Site rengi

Tasarım

ALTIN 971,36
DOLAR 16,5512
EURO 17,5678
BIST 2.529,26
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25 °C
Hafif Yağmurlu

Mutlu aşk

30.04.2021
134
A+
A-

Sevgi ile birbirine bağlı olmakla, aşkla birbirine bağlı olmak arasındaki ayrım çizgisi nedir?

Bu mevzuda araştırma yapılmış: sevgiyle bağlı olanların %57 si eşini ya da beğendiğini kandırabileceğini söylemiş, aşkla bağlı olanlar ise yalnızca % 8 si belki kandırabileceğini söylemiş. Âşık olan kandırmaz. Aşkta çıkar ilişkisi yoktur. Âşıksa âşıktır. Sevginin yansıması değişik olabilir. Size iyi davrananları beğenebilirsiniz ama âşık olmazsınız. Sevgi yaşayarak büyür. Sevgide kolay ve dar kapsamda çıkar ilişkisi vardır. Eşinize makûs davranın eşiniz sizi hoşlanmaz. Ama aşkla bağlı kalmakta bir zaman sorunudur. Aşk bitebilir. Ehemmiyetli olan sevgi bağını senelere yayabilmektir.

Aşık olduğumuzda nasıl değişiriz?

Tesiri altına girdiğimiz birey bizim için her şeyden ve herkesten daha çok ehemmiyetli hale kazanç. Ondan parçalamak düşüncesi dahi bizi korkutur. O güne kadar kazandığımız, edindiğimiz bir hayli şeyden hiç düşünmeden bırakabiliriz. Oysa bu kadar çılgıncasına bir istek insana huzur ve mutluluk vermez. Bir başkası ya da daha hoş birisi asla değildir. Ehemmiyetli olan makûsta olsa âşık olduğumuz bireydir.

Hoş tanımınız nedir? Fiziksel hoşluk midir?

Hoşa 40 günde doyulur, tatlı dile bir ömür doyulmaz.

İyi insan ya da doğru insan tanımınız nedir?

İyi günde aldıklarını makûs günde ortalığa sermemektir iyi insan olmak.

Palavra söylemek hakkında ne dersiniz?

Hakikatinde en büyük palavra, insanın içinin dışının bir olduğunu söylemesidir.

Mutlu aşk olmaz derler doğru mudur?

Bir ilişkiyi yalnızca son hadiseleriyle değerlendirmek son derece yanılgıdır. Neticede parçalamak makûs olabilir ama evvelinde mutlu anları yaşamıştır. Mutlu aşk vardır.

Mana konutluluğu hakkında düşünceniz nedir?

Son derece absürt, kâğıt üstünde konutluluk olmaz ve en çok kandırmalar burada görülür. Konutluluk müesseseyi duygusal anlamda bağlılık gerektirir.

“Ben âşık olmam, kendimi hakimiyet edebilirim”, demek doğru mudur?

Yanlıştır, aşk hakimiyet dinlemez, hakimiyet edilirse aşk olmaz.

Sonradan değişir, belki sonradan âşık olabilirim diyenler.

Yanlış, insan tanıdıkça âşık olmaz tanıdıkça daha çok beğenebilir. Aşk anlık duyguların toplamıdır. Aşk, fertseldir, tek birey ister. Âşık değilse bir daha âşık olamaz. Aşk, beklemekle gelmez.

Neden dev aşkların sonu hüsran oluyor?

İnsan tek başına zayıf bir nehir suyuna eş. Aşka düşüp iki birey olduğunda ise süratle ummana dönüşür. Ve insan aşka düştüğünde, can vermek için dahi serbest değildir. Tek başına hiç bir şey yapamaz. İnsan âşık olduğunu muhteşem kabul eder, tanıdıkça hakikatinde muhteşem değil sıradan herkes gibi olduğunu görünce hayali biter ve aşkı da eksilmeye başlar. Hakikat, öz benlik, öz karakter ortaya çıktığında hakikatinde aranılan o birey olmadığı reeli görüldüğünde o aşkın sonu hüsran olabilir.

“Çok hoşlanmayın”, diyorsunuz bu paradoks değil mi?

