Site rengi

Tasarım

ALTIN 795,35
DOLAR 13,4335
EURO 15,2303
BIST 1.976,49
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 2 °C
Çok Bulutlu

Mektep alışverişi yaparken bunlara dikkat

28.04.2021
119
A+
A-

Mektepler açılıyor. Anne babalar çocukları için büyük bir mutlulukla alışveriş yapıyor.

Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Eda Balanlı mektep alışverişi yaparken dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı…

Yanlış pabuç ayak problemine davetiye çıkarır

Mektep çağı çocuklarına seçilecek kunduralar rahat, yumuşak ve elastik olmalıdır. Elastik olmayan kunduralar ayak hareketlerini ve adale eforu gelişimini kısıtlar. Pabuç ayağı sıkmamalı, çocuğun ayağına uygun olmalıdır. İki ayak arasında ebat farkı varsa büyük olan ayağa göre tercih yapılmalıdır. Terletmemeli, sıcak havalarda havayı geçirmeli ve soğuktan da gözetmelidir. Tabanı kaygan olmamalı, şoku emebilmeli ve ayak kavisini destekleyebilmelidir. Topuklu veya burnu dar modeller seçim edilmemeli, pabucun ön kısmı geniş ve yuvarlak olmalıdır. Arka kısmı ise topuğu sağlam biçimde tespit edebilmelidir.

Mektep elbiseleri pamuklu ve yünlü olmalı

Mektep giysilerini seçerken niteliğe umursanmalı, ağırlıklı olarak pamuklu ve yünlü kumaşlardan dikilen kıyafetler seçim edilmelidir. Polyester, naylon, akrilik gibi sentetik ipliklerden değen kumaşlar bedenin ısı balansını bozarak fazla terlemeye neden olabilir. Bunun için aileler elbiselerin iç suratına yerleştirilen yaftaları kesinlikle okumalı ve uygun olmayan malzemeden yapılmış kıyafetlerden sakınmalıdır. Çocukların içinde rahatça hareket edebildiği miktarları uygun giysiler alınmalıdır.

Kırtasiye malzemeleri nitelikli olmalı

Çocukların sıhhati ve güvenliği için niteliksiz, ucuz, markasız, içeriği belirli olmayan kırtasiye malzemelerinden uzak durulmalıdır. Zira niteliksiz kırtasiye malzemelerinde sıhhate ciddi tehdit oluşturan toksik kimyevi madde kullanılma ihtimali yüksektir. Bu maddelerden kimileri keçeli kalemler, mektep ve beslenme çantaları, kalem kolileri, su mataraları, çocuk elbiselerindeki plastik baskı ve aksesuarlar, spor kunduralar gibi bir hayli mahsulde kullanılan ve plastiğin yumuşayarak elastiklik kazanmasını sağlayan fitalat, pabuç ve mektep çantalarında kullanılan azo boyar maddeler, ağaç kırtasiye mahsullerinde kullanılan su itici özelliği sağlayan formaldehit ve ağır metallerdir. Bu kimyevilerin ağız yoluyla alınması veya tenden emilmesi halinde bedende birikerek ciddi metabolik hastalıklara, alerjilere veya zehirlenmelere neden olabileceği hatta kimilerinin uzun vadede kansere yol açabildiği öğrenilmektedir.

Kırtasiye malzemesi alırken dikkat etkeniz gerekenler:

– Emin olmayan marka mahsulleri satın alınmamalı, Türk Standartları Enstitüsü’nün Türk Standartları Enstitüsü tanımladığı kaidelere uyan ve Türk Standartları Enstitüsü damgası taşıyan işletmelerin mahsulleri seçim edilmelidir. İthalatçı işletmelerin öğrenilir olması ehemmiyetlidir.

– Avrupa Birliği’nde üretilmiş mahsuller de satın alınabilir. Ailelerin yafta ve damgalarla alakalı bilgisi olması işlerini basitleştirecektir. Misalin CE ve 71-3 işareti olan mahsullerin kullanılması tehlikesizdir.

– Defterler muntazam olmalı, kapak ve kağıtlarda kir, delik ve kırışıklık olmamalıdır.

– Silgiler iz vazgeçmeden ve kağıdı fazla hırpalamadan silmeli.

– Kokulu silgiler kanserojen olduğu için seçim edilmemelidir. Ayrıca kokulu silgi ve kalemlerde koku vermesi için kullanılan maddelerin bağımlılık yapabildiği de öğrenilmektedir.

– Kalem gövdesinde yara, ezik, kıymık ve çatlak bulunmamalıdır. Sulu boyalar homojen görünüşte ve renkte olmalı, renk dalgalanması görülmemelidir.

– Boya kaleminin yüzeyinde, kabarma, dökülme, çatlama, akma ve ton farkı bulunmamalıdır.

– Muhtemel olduğunca boyasız ya da en az ölçüde boya kapsayan mahsuller alınmalı, plastik baskılı, kokulu mahsuller seçim edilmemelidir.

Çanta alırken dikkat

İdeal bir mektep çantasında yardımlı ve birbirine denk iki omuz askısı olmalıdır. Böylece çantanın ağırlığı bedene denk olarak ufalar. Tek askılı çantalardan sakınılmalıdır veya bu biçimde kullanımına izin verilmemelidir.

– Omuz askıları çantanın ağırlığını geniş bir yüzeye yayacak kadar kalın olmalıdır. Askı boyu çocuğa uygun hale getirilmelidir.
– Çantanın arka kısmı, omuz askıları ve bel kemerinin yumuşak dayanağı bulunmalıdır.
– Çantanın büyüklüğü çocuğa uygun olmalıdır, genişliği iki omuz arası kadar olmalı, boyu bel hizasını geçmemelidir.
– Çantanın ağırlık merkezi bel hizasında olmalıdır. Bele takılan kemer çocuk hareket halindeyken çantanın yerinde kalmasını ve ağırlığın denk bölmesini sağlar.
– Çanta sırta dokunduğu noktadan desteklenmelidir, böylece hem çocuk çantanın içindeki sivri objelerden korunur hem de daha rahat olması sağlanır.
– Çantanın ağırlığı çocuğun beden ağırlığının yüzde 10’unu geçmemelidir. Misalin 10 yaşında vasati 30 kilo olan bir çocuğun çantası 3 kiloyu geçmemelidir. Bunun için afaki eşyalar çantadan çıkarılmalıdır.
– Çanta içindeki ufalamalar kullanılarak ağırlık çanta içinde denk dağıtılmalıdır. Daha ağır eşyalar sırta ve bele yakın parçalamalara konmalıdır.
– Çok ağır çanta taşımak zorunda olan çocuklar için tekerlekli çantalar seçim edilebilir. Ancak bu çantaların da merdivenden taşınması veya kaygan tabanda kullanımı güç olacaktır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.