Site rengi

Tasarım

ALTIN 992,10
DOLAR 16,8853
EURO 17,8334
BIST 2.554,08
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25 °C
Az Bulutlu

Solukla stresi idaremek ne kadar doğru

15.08.2021
106
A+
A-
Solukla stresi idaremek ne kadar doğru

“Stres yönetimi için soluk teknikleri uygulamak, kaş yaparken göz çıkarmak tabiri ile açıklanabilir” diyen Beynelmilel Soluk Koçluğu Federasyonu Kurucu Başkanı, Soluk Uzmanı ve Yazar Nevşah F. Karamehmet, stresi iyi idaremek ve psikolojiyi balansta yakalamak ismine yapılan şuursuz soluk çalışmalarının hastalıklara davetiye çıkarabileceğini ifade ediyor.

Yirmi yıldır soluk ve solunum fizyolojisinin sağlık üzerinde yarattığı tesirleri inceleyen, yurt dışında ve Türkiye’de bir hayli müessese, hekim, sağlık kurumu ve üniversiteye bu mevzuda danışmanlık veren Nevşah F. Karamehmet, stres yönetimi için soluk tekniklerini önermediğini belirtiyor ve “Ancak soluğun solunum fizyolojisi ve sıhhatimiz üzerine anlık tesirlerini öğrenmeyen, incelememiş, bilmemiş bireylerin solukla alakalı tekniklere müracaat etebileceğini düşünüyorum. Soluğu incelediğinizde ve bilim adamlarının araştırmalarını okuduğunuzda aldığımız her soluğun solunum fizyolojimiz ve genel beden kimyamız üzerindeki tesirini görebilirsiniz. Dolayısıyla soluğun solunum ile hizada olmaması, vücudumuzda hali hazırda ve müthiş çalışan bir mekanizmaya teslim olmamamız solunum sistemi ismine ciddi bir tehdit oluşturabilir” diyor.

Solunum kimyanızı bozmayın

Günümüzde bir hayli şahıs soluğun psikolojik tesirinin farkında. Nasıl soluk aldığımız nasıl sezdiğimizi, nasıl düşündüğümüzü ve tüm psikolojimizi etkiliyor. Bu sebeple soluk; psikolojik çalışmalarda, stres idaresinde, konsantrasyon artırmak için enerji dengelemek için duygusal sarihleri doyurmak için senelerdir kullanılıyor. “Ancak çok az şahıs şu suali soruyor: Psikolojik vaziyeti idaremek, değiştirmek, manipüle etmek ismine uygulanılan soluk tekniğinin solunum fizyolojisi, akciğerler, solunum kimyası üzerinde yarattığı tesirler neler?” diyen Nevşah F. Karamehmet, laflarına şu biçimde devam ediyor: “Stresi, gerginliği idaremek, psikolojinizi dengelemek için en az 100 tane soluk tekniği yazabilirim. Ama bunu yapmam. Zira bir soluk uzmanıyım, soluğun solunum sistemimiz ve genel sıhhatimiz üzerinde yarattığı tesirleri iyi incelemiş, bilmiş, kavramış biriyim. O tecrübelediğiniz soluk tekniği psikolojinizi manipüle ederken harika sezmenizi sağlayabilir, ancak öteki yandan sizi hipokapni veya hiperkapniye sokabilir, solunum kimyanızı bozabilir, oksihemoglobin bedellerinizi, kanın hücrelere oksijen taşıma marifetini negatif güzergahta etkiliyor olabilir. İyi sezer, belki iyi konsantre olur, stresi iyi idarer, psikolojinizi balansta meblağsınız ama bir hayli hastalığa da davetiye çıkarmış olabilirsiniz.”

Natürel soluk senin müdahale etmediğin soluktur

“Doğru soluk alma tekniğini anlatır mısınız? Nasıl yapacağız?” gibi suallere “Sen yapmayacaksın, o zaman soluğun natürel olacak” biçiminde yanıt verdiğini söyleyen Soluk Uzmanı Nevşah F. Karamehmet, “Natürel soluk ‘sen’in başka bir deyişle benliğin müdahale etmediği, karışmadığı soluktur. Sıhhatimiz açısından en iyi soluk natürel soluktur; müdahalesiz, teslim olmuş bir soluktur. Başka Bir Deyişle senin solunum sistemine, vücuduna, müthiş işleyen kumpasa güvendiğin ve psikolojini manipüle etmek için daha iyi sezmek, duygularını bastırmak, seçenek bir benlik hissi yaratmak ve bir hayli motivasyon ile soluğu değiştirmediğin hal. Elbette bu hale solukta tamamen teslimiyet seviyesine gelmek için bir hayli bireyle tutum bilimi esaslarıyla çalışmamız gerekiyor. Zira disfonksiyonel başka bir deyişle senin soluğuna müdahale ettiğin gidişatlar bilinmiş bir alışkanlık olabiliyor. Bu alışkanlıklar iyi bir biçimde tahlil edildiğinde; motivasyonu, geçmişi, tetikleyicileri incelenip şuurlu biçimde üzerinde çalışıldığında tamamen fonksiyonel, natürel, sağlıklı bir soluk alışkanlığı bilebilirsiniz.” diyor.

Stres herkesin yaşamında var

“Stres karşısında şayet stresle tetiklenen bir soluk alışkanlığınız varsa rahatsız olursunuz. Yoksa stresten bir rahatsızlık dinlemez, natürel haliniz, natürel soluğunuz gereği stresle rahatlıkla baş edebilen bir şahıs olursunuz, bu da yaşamınızı basitleştirir” diyen Soluk Uzmanı Nevşah F. Karamehmet, herkesin stresli bir yaşamı olduğunu, kendisinin de eğitimleri, yazıları, konuşmaları, seyahatleri sebebiyle yoğun ve stresli bir temposu olduğunu söyleyerek “Şayet natürel, fonksiyonel bir soluğa sahip olmasaydım ben de bir hayli şahıs gibi stres altındayken rahatsız olup derin derin soluklar almaya başlar, solunum kimyamı bozar, solunum alkalozuna girer, böylece tetiklenen olumsuz duygular ve gidişatlar ile başa çıkamayıp konsantrasyonumu, enerjimi, sıhhatimi kaybedebilirdim. Ancak natürel, fonksiyonel bir soluğa sahip olduğum için bunların hiçbirini tecrübelemiyorum. Bu sebeple soluk tekniklerini değil, doğru ve uzman şahıslarla soluk tahlilini ve soluk koçluğu sistemini nasihat ediyorum. Bu mevzu hakkında ayrıntılı bilgiye erişmek isteyenler Soluk Koçluğu Federasyonu ve NFS Yaşam Mektebi ile irtibata geçebilirler” diyerek laflarını bitiriyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.