sıradan.

Bu mecmualar yayın hayatına başladıktan sonra bir hayli İslami yazardan tepkiler aldı. Misalin İhsan Eliaçık “Yapılan kapitalizme abdest aldırmaktır, Tesettür örtünmek değil, hicap başka bir deyişle saklamak anlamına kazanç” dedi. Siz bu tenkitlere ne yanıt veriyorsunuz? Moda ve Tesettür sözcüklerini yan yana kullanmayarak bunlara katılıyor musunuz? Yanıtınız nedir?

Biz mecmuamızda her türlü kombinlerini sunuyoruz ama hiçbir zaman tesettür budur demiyoruz. Sunduğumuz giyim alternatifleri için asla İslam’a uygun olan budur, tesettür budur da demiyoruz. Tesettürün kaideleri Kur’an-ı Kerim’de ve Peygamberimizin Hadis-i Şeriflerinde çizilmiştir. Biz burada dünya ve Türkiye markalarının elbiselerini tesettüre nasıl uyarlayabilirizin cevabı vermeye çalışıyoruz. Bu arada mecmua sayfalarından dar pantolon ve uzun tunik giymiş bir tesettürlü kombin gösteriyor Bir kadın isterse üzerine feracesini veya mantosunu alır bu biçimde kullanır isterse de iç mekanda bir davette kullanır. Biz hiçbir zaman tesettür böyle olmalıdır gibi bir söylemde bulunmadık. Ama ne yazık ki ki, bazı etraflarda bu biçimde idrak edildi. Tesettürlü kadınlar da şık ve zarif olmak istiyor, kadınsal bir içgüdü bu. Tenkitle gelince, her yapılan hoş iş bir biçimde konuşulur ve tenkitleri üzerine toplar. Âlâ Mecmua da, tutucu kadınlara hitap eden ilk mecmua, bu surattan tenkitleri sıradan karşılıyoruz.

O zaman benim kavradığım siz kadınlara bir manipülasyon yapmıyorsunuz, ne biçimde kullanacağı şahsın kendi din kavrayışına bağlıdır diyorsunuz?

Evet, aynen bu biçimde biz okurlarımıza hiçbir zaman, tesettür mevzusunda manipülasyon yapmadık. Misalin; etek ve kol boylarının uzunluğu tamamen şahsın kendi seçimidir, biz buna karışamayız. Mecmuamızda zaman zaman tutucu yaşayan fakat başını örtmeyi seçim etmeyen kadınlar için de kombinler hazırlıyoruz.

Siz bunun mesullüğünü almıyorsunuz başka bir deyişle?

Elbette, bu sorumluğu kimse alamaz ki zati. Kur’an-ı Kerimde tesettürün hudutları zati tanımlanmıştır. Öyle değil mi? Bununla alakalı yorum yapmak, tesettür böyle olmalıdır demek bize veya hiç kimseye düşmez. Daha evvel de dediğim gibi biz kombinlerimizi moda ve trendler dingilinde paylaşırız, isteyen bu biçimde caddeye çıkar, isteyen üzerine çarşafını, pardösüsünü alır çıkar. Ayrıca tesettürü bütün anlamıyla taşıyamamış bir kadını da hor görmemek gerekiyor. Belki daha yolun başındadır belki ilerde daha iyi bir biçimde örtünmeye başlayacaktır. Hiçbir insanı yalnızca ve yalnızca elbisesiyle değerlendiremez, bu şahsın takvası beceriksiz gibi bir söylemde bulunamayız. Ama ne yazık ki evet biz bu tenkitleri sıklıkla alıyoruz. Bunlar bizi yıldırmıyor.

Bence siz tesettürü popüler hale getirdiniz. Popülerlik iyi bir şeydir, cazibesi vardır, lokomotif görevi görür cemiyeti yönlendirir ve şekillendirir. Aldığınız tenkitler bundan kaynaklı da olabilir mi? Tesettürün popüler hale gelmesinden rahatsızlık dinliyor olabilirler mi?

Netlikle olabilir. Tesettürlü kadının toplum hayatında, sosyal hayatta, iş hayatında var olmasından rahatsızlık dinleyenler olabilir. Ne yazık ki kadının evinde oturmasını isteyenler hala var.

Geçenlerde şöyle bir haber okudum Malezya hükümetinin kendi ülkelerinin tesettür modasında lider ülke olma mevzusunda özel çalışmaları oluyormuş. Siz AKP hükümetinden böyle bir gayret içinde olmalarını ister misiniz?
Bugün dünyada Arap Baharı yaşanıyorsa ve içinden geçtiğimiz bu süreçte Türkiye, bölgede rol model alınan, imrenilen bir ülke konumuna yükseliyorsa bunda kuşkusuz ki, Adalet ve Kalkınma Parti’sinin iktidarda geçirdiği vakit içerisindeki zaferlerinin neticeyidir. Bölgede rol modeli olalım diye yola çıkılmamasına karşın doğru siyasetler neticeyi kendiliğinden elde edilen bir zafer tablosu gözlemliyoruz. Dünyada ki Müslüman kadınlar da; özel bir gayret sarf edilmemesine karşın, ülkemizdeki örtünen kadınların tarzını alkışla takip ediyor ve etkileniyorlar…

Ya Arap kadınlarının alakası?

