Site rengi

Tasarım

ALTIN 494,52
DOLAR 8,8648
EURO 10,3792
BIST 1.384
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22 °C
Çok Bulutlu

Mektepte zaferin gizemi doğru beslenmekten geçiyor

23.04.2021
49
A+
A-

Solunum yolu hastalıkları, zatürre, orta kulak cerahati gibi en sık karşılaşılan çocuk hastalıkları tüm annelerin fobili düşü. Ancak bu hastalıklara davet çıkaran tek etmen yalnızca mikroplar değil. Sıhhatli ve kumpaslı beslenme şartlarından uzak yetişen çocuklar hastalıklara daha sarih hale gelebildiği gibi; mektep hayatlarında, başta dikkat bozukluğu olmak üzere, bir hayli meseleyle karşılaşabiliyor.

İlk adım anne sütü

Kış mevsimi süresince çocuklarını hastalıklartan uzak yakalamak için yoğun bir mesai tüketen anneler için risk, baharın gelmesi ile sona ermiş değil ne yazık ki. Zira sanıldığı gibi çocukların sık hasta olmasının tek sebebi mevsimsel şartlar değil. Beslenmeden tutun da hijyene kadar; çocukların bağışıklık sistemini etkileyen bir hayli unsur var. Özellikle solunum yoluna bağlı hastalıklar, çocuklarınızın kış aylarında yatağa düşmelerinin başlıca sebebi olarak sayılabilir. Şayet siz de çocuğunuzu sıhhatli bir bünyeye kavuşturmak istiyorsanız, bebeklik yarıyılında kumpaslı anne sütü almasını sağlayarak ilk adımı atmalısınız. İlerleyen yaşlarda da sıhhatli bir beslenme alışkanlığı kazandırdığınız çocuğunuz, kolay ihtiyatlarla hayatı süresince sıhhatli bir bünyeye sahip olabilir. Üstelik doğru ve kumpaslı beslenen çocuklar sıhhatli olduğu kadar, mektep hayatlarında da galibiyetli olabilir. Medical Park Göztepe Sağlık Kurumu Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İpek Akman, bebeklikten çocukluk safhasına kadar sıhhatli ve eğitim yaşamında galibiyetli kuşaklar yetiştirmek için alınması gereken temkinleri şu biçimde sıralıyor:

çocuk beslenme

Kumpaslı spor kronik hastalık tehlikesini eksiltiyor

Yapılan çalışmalarda yetersiz ve balanssız beslenen çocukların dikkat vakitlerinin kısaldığı, idrak etmelerinin eksildiği, bilmede eforluk sürükledikleri ve tutum bozuklukları olduğu, mektepte devamsızlık vakitlerinin uzadığı ve mektep zaferlerinin düşük olduğu ortaya konulmuştur. Çocukların daha sıhhatli, üretken ve galibiyetli olmalarında sıhhatli beslenmeleri kadar hareketli bir hayat sürmeleri de çok ehemmiyetlidir. Çocuğun bu yarıyılda kumpaslı yaptığı spor faallikleri, sıhhatli bir fiziksel yapının büyümesini sağlarken ileriki yarıyılda sıhhatli beslenmeyle beraber bir hayli kronik hastalığın oluşma tehlikesini de eksiltmektedir. Sihrime ve büyüme çağındaki çocuğun beslenme alışkanlıkları ve hangi gıdalarla beslendiği çok ehemmiyetlidir. Zira büyüme yarıyılında zeka gelişiminden tutun da boy, kilo vaziyetine kadar her şey çocuğun beslenmesiyle doğrudan irtibatlıdır.

Solunum yolu enfeksiyonları ilgisizliğe gelmez

Solunum yolları enfeksiyonları enfeksiyonun yerleştiği bölgeye göre üst ve alt solunum yolları enfeksiyonları olarak ikiye parçalar. Üst solunum yolu enfeksiyonu ÜSYE dediğimizde; kulak, burun, boğaz bölgesi enfeksiyonları, alt solunum yolu enfeksiyonları dediğimizde ise bronşitler ve zatürre dediğimiz enfeksiyonlar hedeflenir. Tüm solunum yolu enfeksiyonları için ehemmiyetli olan; başlangıçta bireyin beden mukavemetini yüksek yakalamasıdır. Beden mukavemeti düştüğü zaman enfeksiyon ilerleyebilir, hadiseye ilave edilen bakteriler enfeksiyonu ağırlaştırabilir. Alt solunum yolları enfeksiyonlarında öksürük ve göğüste yanma hissi, balgam çıkarma, soluk darlığı gibi şikayetler görülebilir. Genel gidişat bozukluğu, fazla halsizlik ve ateş ehemmiyetli belirtilerdir. Misalin zatürrede genellikle üşüme ve titreme ile beraber yükselen ateş olabilir. Enfeksiyonu olan çocuğun uzman bir hekim tarafından değerlendirilmesi ve rehabilitasyonunun tasarlanması çok ehemmiyetlidir.

