Site rengi

Tasarım

ALTIN 976,05
DOLAR 16,7832
EURO 17,4971
BIST 2.443,77
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Saplantılı aşktan psikolojik dayanakla kurtulun

26.04.2021
160
A+
A-

Saplantılı aşklarda genellikle tutum bozukluğu, endişe bozukluğu, bunalım, bağımlı karakter özellikleri, saplantılı karakter yapısı ve hadiseleri olduğundan değişik bir biçimde idrak etme ve açıklamaya müteveccih meyil görülüyor. Romantik ilişkilerimizin bebeklikten şu anki yaşantımıza kadar uzanan ancak esası geçmiş yaşantılarımızda atılan bir süreç olduğunu ifade eden uzmanlar, psikolojik takviye almanın önemini dikkat topluyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Sağlık Kurumu Uzman Muayenehane Psikolog Aziz Görkem Çetin, psikologlara göre aşkın hem basmakalıp hem de nörotik bir kavram olduğunu söyledi.

Aşkın net tanımını yapmanın oldukça güç olduğunu ifade eden Psk. Çetin, “Reeline bakarsanız her alanın ya da ferdin bir aşk tanımı vardır. Biz psikologlara göre aşk hem basmakalıp hem de nörotik bir şeydir. Bir edebiyatçıya göre özlemi ve kavuşamamayı kapsayabilir” biçiminde konuştu.

Çocuklukta yaşanan travmalar aşkın saplantılı hali

Aşık olan bir bireyde beklenen şeyin mutluluk olduğunu kaydolan Psk. Çetin, ancak saplantılı aşkın mutluluk yerine endişe yaşattığını ifade etti. Psk. Çetin, saplantılı aşkın nedenlerini şöyle açıkladı:

“Psikolojik bağlamda düşündüğümüzde ferdin bebeklik yarıyılında bakım verme ve duygu anlamında yeterince alaka ve sevgi gösterilmemesi ve ilişkinin ilk adımında tehlikesiz bir bağ oluşturulamamasıdır. Bu bağı oluşturamamış çocuklar annelerinin yanından dağıldığında ağlama, endişe, korkma ve anneye sıkı sıkı sarılma ya da bütün tersi uzaklaşma gibi sıhhatsiz tutumlar gösterir. Anne ya da bakım veren şahıs ile kurulamayan tehlikesiz bağ şahsın gelecekteki romantik ilişkilerini etkilemektedir. Çocuklukta yaşanmış kıymetsizlik hissi ve yaşanılan travmalar da saplantılı aşk oluşturulmasına neden olmaktadır”

Aralıksız hakimiyet saplantılı aşk işareti

Saplantılı aşk yaşayan şahsın hoşlandığı şahsa güven dinlemediğini ve aralıksız ondan parçalayacağı fikri içerisinde olacağını belirten Psk. Çetin, “Zekasını makûs düşünceler ile meşgul eder. Bu yaşadığı duygu karmaşasından kurtulmak ve kendini hafifletmek için bazı eylemlerde bulunur. Bu eylemler şahsa göre pozitif ya da negatif eylemler olarak reelleşebilir. Misal vermek gerekirse karşısındaki bireyi aralıksız sınamaya müteveccih eylemler hakikatleştirir. Aralıksız nerede olduğunu ve kiminle olduğunu hakimiyet eder. Karşısındaki şahsın onu beğenip beğenmediğinden emin olmaya çalışır” diye konuştu.

Saplantılı aşkın sıhhatsiz bir gidişat olduğunu ifade eden Aziz Görkem Çetin, “Saplantılı aşk şahsın reel ya da erişilemeyen bir aşkı saplantı haline getirip kendi benliğini ona adaması ve yaşamına bu bağlamda biçim vermesidir. Karşısındaki şahsa müteveccih çok yoğun duygular yaşaması duygusal bağlamda süratli iniş ve çıkışlar yaşamasına neden olacaktır. Böyle bir duygudurumun ardından fert hem kendine hem de başkalarına hasar verebilir. Genel deyim olarak ferdin günlük yaşamındaki işlevselliğe neden olacak herşeyi sıhhatsiz olarak nitelendirebiliriz” dedi.