Her şeyin fazlası hasar verir. Ne kadar çok beğenirsen dağıldığında o kadar acı sürüklersin. Aşkta alınan haz çekilecek acının hudutlarını çizer. Ne kadar çok hoşlanıyor olmak kadar, sevgi ve aşkı uzun seneler taşıyabilmektir ehemmiyetli olan. Çok değil, yeterince hoşlanmak gerekir.

Sevgisizlik ile hastalık arasında bir iletişim var mıdır?

Ağrı ve sancı bireyin geçmiş hayatında içindeki hiddetin bastırılmış olduğunu gösterir. Misalin yüksek tansiyon hastaları… Karakter ya da birey istemi yaradılışlarda bastırılmış hiddetlerin, asapların, yok olan hayallerin neticeyidir. Duyguların hazmedilmiş hali mide bağırsak meselelerini ortaya çıkarır. Sevgi ve değme hislerinin beceriksizliği akciğer ve ten hastalıklarına neden olur. Ağrı demek; ceza, intikam eziyet anlamına kazanç. Hastalık hakikatinde psikoloji olarak bireyin mutsuzum, külfetliyim diye kendi duygusunu, üzüntüsünü, kasvetini, hiddetini, beden diliyle söylemesidir. Fikri dile getiremeyenler genelde hastalanır, dilinin söyleyemediğini vücudu söylemeye başlar. Ağrı olarak acı sürüklerler. Bunlar bilimsel araştırmaların neticeleridir.

Mutluluk nedir?

Mutsuzluk üşengeçlik demektir. Mutluluk, çabalamak, gayret etmek, bilmek, bağlantıya sarih olmak, paylaşmak neticeyi elde edilen duygudur.

Aşk değişti diyorlar, doğru mu?

Yanlıştır. Aşk değişmez. Her şey değişir ama aşk değişmez. Her şey zamanla değişmiş, kendi benliğinden ödün vermiştir. Bir tek hakikat insan sevgisi, bir tek hakikat aşk, kendi özünden ödün vermemiştir. Ne yokluklar, ne sefaletler, ne kıyımlar, ne savaşlar aşkı yok edememiştir. Zira aşk, insanın özünü teşkil etmektedir. Zira aşk, hayatın kendisi, paylaşmanın özüdür. Aşk, insanlık var oldukça yaşayacaktır.

Onsuz yaşayamam, ufalarsam can veririm, diyenlere ne dersiniz?

Yanlıştır, zamanla her duygu değişir, bugün iyi olan yarın makûs olabilir. Bugün hoşlandıklarımızı yarın beğenmeyebiliriz. Bugün çılgınca âşık olduğumuza yarın nefret dinleyebiliriz.

Seven çekemer doğru mudur?

Yanlıştır.

Kıskançlık insanın tabiatında vardır ama sevginin bir ispatı ya da miktarı değildir.

Çok çekememek çok hoşlanmak değildir.

Sevgi güven demektir.

Bağlılık aşkı besler.

Bağımlı yapmak, tamamen sahiplenmek ise bütün tersine aşkı tamamlar.

Ve bir bayan bir erkekten korunmak için yeniden bir erkeğe sığınır.

Kıskançlığın özünde benmerkezcilik ve paylaşamamak vardır.

Ve kıskanç olan insanlar farkında dahi olmadan içlerinde katil bir duygu taşıyorlardır.

Mutsuzluk hastalık mı demektir?

Aşkta mutsuz olan birey, kendini bedelsiz sezer. Duygusal mutsuzluk insanı hayattan soğutur. Bayanlar genelde erkeklerden daha çok duygusal anlamda etkilenir. Erkekler ise başka bir aşk bulurum diye daha rahat atlatabilir. Bayanlar, aşk duygusunu psikolojik olarak daha iç dünyasında yaşarken, erkekler efor duygusuyla ilişki kurabilirler. Ruhu çöken insanların bağışıklıkları eksilir. İyilik unsuruyla yüklü olanlar daha eforlu olur.

Netice olarak mutlu aşk vardır. Bazı şeylerin zaman içinde sona ermesi olması gerekendir. Sonuçda hiçbir şey devamlı değildir. Hayat, yeni büyümelere doğru müteveccihtir. Hayatlarımızın dahi bir süresi var, aşklarda bitecektir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.