Site rengi

Tasarım

ALTIN 793,64
DOLAR 13,4726
EURO 15,2894
BIST 2.011,16
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3 °C
Karla Karışık Yağmurlu

Rahim filmi hamilelik bahtını artırıyor

22.04.2021
84
A+
A-

Rahim filmi HSG, sperm ile yumurtanın buluşmasını sağlayan yol olan tüplerin ve bebeğin anne karnındaki takribî 9 aylık yaşamını geçireceği mekan olan rahim boşluğunun gidişatını araştırmak için çekilen röntgen filmidir.

Radyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Cevat Sancak, HSG ile alakalı merak edilenleri anlattı.

Rahim filmi bir rehabilitasyon usulü değil bir tanı usulüdür. Ancak tam araştırmalar rahim filmi çekilen hastaların çekimi takip eden birkaç ay süresince hamile kalma talihinin apaçık derecede çoğaldığını göstermektedir. Biz de uzun zamandır hamile kalamayan ve bu sebeple rahim filmi sürüklediğimiz pek çok hastamızın birkaç ay içinde hamile kaldığına tanık oluyoruz.

Rahim filmi sürükletmenin bu pozitif yan tesirinin neden ve nasıl alana geldiğini bütün olarak öğrenmiyoruz. Bilim adamları bu mevzuda birkaç fikir ileri devam etler. Bu fikirlerin birisi veya birkaçı hatta hepsi birden geçerli olabilir.

Kuramlara göre hamilelik bahtını artırma sebepleri

Üzerinde en fazla durulan ve en anlaşılabilir olan kuram kullanılan kontrast maddenin mekanik tesiridir. Buna göre, analiz sırasında rahim boşluğuna doldurulan ilacın tüplerden geçebilmesi için uygulanan tazyikin tesiriyle tüplerdeki minik yapışkanlıklar açılmakta, mukus tıkaçları ve pıhtılar çekilip arınılmakta, böylece en az birkaç ay süresince sperm ile yumurta daha basit buluşabilmektedir.

Bazı analistler kullanılan iyotlu kontrast maddenin kimyevi tesirle tüplerdeki erişimi basitleştirdiğini veya ceninin tutunduğu rahim mukozasını uyararak tutunmaya dayanakçı olduğunu ileri devam ettir. Ayrıca ilacın antimikrobial tesiri ile pozitif flora farklılığı alana gelebileceğini düşünenler de vardır.

Hangi mekanizma ile alana geldiğinden emin olmasak da bu pozitif yan tesirin varlığı kesindir.

Aşılama ve tüp bebek rehabilitasyonlarından evvel rahim filmi çekilmesi bazı gidişatlarda zaman kaybını önleyebilmekte, zafer oranını artırmaktadır. Zira şayet varsa hamilelik için negatif etmenleri evvelden tespit etebilmek ve rehabilitasyonu yoluna gitmek dolaylı yoldan da olsa hamile kalma bahtını artıracaktır. Misalin tüpleri kapalı olan bir bireye aşılama yapılması boşu boşuna müddet kaybına yol açmaktan başka bir işe haylaz. Tüplerin sarih olup olmadığını kavramanın en basit yolu ise rahim filmi sürükletmektedir. Rahim filmi ile yalnızca tüplerin sarih olup olmadığı değil aynı zamanda rahim içerisinde ceninin tutunmasını veya tutunduktan sonra gelişimini negatif doğrultuda etkileyebilecek doğuştan veya sonradan olma anormalliklerin de bulunup bulunmadığı ortaya çıkarılabilecektir.

“Tüp bebekten evvel kesinlikle HSG çekilmeli”

Kanımca tüp bebek yapılacak bireylere tüp bebekten evvel kesinlikle rahim filmi çekilmelidir. Böylece tüp bebek zafer oranını negatif doğrultuda etkileyebilecek tüp ve rahim boşluğu bozukluklarının evvelden tespit edip rehabilitasyonunu yapmak daha sonra tüp bebek rehabilitasyonuna geçmek daha sağlam bir yoldur. Misalin uç kısmından tıkalı bir tüp rahim içine akıntı yapmak suretiyle ceninin tutunmasını ve büyümesini negatif etkileyebilir. Bunu tespit etmenin en basit ve en ucuz usulü ise rahim filmi sürükletmektedir. Bu sebeple günümüzde tüp bebek merkezlerinin çoğu daha ilk tetkikte öncelikle rahim filmi istemektedirler.

Tüp bebek uygulaması sıkıntılı ve pahalı bir usuldür. Usulün galibiyetini negatif etkileyebilecek tüm etmenleri evvelden ortadan kaldırmak ehemmiyet taşır. Böylece bazı gidişatlarda zaman ve para kayıplarının önüne geçilebilir.

Daha Öncekinden rahim filmi oranla pahalı ve güç bir analiz usulüydü. Ancak günümüzde C kollu röntgen aygıtlarının, özel yumuşak kateterlerin ve yeni nesil su bazlı kontrast maddelerin kullanıma girmesi, çoğalan analiz rakamları sebebiyle bu filmi sürükleyen deneyimli radyoloji uzmanlarının çoğalması sonucunda hem rahim filmi maliyetleri mantıklı bir seviyeye gerilemiş hem de sızısız ve olabildiğince karmaşıklıksız bir biçimde düşük ışınımlı ve yüksek nitelikte rahim filmi analizleri muhtemel hale gelmiştir.

Netice olarak çocuk sahibi olabilmek için onca mücadele tüketilirken iyi bir merkezde deneyimli bir doktora rahim filmi sürükletmek asla bakımsızlık edilmemelidir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.