Site rengi

Tasarım

ALTIN 795,77
DOLAR 13,5995
EURO 15,3158
BIST 1.951,17
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 5 °C
Az Bulutlu

Sizin sevgi diliniz hangisi

03.04.2021
98
A+
A-

İlişki deyince temennilerimiz genelde eştir. Öncelikle beğenilmeyi, önem verilmeyi bekleriz. Bedel görmek, alaka, yardım gereksinimimiz, ilişkiden temennilerimizden kimileridir. Şahıstan şahsa önceliklerimiz fark etse de, hepsinin toplamında bize mutluluk verecek bir ilişkiye lüzum dinleriz. Saygı, güven, vefa hepimiz için ilişkinin olmazsa olmazlarıdır.

Bayan ve erkeklerin ilişkiden temennileri

Araştırmalar bayanların ve erkeklerin ilişkiden temennilerinin eş olduğunu ancak genel anlamda öncelik sıralarının farklı olduğunu gösteriyor. Misalin, erkeklerin öncelik listesinde kadının kendisine güvendiğini sezdirmesi ve kendisini desteklemesi daha üst sıralarda yer alırken, bayan eşinin kendisine ayırması gereken zamanla alakalı temennisini daha üst sıralara yerleştirebiliyor.

Fakat bu eşlikler birliktesi iri bir sual işaretini de getiriyor; Bayan ve erkeğin bir ilişkiden temennilerinin bu kadar eş olmasına karşın, nedir alıp veremedikleri? Neden her ilişki mutlu mesut, huzur içinde gitmiyor? İki insan aynı konutun içini birbirini beğenirken ve sevgi beklerken, neden sevilmediğini seziyor?

Yağmur ve Ersoy’un ilişkisi de aynı girdabın içinde tükenmek üzere. İkisi de birbirini çok hoşlanıyor, gözlerinden muhakkak. Ama ikisinin şikayetleri de eş. Yağmur ” Ersoy’un bana sevdiğini sezmiyorum” diyor. “Bir kere sürpriz yapmaz. Konuta bir çiçek alıp gelmez. En son ne zaman baş başa bir yemek yediğimizi dahi andırmıyorum. Bir yere gitme görüşü hep benden çıkar, onda da kesinlikle dostlarımızı peşimize takar. Sonra da sen hiç bana hoş laflar söylemiyorsun, sarılmıyorsun diye şikayet eder. Çocuk gibi….”

Ersoy da aynı Yağmur gibi hoşlanıldığını sezmediğinden davacı; “Yağmur, sevgisini göstermeyen bir ailede gelişmiş. Sualin ana kaynağı bu sanırım.” diye anlatıyor. “Sevgisini hiç dile dökmez, göstermez. Ben ona hoşlanıldığını sezdirmek için elimden geleni yapıyorum. Sık sık sevgimi lafa dökerim. Sarılırım. TV izlerken dahi sarılmak değmek isterim. O yorulmasın diye konut işlerine dayanak ederim. Ama ne yapsam ona yetmiyor. Bazen aradığının ben olmadığımı düşünüyorum”.

Ersoy ve Yağmur, birbirlerini çok beğenmelerine karşın, birbirlerinin ilişkiden temennilerini ve sevgi dillerini doğru inceleme edememişler.Yağmur, Ersoy’un duygularını aktarma yolunun sevgi kelimeleri ve fiziksel temas olduğunu ve dolayısıyla ancak kendisi de aynı biçimde karşılık verdiğinde Ersoy’un hoşlanıldığını sezeceğini kavrayamamış. Ersoy da, Yağmur’un sevgiyi kendisine ufalayan zamanla ölçtüğünü, küçük jestlerin ve sürprizlerin Yağmur’a kendisini özel sezdireceğini çözememiş.

İlişkilerden temennilerimiz eş olsa da, sevgi dillerimiz değişiklikler gösterebiliyor. “Gary Chapman 5 Sevgi Dili” isimli kitabında , sevgiyi sezmek ve sezdirmek için kullandığımız dilleri 5 gruba ayırır;

Onaylayıcı kelimeler

Sevgiyi lafa dökmek, partnerimize övgü etmek, hoşlandığımız yanlarıyla alakalı geri bildirim vermek vs. “Seni beğeniyorum” veya “seni özledim” gibi hisleri yansıtan tümceler veya pozitif bulunan tavırları takdir etmek, öncelikli sevgi dili onaylayıcı kelimeler olan fertler için ehemmiyetlidir.

Nitelikli zaman geçirmek

Partnerimize onunla zaman geçirmek istediğimizi sezdirmek, nitelikli sohbetler için zaman ayırmak, beraber geçirilecek zamanlar için itina göstermek ilişkiyi beslemesinin yanı gizeme öncelikli sevgi dili nitelikli zaman geçirmek olan fertlere önem verildiğini ve bedel gördüğünü sezdirir.

Armağanlar, Jestler

Özel günler bir çok insan için ehemmiyetlidir ve özellikle bu günlerde temenniler çoğalır. Özel günlerin yanı gizeme zamansız verilen armağanlar, tasarlanan sürprizler ve jestlerle, partnerimize usumuzda olduğunu ve onu mutlu etmek ismine zaman ayırdığımızı hissettirebiliriz.

Hizmet eylemleri

Partnerimizin üzerindeki yükü eksiltmek veya yaşamını basitleştirmek ismine, bir ekip hizmet eylemleriyle onu önem verdiğimizi, yardım verdiğimizi sezdirebiliriz. Yorucu bir günün ardından onun için hazırladığımız sıcak bir çayın veya onun yerine bulaşıkları yıkamayı önermenin bedeli paha biçilemez.

Fiziksel temas

Cinselliğin bir ilişkinin ehemmiyetli bir parçası olduğu tartışılmaz. Nitelikli bir cinsel hayatın yanı gizeme duygusal değişler , sebepsiz kucaklaşmalar ve öpücükler, sevgiyi sezdirmenin en tesirli yollarından biridir.

Ersoy’un öncelikli sevgi dili fiziksel temas ve onaylayıcı kelimeler. Yağmur’a sevgisini değerek ve lafa dökerek ifade etmeye çalışıyor. Ancak yağmur için öncelikli sevgi dili fiziksel temas olmadığı için, beklediği karşılığı almamak onu üzüyor. Ersoy’un bir değişik sevgi dili ise, hizmet eylemleri. Konut işlerinde Yağmur’a dayanak ederek elinden geleni yaptığına inanıyor. Oysa, Yağmur’un öncelikli sevgi dili nitelikli zaman geçirmek ve ardından armağanlar, jestler geliyor.

Ersoy, Yağmur’u beğendiğini sezdirmek için ufak sürprizler düşünse, armağanlar alsa ya da baş başa yemekler tasarlasa, Yağmur ‘un hoşlanıldığını sezmesine bir mani kalmayacak. Yağmur da Ersoy’a beğendiğini sezdirmek için sevgi kelimelerini ve beden dilini kullansa, ikisi de beğenen ve hoşlanıldığını paydan bir çift olarak hayata olanağı bulacaklar.

İlişkilerde bu geçimi tutmak çok da güç değil. Yeter ki mutlak kendi penceremizden bakmaktan bırakalım. Partnerimizin neye lüzumu olduğunu kavramak için, onun bize sevgisini nasıl ifade ettiğini gözlemlemek yeterli. Beğendiğimiz insanı mutlu etmek için sevgimizi ifade etkenin yeni yollarını bilmek çok da güç olmasa gerek.

Yeşim Varol

Yaşam Koçu ve Konutluluk Danışmanı

özel içeriğidir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.