Site rengi

Tasarım

ALTIN 976,05
DOLAR 16,7832
EURO 17,4971
BIST 2.443,77
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Patolojik kıskançlık: Othello Belirtiyi

18.04.2021
148
A+
A-

Kıskançlık bazıları için ilişkinin olmazsa olmazı kimiler içinse bir güvensizlik sorunu. Ancak belirli miktarlarda kaldığında banal karşılanabilir bir duygudur. Miktarı kaçtığında, ve takıntılı bir hal aldığında ise artık hastalık olarak değerlendirilir.

Othello belirtiyi nedir?

Şahısta takıntılı düşüncelere neden olan Othello Belirtiyi ismini, İngilizlerin şanlı tiyatro yazarı William Shakespeare’in 1604 senesinde yazdığı Othello isimli oyundan almıştır. Kıskançlık üzerine kurgulanan bu şanlı yapıtta Othello kandırılma kuşkusu ile hem kendisini hem de karısını öldürür. Othello yapıtı, zaman içerisinde psikolojide ‘Othello Belirtiyi’ olarak yerini almıştır.

Kıskançlık duygusu coşmak, acı sürüklemek, sinirlenmek gibi her insanın yaşamında karşılaştığı son derece natürel bir duygudur. Yapılan araştırmalara göre kıskançlık bazılarına göre derin ve asıl bir aşkın simgeyi, sevginin kriteri olarak kabul edilirken, bu duygunun tükenmesi ise sevginin ya da aşkın eksildiğinin bir göstergesidir. Kıskançlık şahsın kendine ve etrafına hasar verecek ebatlara erişmiş ise bu noktada patolojik kıskançlıktan Othello belirtisinden bahsedilebilir. Othello belirtisini diğer kıskançlıklardan ayıran en ehemmiyetli özelliği şudur; banal kıskançlıkta elinde olan bir şeyi kaybetme fobisi mevzubahisidir, Othello belirtisinde ise bende yoksa onda da olmasın fikri dominanttır. Nereden bakılırsa bakılsın sıhhatli bir anlayış ve düşünce yapısı değildir.

Othello belirtiyi neden ortaya çıkıyor?

Bu mevzuda yapılan araştırmalar, beynin sağ frontal lobunun muntazam çalışmaması sebebiyle bu vaziyetin ortaya çıktığını korunur. Kendini izlemek, duygu ve tutumları hakimiyet etmek gibi faaliyetler sol yarımkürenin tavırlarını inceleme edemez ve şahısta takıntılı vaziyetler ortaya çıkar. Patolojik kıskançlığın ortaya çıkmasındaki bir diğer neden ise, karşısındaki şahsın samimiyetini etkileyen güvensizlik ve fobidir.

Kıskançlığın kaynağında derin problemler var

Şahsın şuur dışında eşini kandırma isteği var ise bu görüşüden kurtulmak için karşısınıkini yargılayabilir. Şayet şahıs çocukluk yarıyılında yeteri kadar sevgi görmemişse ileri ki yaşlarda beğenilmeye layık olmadığını düşünür ve birlikte olduğu şahsın yaşamı üzerinde hakimiyet kurmaya çalışır. Rehabilitasyon edilmez ise daha da ilerleyerek paranoid şizofreniye dönüşebilir. Araştırmalara göre patolojik kıskançlığın bir başka sebebi şahsın cinsel hayatındaki meselelerden kaynaklanabilir. Erkeklerde ereksiyonla alakalı eforluklar, bayanlardaki cinsel işlev bozuklukları patolojik kıskançlığın altında uyuyan nedenler olabiliyor.

Tehlike etmenleri nelerdir?

– İçki ve uyuşturucu

– Cinsel işlevin eksilmesi

– Bipolar bozukluk

– Şizofreni

– Beyin uru

– Bunaklık

– Endokrin bozukluklar vb.

Patolojik kıskançlık ilişkilerin esasını zayıflatıyor

Esasında kuşkunun uyuduğu, rehabilitasyon edilmesi gereken patolojik kıskançlık bir paranoid sendrom’dur. Somut vakalar ve hakikatlere katlanmayan bu duygu bozukluğunda şahıs eşinin ya da sevgilisinin onu kandırdığına inanır. Hoşlandığı şahsı fazla derecede sahiplenir, en küçük bir şeyden kuşkuya kapılır, eşinin yalnız dışarı çıkmasından rahatsızlık dinler, saklı saklı cep telefonu ve bilgisayarını karıştırır, eşini saklıca izler, kimseyle görüşmesine izin vermez. Bu sanrılar o kadar güçlüdür ki şahsın gün boyu tam düşüncelerini meşgul eder. Patolojik seviyelere varan bu kıskançlık çiftler arasında boşanmalara dahi neden olabilirken bu belirtinin ileri ebatlarında patolojik kıskançlık gösteren şahıs eşine hasar veren eylemlerde bulunur. Fiziksel şiddet uygular ve teşebbüslerin kimileri vefatla sonuçlanabilir.

Othello belirtiyi bulguları

– Reelliği olmayan senaryolar kurup, bunlara inanma

– Beraber olduğu şahsı takıntılı derecede çekememe

– Kesintisiz terk edileceğini düşünmek

– Partnerinin kesintisiz onu kandırdığını düşünmesi

– Partnerinden parçalamasını korku haline getirme

– Çok minik münakaşalara dahi büyük tepkiler verme

– Hırçınlaşma

– Şiddete meyil

Othello belirtisinde bayan ve erkekler değişik rolleri üstleniyor

Bayanlar patolojik kıskançlığı içe dönük olarak yaşarken, erkeklerde bu kıskançlığın dışa vurumu ne yazık ki şiddet ve cinayet olarak kendini gösteriyor. Ülkemizde koca terörüne kurban giden bayanların büyük bir kısmının vefat sebebinin patolojik kıskançlık olduğu olası bir asıldır. Pek çok olay vefatla sonuçlanmasa da hem hastanın hem de beraber olduğu insanın yaşamını eziyete çeviriyor.

Nasıl rehabilitasyon edilir?

Patolojik kıskançlığın rehabilitasyonu olasıdır. Ancak uzun ve mücadele gösterilmesi gereken bir süreçtir. Bu sebeple hastanın iyileşmeye istekli olması gerekir. Hastalığın sebebi şahsın kendisinde gizlidir tek başına çözmesi muhtemel değildir. Bir uzman tarafından kıskançlık duygusunun altında uyuyan duygu ve düşünceler incelenir. Şayet şahıs kendisini hiç beğenilmediğine inandırmış ise beğenilmeye bedel bir insan olduğu anlatılır. Hastanın yalnızca kendisi değil ailesi ve sosyal etrafı ile olan vaziyeti de değerlendirilir. Boşanma ve intihar patolojik kıskançlığın en acı verici neticelerindendir. Gitgide çoğalış gösteren ve hakimiyet edilmesi güç bir gidişat olduğu için hastanın iyileşmesi için kesinlikle bir uzmandan destek alması gerekir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.