Site rengi

Tasarım

ALTIN 976,05
DOLAR 16,7832
EURO 17,4971
BIST 2.443,77
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Şizofreni hastaları için umut ışığı

14.04.2021
175
A+
A-

Üsküdar Üniversitesi Nöropsikofarmakoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Tayfun Uzbay, “Tüm bilgiler beyinde agmatin salgılanmasını tertip eden ilaçların şizofreninin hakimiyeti için bereket sağlayabileceğine işaret ediyor” dedi.

Uzbay, Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan ile beraber tertip ettiği basın buluşmasında, üniversite bünyesinde kurulan Nöropsikofarmakoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Tarhan, sıhhat ve tutum bilimleri alanında tematik olan üniversitenin talebe yetiştirme, Ar-Ge çalışmaları ve cemiyeti bilgilendirme vazifeleri bulunduğunu ifade ederek, tutum bilimleri, otizm, şizofreni ve Alzheimer’ın ehemmiyetli çalışma alanlarından olduğunu belirtti.

Merkezin, tutum bilimleri mevzusunda muayenehane evveli çalışma yaptığını anlatan Tarhan, dünyada da merakla takip edilen şizofreni ile alakalı bir ilaç bulduklarını olduğunu dile getirerek, “Şizofreninin kavramlarını ve kuramını değiştirebilecek, yeni bir ufuk kalemtıraş çalışma. Bu agmantin çalışması. Poliaminlerle igili çalışma. Bununla alakalı TÜBİTAK’ta başlayan projeyi burada devam ettiriyoruz. Bununla alakalı Türkiye’de ilk kere bir laboratuvar açıldı. Hayvan haklarını göz önüne alarak bir laboratuvar kurdu” diye konuştu.

‘Şizofreni tanı ve rehabilitasyonuna bakışı tamamen değiştirebilecek’

Nöropsikofarmakoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Tayfun Uzbay da merkezde şizofreniye müteveccih umut verici ve ehemmiyetli belirtiler elde edildiğini belirterek, yeni bir beyin kimyeviyi olan “agmatin”in, şizofreni tanı ve rehabilitasyonuna bakışı tamamen değiştirebileceğini söyledi.

Pensilvanya ve Cambridge üniversitelerinden sonra dünyanın üçüncü merkezi olarak hizmet veren Üsküdar Üniversitesi Nöropsikofarmakoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde, beyin hastalıkları için ilaç araştırmaları yapılacağını belirten Uzbay, “Bu merkezden elde edilen ilk neticeler, şizofreninin tanı ve rehabilitasyonunda dünya çapında ses getirecek kalitede. Çalışmalar neticeyi agmatin ile şizofreni arasındaki ilişkiyi ortaya koyan çok ehemmiyetli bilgiler elde ettik. Journal of Psychiatric Research adlı beynelmilel bilimsel mecmuada da yayınlanan belirtilere göre, şizofreni hastalarının kanlarında sıhhatli fertlere göre oldukça yüksek agmatin seviyeleri kollandı” bilgisini verdi.

Günümüzde en çok yatırımın şizofreni rehabilitasyonuna müteveccih yeni ilaçların geliştirilmesi için yapıldığını aktaran Uzbay, şizofreninin dünyada çözüm bekleyen en ehemmiyetli 20 problem arasında 11. sırada yer aldığını ve dünyada 700 milyon, Türkiye’de ise takribî 750 bin şizofreni hastası bulunduğunu kaydoldu.

‘Agmatin aynı zamanda eforlu sızı kesici’

Beyin işlevleri ile alakalı bilgilerin hala hudutlu olduğuna dikkati sürükleyen Uzbay, merkezi, bilimin kâinatsal standartlarına uygun kalitede araştırmaların yapılabilmesi emeliyle kurduklarını anlatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çalışmalar neticeyi kandaki agmatin yüksekliği ile şizofreni hastalığı arasında ilişki tespit ettik. Çalışmalarımız neticesinde 2009’da elde ettiğimiz deneysel bilgiler, agmatin ve şizofreni arasındaki ehemmiyetli ilişkiye işaret ediyordu. Bugün açıkladığımız araştırmanın neticeleri ise hastalığın tanısı ve rehabilitasyonuna ehemmiyetli katkılar sağlayacak kalitede. Agmatin metabolitlerinin şizofreniden can veren hastaların beyinlerinde ve şizofreni hastalarının kanlarında yüksek olduğu daha evvel gösterilmişti. Biz deney hayvanlarında agmatinin emin bir doz aralığının üzerinde şizofreni eşi tesir oluşturduğu da göstermiş ve belirtilerimizi 2010’da Journal of Psychopharmacology’de yayınlamıştık. Son belirtilerimiz bu bilgileri de desteklemektedir. Agmatin yakın gelecekte şizofreni ve eşi hastalıklar için anahtar beyin kimyeviyi konumuna gelebilir.

Agmatin aynı zamanda eforlu sızı kesici ve morfinin sızı kesici tesirlerini kuvvetlendirici özelliğe de sahip. Şizofreni hastalarının sızıya karşı duyarsız tutumlar sergilemesi de bununla ilişkili olabilir. Öte yandan agmatin NMDA müşterilerini bloke edici özelliğe sahip ve NMDA blokajı ile şizofreninin bazı bulguları arasındaki ilişki de senelerdir öğreniliyor. Netice olarak, tüm bilgiler beyinde agmatin salgılanmasını tertip eden ilaçların hastalığın hakimiyeti için bereket sağlayabileceğine işaret ediyor.”

Uzbay, Türkiye’nin 2023 amacı güzergahında gelecekte ehemmiyetli beyin hastalıklarının tanı ve rehabilitasyonuna müteveccih yeni usul ve ilaçları kullanıma sunmayı heves ettiklerini de vurgulayarak, bunun için öncelikli maksatlarının şizofreni ve madde bağımlılığı olduğunu, bu mevzularda dünya ile rekabet edebilecek yeterli bilimsel birikim ve ekipmana da sahip olduklarını dile getirdi.

Basın buluşmasının ardından Nöropsikofarmakoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi, basın mensuplarını dolaştırıldı.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.