Site rengi

Tasarım

ALTIN 487,77
DOLAR 8,5953
EURO 10,1376
BIST 1.419
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26 °C
Az Bulutlu

Otizm nedir bulguları ve rehabilitasyonu

27.04.2021
42
A+
A-

Birleşmiş Milletler tarafından deklare edilen 2 Nisan Otizm Farkındalık gününde otizm dünyanın gündemi olacak. GFK Türkiye sponsorluğunda Tohum Otizm Vakfı için yapılan “Türkiye’deki Fertlerin Otizm Algısı ve Bilgi Seviyeyi” araştırmasında, Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinin 15 şehrinde 1.237 birey ile surat surata görüşülerek Türkiye’nin otizm farkındalık karnesi çıkarıldı.

Doğuştan gelen ve genellikle hayatın ilk üç senesinde fark edilen bir gelişimsel değişiklik olan otizmi, araştırmaya katılanların sadece %29’u dinlediklerini ifade etti. Otizmi dinlediğini belirtenlerin %14’ünün ise otizmi dinlemelerine karşın hakkında rastgele bir fikirleri yok. Otizmi dinlediği belirtenlerin %93’ü ise otizmin belirtilerini öğrenmiyor.

Öğrenilen tek deva erken tanı ile özel eğitim

Bilimsel araştırmalar, erken tanı ve doğru bir eğitim usulü ile yoğun olarak eğitim alan çocukların takribî yüzde ellisinde otizmin bulguları hakimiyet altına alınabildiğini, gelişim sağlanabildiğini, hatta bazı otizmli çocukların ergenlik yaşına geldiklerinde öbür dostlarından farkı kalmadığını göstermektedir. Ancak araştırmaya katılanlardan otizmi dinleyenlerin yalnızca %18’i rehabilitasyon edilebileceğini düşünüyor. Yoğun, devamlı ve özel eğitim otizmin tek rehabilitasyonu olmasına karşın, araştırmaya katılanlar otizmin rehabilitasyonunda kullanılan esas usulün sağlık kurumunda rehabilitasyon olduğunu belirtiyor.

Otizmin bulguları

Doğuştan gelen ve genellikle hayatın ilk üç senesinde fark edilen karışık bir nöro-gelişimsel bozukluk olan otizmin, beynin ve asap sisteminin yapısını ya da işleyişini etkileyen bir sürecin neticeyi ortaya çıktığı düşünülmektedir. Otizmin genetik esasları olabileceği, etrafsal etkenlerle tetiklendiği fikrï dominanttır.

Otizmli çocukların fiziksel gelişimleri ve dış görünümleri öbür çocuklardan değişik değildir. Otizmin bulgularını ‘Sosyal İrtibat ve Etkileşim Meseleleri’ ve ‘Yineleyen/Saplantılı Tavırlar ve Hudutlu Alaka ya da Faallikler’ başlıkları altında toplamak muhtemeldir.

Otizmin başlıca bulguları arasında; başkalarıyla göz teması kurmamak, gözlerin bir yere takılıp kalması, adı söylendiğinde bakmamak, lafları yinelemek, parmağıyla ile istediği şeyi gösterememek, yaşıtlarının oynadığı oyunlara alaka göstermemek, sallanmak, çırpınmak, parmak ucunda yürümek, dönen nesnelere karşı fazla alaka ve saplantılı tavırlar sayılabilir. Çocuğun aynı yaştaki öbür çocuklardan değişik tutumları ve yukarıyada açıklanan bulgular gözlemleniyorsa hemen müddet kaybetmeden otizm mevzusunda uzman bir psikiyatriste müracaat etmek çok ehemmiyetlidir.

Farkındalık için ‘Otizme Mavi Işık Yak’

2 Nisan Otizm Farkındalık Günü’nde kamuoyunun dikkatini otizme sürüklemek için başlatılan ve tam dünyada desteklenen Mavi Işık Yak kampanyasının Light It Up Blue Türkiye elçisi olan Tohum Otizm Vakfı, tüm Türkiye’ye “Otizme Mavi Işık Yak” çağrısı yapıyor. 2 Nisan günü tam dünyada olduğu gibi Türkiye’de de binalar mavi ışıkla aydınlatılacak, insanlar mavi giyecek ve sosyal medya hesapları üzerinden #otizmemaviışıkyak yaftayı ile otizmle alakalı iletiler vererek otizmin farkında, otizmli fertlerin yanında olduklarını ifade edecekler.

Günümüzde doğan her 68 çocuktan birisi otizmli

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık günü nedeni ile açıklama yapan Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Betül Selcen Özer “Otizmin görülme sıklığı günümüzde çok büyük bir süratle çoğalıyor. 1985 senesinde her 2.500 çocuktan birine konan otizm tanısı, günümüzde doğan her 68 çocuktan birisi için konulmakta. Otizmin görülme sıklığından hareketle ülkemizde, 0-18 yaş grubu arasında takribî 352.000 otizmli çocuğumuzun ve gencimizin eğitim, sıhhat ve sosyal hizmetlerden yararlanmak için beklediğini öğreniyoruz.

GFK Türkiye’ye Türkiye’de otizmin öğrenilirliği mevzusunda bize çok ehemmiyetli bilgiler sağlayan araştırması için çok teşekkür ediyoruz. Bu araştırmanın neticeleri bir defa daha gösterdi ki otizm farkındalığı mevzusunda daha çok çalışmalıyız. Erken tanı ve eğitimin otizmin tek devası olduğunu her platformda dile getirmeliyiz. Buradan herkesi 2 Nisan günü reelleşecek “Otizme Mavi Işık Yak” kampanyamıza destekledimeye, otizm farkındalığı mevzusunda sesimiz olmaya, otizmli fertlerin ve ailelerinin yanında olmaya çağırıyorum” dedi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.