Site rengi

Tasarım

ALTIN 976,05
DOLAR 16,7832
EURO 17,4971
BIST 2.443,77
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Mutlu çocuk yetiştirmenin 10 altın kaideyi

16.04.2021
130
A+
A-

Mutlu, özgüveni yüksek, kendine ve başkalarına karşı hürmetli olmayı muvaffak olabilen fertler, genelde mutlu bir çocukluk geçirmişlerdir. Hayatınız süresince bir hayli acı-tatlı, iyi-makûs anlar yaşarsınız ehemmiyetli olan bu anlarda bile öz huzurunuzu elinizde yakalayabilmektir. Dünyaya gelen her çocuk, annesi-babası tarafından yetiştirilemiyor ne yazık ki.

İşte mutlu çocuk yetiştirmenin kaideleri…

Meblağlı olun

Meblağlılık; herkesin kendisi için istediği ama çoğu zaman karşısındakine uygulayamadığı bir kavramdır. Çocukların yetiştirildiği etrafta olması gereken en ehemmiyetli tutum şekli meblağlılıktır. Doğru rol model olabilmek; laflarımızla tavırlarımızın birbirine örtüşmesi ile olası olur. Aralıksız paylaşmanın olmazsa olmaz olduğunu konuşan bir babanın acil bir vaziyette gereksinimi olan dostuna otomobilini vermemesi meblağsızlığın en kolay misalidir.

Sevginizi doğru gösterin

Şüphesiz her anne-baba çocuğunu çok hoşlanır. Ehemmiyetli olan bunu doğru şekilde göstermek ve sevginin şartsız olduğunu öğretmektir. Şartlar ve istekler üzerine kurulmuş sevgi ilişkileri, hem karşılıklı güven denetlemesine sarihtir hem de esas olarak kıymetsizlik hissi yaşatır. Her fert şartsız hoşlanıldığı zaman mutludur ve şartsız hoşlanmayı bildiği zaman huzurludur.

Yapabileceği işleri elinden almayın

Çocuklar hangi yaş grubunda olursa olsun işe yaradığını sezmek ister ve bu duygu var olma güdülerini kuvvetlendirir; yeterlilik hissini pekiştirir. Merdivenden çıkmak, masa hazırlamak, kapıyı açmak ve bunun gibi her yaş grubuna uygun birtakım fiziksel eylemleri hakikatleştirmesine izin vermek, çocuğunuzun özgüvenini pekiştirir ve muvaffak olma duygusunu tatmasını sağlar. Bu duyguyu çocuğunuzun elinden almayın.

Rekabeti değil işbirliğini öğretin

Rekabetçi yaklaşım her fert için uygun değildir. Herkeste aynı tesiri göstermez.Ama işbirliği duygusu, bütünleştirici, öğretici ve içinde hürmet barındıran bir duygudur. Ekip sporları, grup çalışmaları, beraber oynadığınız oyunlar, mektep projeleri gibi faaliyetlerde birleştirici ve bitirici yaklaşımda bulunmayı seçim edin.

Hürmetyı öğretin

Ferdin sahip olması gereken esas duygulardan biri de; kendisine ve başkalarına hürmet dinlemesidir. Çocuklarımıza bu gidişatı ancak tutumlarımızla gösterebiliriz. Onlar bizim aynamızdır. Ne konuştuğumuza değil nasıl davrandığımıza bakarlar ve bu biçimde kendilerini yönlendirirler. Eşimize, dostlarımıza gösterdiğimiz hürmet onlar için yol gösterici olur.

Harikulade diye birşey yoktur

Harikulade olmasını istemek çocuğa hasar verir. Kimse harikulade değildir. Sizler de değilsiniz. Yetersizlerimizi ve yapamadıklarımızı çocukların bitirmesini istemek ve zorlamak mutsuz fert yetiştirmek için yapılan şuursuz tavırlardır.

Geçmişte yaşamak ve yaşatmak

Aralıksız yaşanmışlıklardan bahsetmek, yaşanan negatiflikleri durmadan dillendirmek, yaptığı yanılgıları bağışlamamak ve aralıksız anımsatmak çocuklarınızın sizden uzaklaşmasına ve onları kavrayacak başka birilerini aramaya iter. Bunun yerine, bağışlayın, dinleyin ve geçmişte yaşamayı vazgeçin.

Ehemmiyetli sezdirin

Hepimiz hoşlandığımız bireyler tarafından bedelli olduğumuzu sezmek ve öğrenmek isteriz. Çocuklarımıza bedelli olduklarını parasal esaslarla gösteremeyiz. Bu, yalnızca onların bedelli olma algısını tamamen yanlış şekillendirmiş olmakla kalmaz;aynı zamanda mutluluğun esasını paraya katlandırmış oluruz. Ehemmiyetli sezmek için sizin hoş laflarınız ve tavırlarınız yeterlidir.

Mukayese Etmeyin

Mukayese Etilmekten beğenen fert yoktur. Güzelinize gitmeyen, rencide edici ve özgüven kırıcı bu tutumu çocuklarınıza uygulamayın. Herkes dünyaya değişik parmak iziyle kazançken mektepte aldığı anekdotlar, sosyal ve fiziksel kabiliyetleri suratından mukayese etilmeyi hak etmez. Herkes özeldir. Hepimizin kabiliyetleri değişik değişiktir. Mutsuz çocuk aralıksız çevresindeki akranlarıyla mukayese etilen çocuktur; unutmayın!

Denetlemeyi öğretin

Çocuklarımıza isteklerini, tutumlarını, söylemlerini denetlemeyi öğretin. Bunun için sualler mesele ve yanıtlar bekleyin. Asla suçlamayın. ”Ben öyle istiyorum, öyle olacak!” kalıbından uzak durarak yaklaşımda bulunun. Çocuğunuza evet veya hayır yanıtını verirken kesinlikle mazeretini de sunun. Bu sayede o da denetlemeyi, her söyleneni doğru kabul etmemeyi bilecektir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.