Site rengi

Tasarım

ALTIN 992,10
DOLAR 16,8853
EURO 17,8334
BIST 2.554,08
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25 °C
Az Bulutlu

Mutlu bir konutluluk için aşık olmak yeterli mi

18.03.2021
148
A+
A-

Aşkın, mutlu bir konutluluğun anahtarı olduğu, birbirine aşık bir hayli çift tarafından kabul edilir. Aşık bir çiftin konutluluklarından umut ve temennileri de hal böyle olunca oldukça yüksek olabiliyor. Peki konutluluğun başında sarf edilen arkasını art gelmez sevgi kelimeleri nasıl oluyor da ‘sen benim evlendiğim adam/bayan değilsin, seninle evlendiğim güne lanet olsun, sen beni aldattın’ gibi kırıcı söylemlere dönüşüyor?

Ne yazık ki ‘aşkın gözü âmâdır’ deyimi gayet hakikatçidir. Aşık olunduğunda insan beyninin duygularla ilişkili kısmı, hakimiyeti ele alır. Anlam, tahlil, us yürütme gibi entelektüel işlevlerimizden mesul kısım ise sanki devre dışı kalır.

İnsanlar bu gibi vaziyetlerde bir şuur daralması yaşayabilir. Bunun sonucunda da konutluluk gibi sürekli ve ömür boyu sürmesi istenen bir ilişkinin gerektirdiği pek çok etmen fark edilemeyebilir veya bir ölçü fark edilse dahi dikkate alınmayabilir. Fertler karşısındaki insanın maksadını veya tavrını okuma hünerlerini sadece görmek istediklerini görerek köreltir. Bir Hayli birey bu nedenle konutluluk evvelinde keskin olan tutumları, meyilleri ve bedelleri görmezden kazanç.

Konutluluk evvelinde bir hayli etmen dikkate alınmalı

Konutluluğun uzun ömürlü ve doyum, mutluluk sağlayacak bir müessese olmasını istiyorsak konutluluk evvelinde tanıma ve karar safhalarında bir hayli etmeni ele almak gerekir. İki şahsın kendi arasındaki duygusal geçim, cinsel geçim, ihtilafları çözme marifetleri, yaşamlarıyla alakalı mevzulardaki temenniler, karar alma marifetleri, manevi kıymetler ve inançlar, ailelerle ilişkilerde geçim, konutlulukta bütçe yönetimi, roller, iş kısımları, çocuk yapma ve çocuk rakamı ve kariyer niyetleri gibi mevzularda uyuşma içinde olmaları ehemmiyetli

Geçim demek, her mevzuda eşlik içinde olmak anlamına gelmez. Değişikliklere hürmetle yanaşarak kabul etmek hatta ayrışan noktaları bir zenginleşme fırsatı olarak görüp kullanabilmek de olası. Ancak genel olarak eş olmak konutluluğu yürütmede işleri basitleştirir. Eş etraftan, dini inançlardan, hayat stillerinden, eğitim ve alaka alanlarından ve yakın yaşlardan olunması gibi pek çok özellik sürtüşmelerin az, doyumun fazla olmasını sağlayabilir.

Bilmenin en ehemmiyetli yollarından birinin de model almaktır. Anne ve babanın nasıl bir ilişki içinde oldukları, nasıl bir erkek ve bayan rolleri olduğu, aralarındaki iş kısmı, kararların nasıl alındığı, sevgi gösterme biçimleri, münakaşa ve küskünlükleri onarma stilleri gibi pek çok etmen çocuğun bilmesinde oldukça tesirlidir. Çocuğun erişkin yaşamında kuracağı ilişkilere bildiklerini aktarmasında bu gibi etmenler büyük ehemmiyet taşır.

Travmalar bakış açısını etkileyebilir

Şayet bayan daha önceki ilişkilerinde travmatik sayılabilecek, olumsuz duygusu çok yüksek yaşantı veya yaşantılar yaşamışsa bugünkü ilişkisinde etkilenme olasılığı vardır. Mesela bayan kandırılmış ise eşini fazla hakimiyet etme meyli geliştirebilir, fazla kıskanç denilebilecek tutumlar içine girebilir. Daha Önceki sevgilisi şahsiyetini örseleyen, beceriksizlik inancı yaratan, aşağılayan tavırlarda bulunmuşsa, yeni eşin en küçük bir tenkidine tahammül gösteremeyebilir. Bu vaziyetlerde daha önceki yaraları tetiklenip büyük tepkin verebilir. Geçmişten taşıdığımız yaralar bugünü kesinlikle tesirler. Yaralarımızın farkında olup, eşimizin de kavramasını sağlayıp ilişki içinde iyileştirmeyi kastetmeliyiz.

Pandemiyle beraber özellikle genç̧ler birden fazla siteye abone olup, çok rakamda şahısla zaman geçirerek görüşmeye başladı. Haliyle ilişkileri de süratlice harcıyorlar. Öte yandan bazı bireyler, özellikle bayanlar, hemen buluşma baskısı olmamasından dolayı daha rahatlar ve karşılarındaki kişiyi iyice tanımaya çalışıyorlar. Bu gidişat karantina flörtü iso-mate ilişki biçimi olarak adlandırılıyor. Çünkü bu grup insanlar artık yüz yüze buluşmadan önce güçlü bir bağlantı kurmak istiyor. Bu açıdan bakınca, sanal dünyanın romantizme kendine özgü bir katkısından bahsetmek olası belki.

Peki pandemi, aynı konutta yaşayan eşleri nasıl etkiledi? Balansı gözetmek için ne yapmak gerekiyor? Hoşgörü alanımız daralıyor. İşleri tasarlamak ve paylaşmak, mekanı zaman zaman yalnız kalabilecek şekilde düzenlemek, aynı mekanda iken dahi birbirimizi yalnız vazgeçip meşgalelerimize konsantre olmanın ilkelerinde anlaşmak, beraber neşeli zaman geçirecek etkinlikler oluşturmak balansın korunmasına takviyeci olabilir. Özel bir süreçderi geçildiğini baştan kabul etmek ve aşınarak değşehir elele çıkmak açısından bu tür önlemleri dikkate alabiliriz.

Uzman Fert, Çift ve Aile Terapisti Feryal Tükel

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.