İnişli çıkışlı duygular yaşanır

Saplantılı aşk yaşayan bireylerin çok muhtelif duyguları yaşadığına da değinen Psk. Çetin, şunları söyledi:

“Saplantılı aşk yaşayan şahıs sadece aşık olduğu şahıs ile mutlu olacağına inanır ve kendisi mutsuzken aşık olduğu şahsın onsuz mutlu olmasını da istemez. Bunu şöyle düşünebiliriz; şahıs düşünsel bir yanılsama oluşturarak gerçeğinde şahıs için oluşturduğu anlam ve temennilere aşık olmuştur. Şahıstaki bu yoğun temenni duygularının inişli ve çıkışlı olmasını sağlar. Duyguların bu kadar ambivalan olması da şahsın sıhhatsiz ve anlık kararlar vermesine neden olabilir. Saplantı giderek çoğalırsa aşık olunan şahsa müteveccih şiddet, cinayet, tecavüz veya şahsın kendisini öldürmesi gibi neticeler alana gelebilir. Saplantılı aşkın en çok tetikleyicisi karşılık bulamamasıdır. Duygusal ya da fiziksel istikametten yalanlanan şahıs kendini kabul ettirmek için yoğun gayret tüketebilir”

Tutum bozukluğu görülebilir

Saplantılı aşkın rehabilitasyon gerektiren bir gidişat olduğuna dikkat toplayan Psk. Çetin, “Karakter yapılanması ile ilişkili bir gidişat olduğu için fertsel psikoterapiye müteveccih takviye almak daha doğru olacaktır. Saplantılı aşklarda genellikle tutum bozukluğu, endişe bozukluğu, bunalım, bağımlı karakter özellikleri, saplantılı karakter yapısı ve hadiseleri olduğundan değişik bir biçimde idrak etme ve açıklamaya müteveccih meyil görülmektedir. Bu vaziyete müteveccih psikolojik meseleler yaşayan fertlerin bir uzman takviyeyi almaları büyük ehemmiyet taşımaktadır” nasihatinde bulundu.

Psikolojik takviye gerekebilir

Romantik ilişkilerimiz ve şahıslar arası ilişkilerimizin bebeklikten şu anki yaşantımıza kadar uzanan ancak esası geçmiş yaşantılarımızda atılan bir süreç olduğunu ifade eden Psk. Çetin, “Bu sebeple psikolojik takviye almak oldukça ehemmiyetlidir. Bu stil yaşadığımız kasvetler yoğunluğuna gözetiyorsa zamana vazgeçmeyip uzman takviyeyi almakta oldukça fayda vardır. Yaşadığımız her duygu ve düşüncenin geçmişimiz ile ilintili olduğunu düşünürsek üstünü kapatmak yerine yüzleşmek, kabul etmek ve farkına varmak ehemmiyetlidir. Düşüncelerimize ve duygularımıza yanlış korunma mekanizmaları ilave etmek yerine uzman taşıtıyla analiz etmeye çalışmamız duygu ve düşüncelerimize sahip çıktığımız anlamına da gelmektedir” dedi.

Aşk ve şiddet bir arada olamaz

Aşkın içinde şiddet kavramından asla laf edilemeyeceğini vurgulayan Psk. Çetin, “Sıhhatli bir ilişkinin tanımını yaparken şiddet unsurunun olmaması üzerinden de yapabiliriz. Bazı ilişkilerde aşk ve şiddet kavramlarını bir arada görüyoruz. Bu stil ilişkiler sıhhatli bir biçimde ilerlemiyor. Fertler içlerindeki endişe, fobi, güven, özgüven noksanlığı ve eşi kavramları ilişkilerine şiddet olarak yansıtabiliyorlar” diye açıkladı.

Sosyal etkinliklere yönelin

Psk. Çetin, saplantılı aşkı yaşayan bireylere şu tekliflerde bulundu: “Ferdin yaşamına anlam katamamış, hoşnut olmadığı bir işte çalışması, iyi bir sosyal etrafa sahip olmaması, varoluşsal sualler, anlamsızlık ve boşluk hissi, özgüven noksanlığı, kırılganlık, zafersizlik gibi gidişatlar bireyde genel bir endişeye yol açmaktadır. Bu evhamı kafasında oluşturduğu aşka yönlendirebilmekte ve bu biçimde dışavurum sağlamaktadır. Yaşamındaki anlamsızlığa son vermek ve bir anlam katmak içindeki boşluğu doldurmak istemektedir. Fertsel olarak yapılabilecek gidişat yaşamınızdaki fertsel ve psikolojik lüzumlarınızı anlamlandırmak ve bunları sıhhatli bir biçimde yaşamınıza kanalize faktörüz gerekmektedir. Bunun için sosyal etkinlikler ve yapmaktan zevk aldığınız faaliyetlerden yararlanabilirsiniz. Ek dayanağı da süreci süratlendirecek ve yaşamınızı nitelikli kılmanıza dayanakçı olacaktır”

Psk. Çetin, kendisine saplantılı aşk dinlenen bireylere de “Saplantılı aşk yaşayan şahıslarda görülen bir özelliklerden biri de aşık olunan şahsın erişilmez ya da denk olmayan özelliklere sahip olmasıdır. Saplantılı bir biçimde birinin size aşık olduğunu düşünüyorsanız empatik bir bağlantı biçimine geçmek gerekmektedir. Söylemleriniz ve tutumlarınızla karşı tarafa net ifadeler kullanmanız ve baştan seviyeli bir hudut koymanız gerekmektedir” nasihatinde bulundu.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.