Site rengi

Tasarım

ALTIN 969,83
DOLAR 16,7108
EURO 17,5139
BIST 2.405,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30 °C
Açık

Propolis ve baki verimleri

20.07.2021
414
A+
A-

Propolisin çok daha önceki senelerden beri ananesel tıpta muhtelif hastalıkların rehabilitasyonunda kullanıldığı ve antimikrobiyal, antioksidan, antitümör, antienflamatuar, antiülser gibi biyolojik etkinliklere sahip olduğu bir hayli bilimsel çalışma ile gösterilmiştir.

Propolis, çok muhtelif kimyevi maddeler kapsaması, antibakteriyal ve antioksidan tesirinden dolayı kovan içinde arılar tarafından kullanımı dışında, ilaç, kozmetik, yiyecek sanayii ile apiterapi merkezlerinde de çok istikametli olarak kullanılan bir maddedir.

Emekçi arılar tarafından bir araya gelen propolisten, kovandaki küçük sarihlikleri yapıştırıp kapatmakta, kovan girişini daraltmakta, böcek ve hayvanlar için giriş ve çıkışları yakalamakta faydalanılmaktadır. Kovan içerisinde kapalı bir etrafta 50.000-80.000 ergin arı, bir o kadar da yavru yumurta, larva bulunmasına, kovan içi sıcaklığının 34 °C ve nem % 40-65 olduğundan virüsler, bakteriler ve funguslar için çok ideal bir etraf oluşturmasına karşın propolisin antimikrobiyal özelliği sayesinde, mikroorganizmalar faize imkânı bulamamaktadırlar böylece kolonilerini hastalıklara karşı korunmuş olurlar.

Propolis ilk defa Yunanlılar tarafından keşfedilerek natürel antibiyotik olarak kullanılmıştır. Propolis Yunancada pro “ön” ve polis “şehir” anlamına gelen kelimelerin birleşmesinden alana gelmiştir ve daha önceki zamanlardaki arıcılar tarafından arıların kovanın girişini bu madde ile kapladıkları göz önüne alınarak şehirden evvel anlamına gelen propolis ismi verilmiştir.

Antimikrobiyal propolis

Propolisin kovanda bir araya gelmesinin hakikat emeli enfeksiyonlardan korunma emellidir. Bu sebeple farklı propolis tiplerinin hem antibakteriyal hem de antifungal özellik göstermesi natüreldir. Bu sebeple propolisin antimikrobiyal özelliği tüm dünyada propolisin üzerinde en çok çalışılan özelliği olmuştur. Çiğ propolisin bileşimi kaynağına göre değişmekle beraber genel olarak % 50 reçine, % 30 mum, % 10 esansiyel ve aromatik yağlar, % 5 polen % 5 öbür organik bileşikler ve mineral maddelerden oluşmaktadır.

Propolisin özellikleri 1960 senelerinde bilim adamlarının dikkatini sürüklemiş ve son 40 senede pek çok analist propolisin kimyevi kompozisyonu, biyolojik etkinliği, farmakolojik ve rehabilitasyon edici özellikleri üzerine yayınlar yapmıştır.

Propolisin içeriği nebat vejatasyonuna ve bir araya geldiği zamana göre değişiklik gösterir. Propoliste bugüne kadar takribî 180 değişik bileşik tespit edilebilmiştir. Propolisin kimyevi kompozisyonu bal arıları tarafından ziyaret edilen nebatların geniş oranda olmasına bağlı olarak oldukça değişkendir.

Değişik orjine sahip propolis misallerinin biyolojik etkinlikleri ile alakalı çok rakamda çalışma yapılmış ve değişik biyolojik etkinlik tespit edilmiştir. Brezilya propolisinin antibakteriyal, sitostatik, hür radikal gözetici etkinliği tanımlanırken, Bulgar propolisinin bakterisidal, anti fungal ve antiparaziter etkinliği tanımlanmıştır. Türk propolisinin ise antibakteriyal, antifungal, antioksidan, antikarsinojenik, yara iyileştirici, hücre yenileyici gibi bazı biyolojik etkinlikleri araştırılmıştır.

Başlıca propolis üretici ülkeler, başta Çin olmak üzere Arjantin, Uruguay, Şili, Brezilya, Kanada ve bazı Doğu Avrupa ülkeleridir.

Kozmetik sanayinde kullanımı

Dermatolojik ve kozmetik uygulamalar muhtemelen propolisin en geniş kullanım alanlarından olup, hücre yenileme ve onarma özelliği üzerine çalışmalar yapılmıştır. Kozmetikte, bakterisit ve mantar öldürücü özellikleri, bir hayli uygulamada bereket sağlamıştır. Propolisten yapılmış nebat ekstraktlarının, arı sütü ve E vitamini ile beraber kozmetik sanayin de cildi besleyici ve arınıcı mahsullerin üretiminde geniş miktarda kullanım alanına sahip olduğu öğrenilmektedir. Kozmetik mahsuller de kremler, losyonlar, şampuanlar, burun spreyleri, diş macunları, sabunlar, surat maskeleri, ticari kozmetik preparatlarında, propolisin özelliklerinden faydalanılmaktadır.

İlaç sanayinde kullanımı

Propolisin genel anlamda ilaç olarak kullanımı yaygın olup, kardiovasküler ve kan dolaşım sistemi anaemia, solunum yolları enfeksiyonları, diş sıhhati, ten rehabilitasyonları doku yenileme, ülser, egzama, yara rehabilitasyonları özellikle yanık yaralar, müköz çeper enfeksiyonları ve lezyonları, kanser rehabilitasyonu, bağışıklık sistemi rehabilitasyonu ve sıhhati, sindirim rahatsızlıkları alanlarındaki rehabilitasyonları içerir.

Yiyecek sanayinde kullanımı

Propolisin antioksidan, antimikrobiyal tesirleri yiyecek teknolojisi alanında kullanım olanağı sağlamaktadır. Propolisin en yaygın öğrenilen, en çok incelenen ve yiyecek mahsullerinin dayanıklılığı mevzusunda katkı sağlayan en ehemmiyetli özelliklerinden biri antimikrobiyal etkinliğidir.

Kaynak: DOĞAN, Nurcan , HAYOĞLU, İbrahim . “PROPOLİS ve KULLANIM ALANLARI”. Harran Tarım ve Yiyecek Bilimleri Mecmuası 16 / 3 Eylül 2012: 39-48.

özel içeriğidir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.