Site rengi

Tasarım

ALTIN 790,72
DOLAR 13,5306
EURO 15,3720
BIST 1.979,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 4 °C
Az Bulutlu

Sıhhatli ilişki öz güven aşılar

24.04.2021
105
A+
A-

Sıhhatli bir anne-çocuk ilişkisinin esası, annenin ruh sıhhati ve çocuğa karşı tavırlarına bağlıdır. Gebelik sürecinde başlayan anne-bebek ilişkisi, doğumdan sonra fiziksel temas ve beslenme yoluyla daha da büyüyerek ömür boyu sürecek bir bağlantı haline kazanç.

Bir çocuğun ilk hoşlanacağı ve bağlantı kuracağı birey annesidir. Annenin çocuğunu beslemesi, ilgilenmesi ve onu yaşama hazırlaması çocukta sevgi ve güven duygusunu oluşturur. Çocuk erişkin olduğunda bu iki esas duygu aracılığıyla ilişkilerine istikamet verir ve yaşamı yorumlarken ilk olarak anneyi misal alır.

Annenin kokusu, beden ısısı, sesi ve bakışları çocukla aralarındaki bağı kuvvetlendirir. Bu duygulardan yoksun gelişen çocuk, bir erişkin olduğunda muhtelif ruhsal meselelerle karşılaşabilir. Özellikle 0–3 yaş arası anne-bebek ilişkisi, çocuğun ruhsal yaşamının ve öz güven duygusunun esasını oluşturur.

Çocuğun anadilini keşfetmesi, yaşadığı dünyayı anlamlandırması ve tutumlarını hakimiyet etmesi anneyi ‘taklit’ usulüyle büyür ve soyut ve somut kavramlar yeniden anneden bilinir.

Her çocuk biyolojik ve genetik yapısı, zihin, duygusal ve sosyal gelişimi açısından başkalarından, hatta öz kardeşlerinden dahi değişiktir. Bu sebeple çocuk yetiştirmenin en ehemmiyetli noktası, her çocuğa değişik tavırlarla yanaşabilmek ve içinde bulunulan koşullara göre hareket etmektir. Özellikle ilk 18 ay içindeki eğitim şekli, çocuğu yetiştirme biçimi ve onunla kurulan duygusal etkileşim çocukta güven veya güvensizlik duygularını oluşturur.

Anne-çocuk ilişkisi

Bebeklik yarıyılında anneye bağımlı olan çocuk, 4–5 yaşlarından itibaren ‘fert’ olmayı keşfeder ve bu yarıyılda annenin tavırlarının da değişmesi kaçınılmazdır.

Bu sancılı yarıyılda sıhhatli bir bağlantı kurabilmek için annelerin dikkat etmesi gerekenler;

– Dinleyin ve yanıtsız vazgeçmeyin: Dünyaya gözünü açar açmaz size güvenen çocuğunuzun anlattıklarını sabırla dinleyin ve suallerini netlikle yanıtsız vazgeçmeyin.

– Hürmet hududunu oluşturun: Çocuğunuzun odasına girerken kapıyı çalmanız, onun da aynı biçimde davranması mevzusunda size laf hakkı sağlar. Böyle ufak ayrıntılara dikkat ederek çocuğunuzun özel yaşama hürmet kavramını geliştirebilirsiniz.

– Yumuşak ama kararlı bir anne olun: Çocuğunuz ‘hayır’ dediğinizde asap krizleri geçiriyorsa uysal, yumuşak; ama kararlı bir şekilde ona açıklama yapın.

Baba ile bağlantı

Evet, onu 9 ay karnınızda siz taşıdınız ve doğumundan itibaren onunla siz ilgilendiniz; ama çocuğunuzun gelişiminde ‘baba’ kavramının çok ehemmiyetli bir nokta olduğunu ve baba-çocuk ilişkisine zaman ve taban yaratmanın da yeniden sizin vazifeniz olduğunu unutmayın.

Unutmayın: En ehemmiyetlisi ‘mutlu bir aile’

Anne-çocuk ilişkisine hasar verebilecek en ehemmiyetli gidişat, çocuğun mutsuz bir konutluluk içinde, tasarısız hamilelik neticeyi dünyaya gelmiş olması. Bu vaziyette korunmasız bir biçimde yaşama gözlerini açan bebek, bir müddet sonra annesi tarafından kabul edilse bile babanın tavırları hem anneyi hem de bebeği negatif etkileyebilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.