Müslüman ülkeler arasında mecmuamız alaka ile takip ediliyor. Çok hoş geri dönüşler alıyoruz. Dubai, Suudi Arabistan ve öbür ülkelerden oldukça alaka var. Türk kadının tesettür stili Müslüman ülkeler arasında popüler. Bizim stilimizi çağdaş ve şık buluyorlar.

Türk ekonomisine katkı sağladığınızı düşünüyor musunuz?

Şöyle ki; bundan iki sene evvelinde ki tutucu pazara yapım yapan sanayi ananeselci çizgide pardösü ağırlıklı, sığ koleksiyonlarla harcayıcının temennilerine yeterince yanıt veremiyorlardı. Âlâ’dan sonra deyimi caizse sektör kendine çeki kumpas verdi. Bu tepkinin natürel neticeyi olarak, tekstil tüketmelerinde dengeler lehimize çevrilerek yüzde surat yerli anaparanın cirolarının yükselmesinde, sanırım hatırı sayılır hissemiz var.

Fashion Week İstanbul aktifliklerine davet edildiniz. Neler yaşadınız orda? Tesettürlü bir moda mecmuası yayın rejisörü alaka gördünüz mü?

Moda haftalarına mecmuamız daha evvelleri de katıldı, gerek yurt içi gerek yurt dışı defilelere, moda haftalarına Âlâ her zaman davet edilmiştir. Geçen yıl da yer aldığımız Fashion Week moda haftasında, hem çok hoş karşılandık hem de alaka gördük. Moda haftasında tutucu yaşayan ve tesettürlü kadınların konuklar arasında yer alması çok neşelendirici. Fakat insanları başı örtülü veya örtüsüz diye bir ayrım yapmadığımızdan orada neler yaşadığımız ile alakalı bir şey söylemem ihtimalsiz. Fashion Week Moda Haftası’nda biz de herkes gibi defileleri izledik ve anekdotlarımızı aldık yeni sezon için. Burdan minik bir sürprizin de ipuçlarını vermek istiyorum, Fashion Week’ in ilerleyen yarıyıllarında hoş bir büyüme bizi bekliyor olacak.

Daha evvel Chanel’in Dubai’de tesettürlülere özel bir kreasyonu oldu. Türk modacıların böyle bir çalışması olabilir mi ilerde Misalin bir Yıldırım Mayruk tesettürlülere özel bir kreasyon hazırlayabilir mi?

Bunun misalleri daha evvel ülkemizde görüldü, ünlü modacılar tesettüre uygun tasarımlar yaptılar. Dünyada üryanlığın yerini, yavaş yavaş daha kapalı kreasyonlara vazgeçtiğini moda haftalarında gözlemlemek olası. Hal böyle olunca ülkemizde modacıların tesettüre ve tutucu tasarımlara yönelmesi çok sıradan. İlerleyen günlerde tesettür defilelerinin çoğaldığını gözlemleyeceğiz. Geçmiş senelerde Yıldırım Mayruk defilesinde tesettürlü, kapalı tasarımlara yer verdi.

Son olarak tesettür modası mevzusunda birkaç tüyo alalım sizden. Neler in neler out?

Bu sualimizi mecmuanın moda editörü Gülsüm Hanıma sorduk. Gülsüm hanım yanıt vermeden, hep beraber sekronize olarak desenli başörtüler out olsun dedik ve çok güldük.

Bu arada Zeynep hanım lafı alıyor.

Modacılardan aldığım yorumlarda bu doğrultuda. Uğurkan Erez’de Fashion Week faalliklerinde karşılaştığımız da düz başka bir deyişle, tek renk başörtüsü seçim etmemiz gerektiğini, “Örtünüz düzse tamamdır” söyleyerek tesettürle alakalı yorumunu aktardı.

Şimdi moda editörümüz Gülsüm Hanım yanıtlasın neler in neler out

Siyah ve beyazın karışımıyla grafiklerin oluştuğu bir stil var. Monogrom stil. Bu yılın en sevdiğim trendi bu. Onun dışında yeşil ve mercan rengi var bu yıl. Gece için gold çantaları da oldukça sık göreceğiz.

Bu teklifleriniz tesettürlü hanımlar için değil mi?

Evet evet, hanımlarımız özellikle şu hatayı yapıyor. Neon bir parça seçim edip altına yeniden çok canlı bir renkte bir başka şey seçim ediyor. Bu çok yanlış. Bunu yapmasınlar. Koyu renk bir kıyafet giydiklerinde üzerine daha soft bir başörtüsü taksınlar, başörtüsü neon bir renkteyse altına daha soft bir kıyafet giysinler. Desenli bir başörtüsü sakın kullanmasınlar. Çok demode ve göz yoruyor.

yenikadin.com

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.