Site rengi

Tasarım

ALTIN 992,10
DOLAR 16,8853
EURO 17,8334
BIST 2.554,08
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26 °C
Parçalı Bulutlu

“Sen reyin yaşını çoktan geçtin” demeyin

02.05.2021
128
A+
A-

Reyin oynamak; çocuklar için yemek yemek ve yatmak gibi natürel bir gereksinimdir. Aynı zamanda çocuğun psikolojik, sosyal ve akılsal gelişimini de dayanaklar. Çocukların asıl yaşamla ilk irtibatlarını kurdukları oyunların yasaklanması ile sıhhatli gelişimlerinin de önlendiği unutulmamalıdır.

Memorial Suadiye Tıp Merkezi Çocuk ve Ergen Psikolojisi Bölümü’nden Uz. Psk. Seçkin Bilge Bıyıkoğlu, reyin oynamanın çocukların psikolojisi üzerindeki tesiri hakkında şu bilgileri veriyor:

Çocuğunuzun reyin oynama isteğini kısıtlamayın

Eğitim sisteminin ağırlığı sebebiyle günümüzde çocukların oyunu unuttuğu, tamamen derslere, imtihanlara ve konut ödevlerine eğildiği ehemmiyetli bir hakikattir. Zati mektepte kısıtlı olan reyin oynama zamanı, konutta da çalışan anne-babaların yoğun yaşam stili nedeni ile genellikle yasaklanır. Anne-babalar da çocuğun akademik galibiyetine bir hayli yoğunlaşarak oyunun eforunu ve ehemmiyetini unutmuş vaziyettedir. Hatta bazı ebeveynler mağazaların oyuncak kısmından geçerken çocuklarına “sen reyin oynayacak yaşta değilsin” gibi ihtarlarla oyunu unutturmaya çalışır.

Spor oyunun yerini yakalamaz

Çoğu ebeveyn özellikle hafta sonları çocuğu sosyal etkinliklere yollayarak bir nebze olsun çocuğa soluk aldırdıklarını düşünür. Oysa bir spor etkinliği oyunun yerini yakalamaz. İlgilenilecek spor aktifliği genellikle bir erişkin tarafından hakimiyet edildiği için çocuk kendi kararlarını verme ve kendi tavrının mesullüğünü alma gibi fırsatlardan yoksun kalmış olur. Buna rağmen, çocuk kendi oyununu oynarken kendisi kaideler koyar, ekip kurar ve kendi tavrının mesullüğünü alır.

Reyin çocuğa öz güven kazandırıyor

Çocuklar sosyal, duygusal, akılsal ve fiziksel kabiliyetlerini geliştirmek için reyin oynamaya gereksinim dinlerler. Reyin çocukların kendi kabiliyetlerini test etmeleri için uygun bir etraf sunar. Reyin, çocuklara değişik insanlarla nasıl bağlantı kuracaklarını öğretir, çocukların problemlerini çözmeye ve manevi çatışmalarını analiz etmeye destekçi olur. Reyin, erişkinlerin öğretemeyeceği asıl yaşamın fobili, cüretkar ve utangaç arzlarını bilme yoludur. Oyunlar sayesinde çocuk, değişik insanlarla yaşamayı ve yaratıcı düşünmeyi bilir. Reyin ile sağlanan tam bunlar, çocuğun sağlam bir gelecek oluşturması için ehemmiyetli esasları oluşturur.

Siz de çocuğunuzla beraber oynayın

Yapılan araştırmalarda; babasıyla reyin oynayan çocukların, babası reyin oynamayan çocuklara oranla daha geniş bir hayal eforuna ve öğrenişsel marifete sahip olduğu gösteriliyor. Annesiyle reyin oynayan çocukların, çocuğuyla reyin oynamaya zaman ayıramayan annelerin çocuklarına göre annesiyle daha sağlam/tehlikesiz bir bağ kurduğu ve daha pozitif gelişim gösterdiği tespit edildi. Ailesiyle birlikte reyin oynayan daha büyük çocukların, ailesi reyin oynamayanlara oranla mekteple daha pozitif bir bağ kurduğu, ruhsal olarak daha sıhhatli olduğu, dostları ile ilişkilerinin daha eforlu olduğu ve ailevi yakınlıktan daha fazla neşe aldıkları görülüyor.

Ailece reyin oynayın

Yaşınız ne olursa olsun, reyin oynamak için asla yaşınız ileri değildir. Reyin yalnızca çocuklar için değildir; erişkinler de reyin oynayabilirler. Anne-babaların işten geldiğinde çocuğuyla reyin oynaması hem aralarındaki bağı güçlendirir hem de yoğun bir iş gününün ardından stres atmaya birebirdir. Çocuğunuzla birlikte gülmek, hafiflemek, sıhhatinize de iyi gelecektir. Aynı zamanda, umursandığını, ilgilenildiğini paydan çocuğun kendine olan güveni çoğalır. Çocuk, bu dünyada bir yeri olduğu hissini kazanır. Hep birlikte oynayan ailelerin birbirlerine karşı daha işbirlikçi, destekleyici olduğu ve birbirleri ile irtibatı daha eforlu olduğu görülür. Ailede yaşanan günlük problemler müzakere, kavgalar, vahşilik, üşengeçlik, hiddet nöbetleri gibi oyunun gücüyle aşılabilir.

Televizyon ve bilgisayar yerine yaratıcı oyunlara yönlendirin

Ebeveynler çocuklarına hür, yapılandırılmamış, yaratıcılıklarını yansıtabilecekleri yeterli reyin zamanları sağlamalıdır. Bu hür zamana aileler de de katılarak çocukları ile reyin oynamalıdır. Fiziksel etkinlikten, yaratıcılıktan yoksun bilgisayar ve televizyon yerine, çocukların faal oyunlar oynaması sağlanmalıdır. Çocuğun bilgisayar ve televizyona maruz kalma zamanını kısıtlayarak ona destekçi olunabilir. Yaşına uygun, onların hayal eforunu ve yaratıcılığını destekleyen bloklar, bebekler gibi oyuncaklar alınmalıdır. Mektepte faal bir rol alarak çocuğun yeterli hür reyin zamanı aldığına emin olunabilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.