çocuk beslenme

Sigara dumanı orta kulak irinini tetikleyebilir

Çocukların yüzde 80’inden aşırısı 3 yaşına gelene kadar en az bir kere orta kulak cerahati geçirmektedir. Bunun sebebi, çocuklarda östaki tüpünün hem gelişimini bitirmemiş olması, hem de anatomik özellikleri sebebiyle mikropların genizden orta kulağa daha basit geçebilmesidir. Bebeklere en az altı ay anne sütü verilmesinin orta kulak cerahati sıklığını eksilttiği söylenebilir. Çocukları, olası olduğunca kalabalık etraflarda bulundurmamak, üst solunum yolu enfeksiyonları ve dolaylı olarak da orta kulak cerahati büyüme tehlikesini eksiltebilir. Çocukları sigara dumanından gözetmek de sıklığı eksiltecek öteki bir etkendir.

Anne sütü ve narenciye bağışıklığı kuvvetlendiriyor

Sihrime ve büyüme çağındaki çocuğun beslenme alışkanlıkları, hangi gıdalarla beslendiği çok ehemmiyetlidir. Zira büyüme yarıyılında zeka gelişiminden tutun da boy, kilo vaziyetine kadar her şey çocuğun beslenmesiyle doğrudan irtibatlıdır. Beslenme bozuklukları, bağışıklık sistemini zayıflatarak sık sık enfeksiyonlara yol açabilir. Özellikle 1 yaşına kadar anne sütü ile beslenmiş bebekler sütteki gözetici hücreler ve antikorlar sayesinde daha az enfeksiyon geçirirler. Daha ileriki yaşlarda tüm gıda gruplarını balanslı oranlarda kapsayan, yaşa uygun beslenme programı bünyeyi eforlu meblağ. Sıhhatli beslenen bireyin devamlı vitamin alması zorunlu değildir. Bilimsel açıdan vitaminlerin solunum yolları enfeksiyonlarına karşı gözetici bir özelliği olduğu gösterilmemiştir. Ancak bedende birtakım vitaminlerin beceriksiz olduğu tespit etilirse vitamin kullanılabilir. Vitaminleri natürel besinlerden almak daha verimlidir. Misalin narenciyenin bol tüketimi önerilir.

çocuk beslenme

Günde 2-3 kadeh süt harcamalılar

Çocuklar, her gün iki-üç kadeh süt veya süt mahsulü harcamalıdırlar. Harcanan süt günlük ve pastörize olmalıdır. Hiç süt içmeyen bir çocuk şayet yoğurt veya ayran harcıyorsa, süt tüketimi için zorlanmamalıdır. Çocukların gün içerisinde harcaması gereken et ölçüyü vasati 100 gram kadar olmalıdır. Bu gidişat çocuğun yaşına ve kilosuna göre değişebilir. Tavuk, balık ve kırmızı et; mutasyonlu olarak çocuğa beğendiği biçimde verilmelidir. Çocukların beslenmelerinde en zorunlu olan gıda cinsi sebzelerdir. Hemen hemen tam vitaminler değişik sebze ve meyvelerde bulunur. Bu sebeple çocuğa sebze-meyve yedirirken olası olduğunca spektrum sağlanmalı, aynı zamanda kesinlikle mevsimine uygun sebze ve meyveler seçim edilmelidir. Başta ekmek olmak üzere öteki karbonhidrat kaynakları da çocukların beslenmesinde ehemmiyetli bir gıda grubudur. Yalnızca erişkinler değil çocuklar da beyaz ekmek yerine bütün hububatlı ekmekleri harcamalıdır.

Kuru baklagiller haftada 2-3 kere harcanmalı

Kuru baklagiller olarak adlandırılan kuru fasulye, nohut, mercimek; haftada iki-üç kere çocuklara kesinlikle verilmelidir. Çocukların bağırsaklarının muntazam çalışması için lifli gıdalar oldukça ehemmiyet taşır. Çocukların akışkan gereksinimlerini olası olduğu kadar sudan karşılamaları sağlanmalıdır. Çocukların beslenmesinde karşımıza çıkan en büyük meselelerden biri fast food besinler ve abur-cuburlardır. Bu cins besinleri konutta hazırlamak çok daha sıhhatli olur. Çikolata, bisküvi, gofret gibi atıştırmalıkların yerine de meyve, konutta yapılmış az yağlı kurabiye, kekler seçim edilmelidir.

Anaokuluna yeni başlayan çocuklar daha sık hasta olabilir

Çocuğun bulunduğu civarın kalabalık olması çocukların birbirlerine enfeksiyon bulaştırma olasılığını artırır. Anaokuluna yeni başlayan çocuk o yıl değişik mikroplarla tanışarak sık enfeksiyon geçirebilir. Solunum yolu enfeksiyonuna neden olan mikroplar hasta şahısların bulunduğu civarda soluk yoluyla veya öpüşürken, el sıkışırken ortaya çıkan damlacık enfeksiyonu yoluyla alınır. Bu surattan el yıkamasına dikkat etmek solunum yolu enfeksiyonlarından korunmada ilk koruma usulü olarak kabul edilir. Ayrıca havalandırmasız veya sigara içilmiş kapalı etraflarda bulunma da enfeksiyonların dağılmasını basitleştirir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.