Site rengi

Tasarım

ALTIN 971,36
DOLAR 16,5512
EURO 17,5678
BIST 2.529,26
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25 °C
Hafif Yağmurlu

Özgüveni noksan çocuklar telefona daha düşkün oluyor

25.04.2021
117
A+
A-

Kendisini dostları içinde rahat sezmeyen, bire bir irtibattan sakınan çocuklar cep telefonuna yönelebiliyor. Özgüveni noksan çocuklar, sosyal ilişki problemi yaşayan çocuklar telefona daha düşkün olabiliyor. Uzmanlar uyarıyor! Çocukların cep telefonu kullanımını sınırlamak muhtemel mi? Uzmanlara göre çocuğa evvel fazla kullanımın hasarlarını anlatmak sonra da kullanımın sınırlanması bakımından misal olmak gerekiyor.

Yaşamımızın bir parçası haline gelen cep telefonlarının artık çocuklar için de bırakılmaz olduğuna dikkat toplayan Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Sağlık Kurumu Uzman Muayenehane Psikolog Eda Yavaş Togaer, çocuklarda ortaya çıkan “meseleli kullanım” kavramına işaret etti.

Çocuğa telefonu biz veriyoruz

18 yaşından evvelki yaş grubu için bağımlılık sözcüğünü kullanmak istemediklerini, bunun yerine “meseleli kullanım” ifadesini seçim ettiklerini söyleyen Psk. Eda Yavaş Togaer, çocukların modellemeyle bildiklerini anımsatarak,

“Uslu telefonları evvel erişkin olarak biz hakimiyetli kullanmalıyız ki çocuğa uygun ve doğru model olalım. Çocuk bağlantı kurmaya başladığı andan itibaren yemek yemesi için veya işlerimizi yapabilelim diye çocuğun eline cep telefonunu biz veriyoruz. Çocuk, televizyon gibi cep telefonu gibi aralıksız uyaran veren bir alet ile odaklanmayı biliyor. Zaman içerisinde cep telefonuyla reyin oynamak gibi daha değişik yollarla sosyalleşmeyi biliyorlar. Bu asırda artık cep telefonunu tamamen yaşamımızdan çıkaramıyoruz. Çocuklar yaşıtları ile sohbet edebilmek ve dünyayı takip edebilmek için cep telefonuna gereksinim dinliyorlar” açıklamasında bulundu.

Çocuğun yaşamını ne kadar etkiliyor

“Meseleli kullanım” olması için çocuğun yaşamının nasıl etkilendiğine bakılması gerektiğini ifade eden Psk. Togaer, dostlarıyla birebir ilişkiden sakınan çocukların cep telefonuna yönelebildiğini dile getirdi.

Çocuk öncelikle cep telefonuyla ne yapıyor, ne kadar müddet geçiriyor suallerine sıhhatli yanıtlar vermemiz gerektiğini belirten Psk. Togaer, “Meseleli kullanım diyebilmek için çocuğun yaşamını ne kadar etkilediğine bakmamız gerekiyor. Çocuğun mektep zaferi iyi, cep telefonunu yalnızca sosyalleşmek için mi kullanıyor yoksa hiç odasından dışarı çıkmayıp yalnızca telefon ile mi uğraşıyor? Kendisini dostları içinde rahat sezmeyen çocuklar, bire bir irtibattan sakınan çocuklar, cep telefonuna yönelebiliyor. Yalnızca reyin oynamak isteyebilir veya aile ile müddet geçirmek istememek de çocukları telefona yönlendirebilir. Aile bu noktalara dikkat ederek çocuğu çok iyi takip etmeli ve bu suallere net yanıtlar vermeli. Özgüveni noksan çocuklar, sosyal ilişki problemi yasayan çocuklar, telefona daha düşkün olabilirler. Telefon çocuğun kendi alışkanlığı mı yoksa başkalarını taklit mi ediyor sualine de yeniden net yanıt vermek gerekir” biçiminde konuştu.

Hasarlarını anlatın

Cep telefonunu çocuğun yaşamından tamamen çıkarmanın doğru olmadığını söyleyen Psikolog Togaer, doğru kullanım ile alakalı bilgilendirme yapılabileceğini ifade ederek şu tekliflerde bulundu:

“Çocukları kesinlikle iyi kavramak ve bu mevzudaki yönelimlerinin sebeplerini iyi araştırmamız gerekli. Kendi kendimize kaideler ve yasaklar uygulamak yerine çocukla karşılıklı konuşmak ve ortak bir yol bulmak daha faydalı ve tesirli olur. Çocuğa fazla kullanımın hasarlarını çok net anlatmak ve bir hasar algısı oluşturmak gerekir. Çocukla işbirliği yaparak tanımlanacak kaidelere geçim de daha yüksek olur. Telefonu tamamen çocuğun yaşamından çıkarmak çok ciddi tepkine neden olur. Evvel ders çalıştığı takdirde cep telefonuyla ortak tanımlanacak zaman içerisinde kullanım sağlaması sıhhatli bir yol olarak kullanılabilir. Herkesin evinin kaideleri değişiktir. Sizin konutunuzda emin bir yaşta cep telefonu almak mevzusunda bir kaide var ise buna da uyulmasının anlatılması gerekiyor.”

Ergenlik yarıyılında çatışmalar çoğalıyor

Cep telefonu kullanımı ile alakalı ergenlik yarıyılında yaşanan meselelerin azıcık daha güç olduğunu dile getiren Uzman Muayenehane Psikolog Eda Yavaş Togaer, “Bu zaman ailelerin çocuklarla daha fazla çatışma yaşadıkları bir yarıyıldır. Ergene konutun kaidelerini anlatmak ama evvelinde de onu çok iyi kavradığınızı lüzumlarını önem verdiğinizi belirtmeniz gerekir. Her iki tarafın uyuştuğu hudutlar konulursa, daha sıhhatli bir bağlantı olur. Ancak her gidişatta çocuğun cep telefonunu ne için kullandığından haberdar olmak ve takip etmek gerekir” ifadelerinde bulundu.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.