Site rengi

Tasarım

ALTIN 805,58
DOLAR 13,5350
EURO 15,2649
BIST 1.943,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3 °C
Çok Bulutlu

Mikro yongalı tüp bebek rehabilitasyonuyla alakalı her şey

28.04.2021
94
A+
A-

Natürel yollarla bebek sahibi olamayan anne ve baba adaylarının, en büyük umut kapısı olan tüp bebek rehabilitasyonu uygulanmaya başlandığı ilk günden bugüne oldukça büyük evreler kaydolmuştur. Galibiyet oranları ise, öteki dayanakçı faize tekniklerine göre daha fazladır. Günümüzde mikro sıvı yonga teknolojisinin uygulanmaya başlanmasıyla yeni bir yarıyıla girilmiştir. Henüz tüm tüp bebek merkezlerine dağılmamış olsa bile sağlanan hamilelik oranının çoğalması ve sıhhatli bebeklerin dünyaya gelmesi sebebi ile gitgide yaygınlaşması işten dahi değildir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş Kadınvekadın okurları için mikroçipli tüp bebek rehabilitasyonu hakkında bilgi verdi.

Erkek kısırlığı mevcut olduğunda bile netice alınıyor

Baba adayının sperm rakamının az olması halinde bile galibiyet elde edilebilen bir usul olan mikro yongalı tüp bebek rehabilitasyonu, özellikle baba adaylarının sperm rakamlarının az olduğu ve bu nedenle erkek kısırlığı mevcut olduğunda, hamileliği sağlayabilme oranlarını yükseltmektedir. Bu mevzuda mesele yaşayan anne ve baba adaylarının tüp bebek rehabilitasyonunda bu usulü seçmelerinde büyük fayda vardır. Bu biçimde hem hamileliği hakikatleştirebilmek, hem de sıhhatli bebekler dünyaya getirmek daha basit bir hale gelebilir.

Mikro sıvı yonga teknolojisinde Deoksirübo Nükleik Asit yapısı bakımından en nitelikli olan spermlerin seçim edilmesi ve bu biçimde en nitelikli Deoksirübo Nükleik Asit yapısına sahip olan ceninlerin oluşturulması ile, hamilelik elde etme kısmeti çoğalır. Bu usul, bebek sahibi olmak isteyen anne ve baba adayları için yeni bir umut kaynağı olmuştur.

Amerika’da geliştirilmiş olan bu usul, Türkiye’de de uygulanmaya başlanmıştır.

Mikro yongalı tüp bebek rehabilitasyonunun uygulanması

Teknolojide sıhhatli spermlerin ayırt edilmesini sağlamak için sperm yongaları geliştirilmiştir. Sperm yongalarında bedende olan sistemi taklit edebilen mikro kanalcıklar vardır. Mikro kanallar, nitelikli spermlerin ayırt edilebilmesi için oldukça önmeli bir etmendir. Bir kısımda spermler bir araya gelirken, sıhhatli ve nitelikli olan spermler mikro kanallardan süzülür ve başka kısımda bir araya gelir. Seçilen bu spermler ile, uygulanan mikro enjeksiyon usulünde sağlanan hamilelik oranı daha fazla olur. Nitelikli spermlerle yumurta hücresinin döllendirilmesi ile, nitelikli ceninler oluşturulur. Bunu uygulayan muayenehanelerde galibiyet oranları fazla olmaktadır.

Mikro sıvı yonga teknolojisinde, bayağı olarak spermler anne adayının vajinasına geldiklerinde rahim kanalına doğru yol alırlar. Buradaki mukus ismi verilen salgıdaki hormonların tesiriyle muhtelif mikro kanallar alana çıkar. Mikro kanalcıkların işlevini ise süzgece benzetebiliriz. Spermleri burada süzmekle mükelleftir. Kanalların içinden yalnızca sıhhatli olan spermlerin geçişi sağlanır. Tıpta muhtelif alanlarda da uygulanan mikro yonga teknolojisi, tüp bebek rehabilitasyonunda oldukça ehemmiyetli bir büyüme olarak kendine yer bulmuştur. Mikro enjeksiyon tekniği sıhhatli spermlerin kullanılmasına imkân vermesi ile, hamileliğin sağlanmasını basitleşmiştir.

Mikro yongalı tüp bebek rehabilitasyonu nasıl uygulanır

Tüp bebek rehabilitasyonunda natürel yollardan ya da değişik faize usulleriyle hamilelik sağlayamamış olan anne ve baba adaylarının bebek sahibi olması için dayanakçı olunur. Bunun için anne adayının yumurtalıkları ay içinde muhtelif hormon ilaçlarıyla uyarılır ve yumurta hücreleri elde edilir. Bir Araya Gelmiş olan yumurta hücreleri baba adayından elde edilen spermlerle laboratuvar koşullarında döllendirilir ve hamileliğin hakikatleştirilmesi üzerine çalışılır. Ancak bu operasyonda spermlerin nitelik olanları ayırt edilemezse, elde edilen ceninlerle hamileliği sağlama kısmeti daha güçleşir. Zira bedenin kendi mekanizması içinde, hamilelik oluşurken spermler mikro kanalcıklar içinde ayrıştırılmaktadır.

Mikro yongalı tüp bebek rehabilitasyonunda, bedenin bu natürel mekanizmasından misal alınmıştır. Sperm yongalarının geliştirilmesi ile, bedende hormonların alana getirdiği mikro kanalcıklar beden dışında sağlanmıştır. Bu kanalcıklar bedenin mekanizmasını taklit eder. Bir süzgeç işlevi görerek, spermlerin sıhhatli ve nitelikli olanlarını ayırt eder. Mikro kanalcıklarda bir araya gelen spermlerin nitelikli olanları değişik bir kısma aktarılır. Bu sıhhatli spermlerin mikro enjeksiyon usulüyle yumurta hücresiyle döllendirilmesi ile, gebeliği asıllaştırma oranı yükselmekte ve sıhhatli bebeklerin dünyaya gelme kısmeti çoğaldırılmaktadır.

Kaynak: http://www.bulenttiras.com/mikro-cipli-tup-bebek-rehabilitasyonu

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.