Site rengi

Tasarım

ALTIN 795,35
DOLAR 13,4335
EURO 15,2303
BIST 1.976,49
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 2 °C
Çok Bulutlu

Toksik ebeveynlik tutumları nelerdir

25.04.2021
112
A+
A-

Tam ebeveynler çocukları için en iyisini ister; tam ebeveynler çocuklarından hoşlanır.

Tam ebeveynler zaman zaman kusur yapar; çocuklar da bunu tolere edebilir. Lakin bazen ebeveynler tüm iyi hedefleri ve insanlıklarıyla çocuklarının ruhunu zehirleyen; erişkinlik yaşamlarında tomar tomar terapi parası vermesine neden olacak tutumlar gösterir. Bu tavırların bu kadar marazi olduğunu bazen öğrenir, bazen öğrenmez. Bazen de kendi ebeveynlerinden sadece böylesini gördükleri için başka cinslisini öğrenmez.

Toksik ebeveyn kavramı son senelerde sıkça dile getirilen bir kavram. Toksik ebeveynlik tutumlarının içinde cinsel, ruhsal, vücutsal istismar, alkolizm ya da başka bağımlılıklar var. Bunlar zararı önden hipotez edilebilecek hasarlar. Bir de örtülü hasarlar var. Bunlar kolay tutumlarla gelen, makûsluk olsun diye yapılmayan ama çocuğun karakter gelişimini derinden etkileyebilecek tutumlar.

İşte toksik ebeveynin örtülü tutumlarından kimileri:

Sevgi için şart koyma

Tam çocuklar yalnızca var oldukları için hoşlanılmayı, kabul edilmeyi hak ederler. Beğenilmelerinin rastgele bir performansa, tutuma ya da gidişata bağlı olmadığını öğrenmeliler. Toksik ebeveynlerin karakteristik tutumlarından biri sevgi için şart koyma halidir. “Uslu durmazsan seni beğenmem”, “Anekdotların iyi olmazsa bizimle tatile gelemezsin” gibi şartlar koyarak sevgi aktarmada pintilik yaparlar. Çocuk da böylece performans endişesi olan bir erişkin olarak gelişir. Oysaki sevgi, üzerinde pazarlık yapılacak bir kavram değildir.

Zehirli şakalar

Bir çocuğun dış görünüşü, aklı, marifeti ve tutumları hakkında sık sık yapılan sözel saldırılar ki bunlar şaka kisvesi altında da olabilir sözel taciz olarak da adlandırılabilir. Toksik ebeveynler bu hücumları espri kisvesi altında yinelerler. Çocuklar hakikatle şakanın, tehditle takılmanın arasındaki farkı ayırt edemeyebilirler ve beğendikleri, salt doğru birey olarak gördükleri bireyin laflarını manevileştirebilir, bu biçimde de kırılabilirler. Sözel tacizler çocuğun ebeveyn tarafından kesintisiz ‘sakar’, ‘noksan’, ‘afallamış’ gibi sıfatlarla etiketlenirlerse çocuklar bu yaftalara inanır ve kendilerini bu biçimde görürler.

Mükemmeliyetçilik

İnsan yanılgısız değildir. Anne babalar da yanılgısız değildir. Dolayısıyla çocuktan yanılgısız olması beklenemez. Mükemmeliyetçi anne babalar çocuklarının müthiş olmasını sağlayabilirlerse müthiş bir yaşama kavuşacaklarını hayal ederler. Üç müthiş bir tümcede ancak mutsuz bir yaşam yaratır. Zira insanın, özellikle de çocukluk çağında kusur yapmaya ve kusur yapmanın dünyanın sonu olmadığını görmeye gereksinimi vardır. Kusur yapmaktan korkan çocuk yeni şeyler sınamak için kendine güvenmeyecektir. Kusur yapmaktansa hiç başlamamayı seçim edecektir. Anne ve babasını bir cinsli bütün olarak tatmin edemeyeceğini kavrayan çocuk yaşamdan bir bakıma bırakmayı seçim eder. Değişik bir alternatif de ‘Daha iyisini yapabilirdim’ hissi suratından, zaferlerinden mutlu olmamalarıdır. Hep bir beceriksizlik sezerler.

Kuruntuyla hakimiyet

Kuruntulu anne baba, belki de bunun hiç farkında olmadan, çocuğa kesintisiz “Sen noksansın, seni gözetmek için ben yanında olmalıyım” iletisini verir. Kuruntulu anne babaların çocukları, sırf anne-baba kendi ruh haline hâkim olamıyor diye sınamaktan, incelemekten, serbestleşmekten alıkonurlar. “Benim dediğimi yapmazsan seni şöyle şöyle facialar bekliyor” ifadesi çocuğun yaşamında sıkça dinleniyorsa bu çocuk erişkinliğinde dahi yaşamını yaşayabilmek için anne-babasına lüzum dinleyecektir.

Ebeveynin duygularından mesul olma

Toksik anne babalar çocuklarına sık sık bir özveri çetelesi çıkarırlar. Çocuk için nelerden bıraktıklarını, nasıl da çırpındıklarını mutsuzlukla sık sık dile getirirler. Bu anne-babalar kendi mutluluklarından ve hatta yeislerinden çocuklarını mesul meblağlar. Mutluluk insanın içindedir. Her erişkin kendi duygularıyla alakalı mesullüğü kendi alabilecek kapasitede değilse şayet, o gelişememiş bir erişkindir. Anne-babasını mutlu etmekten mesul olma duygusu çocuğun sırtına ömür boyu taşıyacağı bir yük olarak biner.

Küsmek

Anne-babanın vazifeyi çocuğunu beğenmek, gözetmek, ona güven vermek, onu kendi bağımsızlığına giden yolda desteklemektir. Hal böyleyken anne-babanın çocuğa küsmeye, onu fiziksel ya da duygusal olarak terk etmeye, onu pasif kızgın bir davranışla uzaklaştırmaya hakkı yoktur. Hiddetliyken birisiyle konuşmak güç olsa da bir çocuğu tepkisizlikle uzaklaştırmak son derece hasarlı ve acemi bir yaklaşımdır. Çocuk anne ya da babasının ona küsmesinin bağlantıyı kesmesinin yarattığı zararı basit basit atlatamaz. Bu tutumlar çocukların vaziyeti düzenlemeye dair baskı sezmesine yol açar; yanlış bir şey yapmamış olsalar dahi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.