Site rengi

Tasarım

ALTIN 487,14
DOLAR 8,6393
EURO 10,1577
BIST 1.419
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26 °C
Az Bulutlu

Masaj yapılan bebekler daha aktif oluyor

04.05.2021
52
A+
A-

Masajın bir gevşeme ve hafifletme tekniği olduğunu hep andırın. Şuurlu bir biçimde gevşemeyi bilmesi gelişmenin yaratacağı güçlüklerle başa çıkmasında bebeğinize dayanakçı olacak çok ehemmiyetli bir avantaj. Ayrıca bu ilk günlerinde ona verebileceğiniz en bedelli hediye.

Bebeğe yapılan masaj anne sütünü de artırıyor

Prof. Dr. Endere Berker masajın emziren annelerin sütünü artırdığını belirtiyor. Prof. Dr. Berker ayrıca masajın fizyolojik ve psikolojik gelişimindeki farklılıklardan laf ediyor.

Masaj deyip geçmeyin! Bebek masajı, anne sütünün çoğalmasını sağlayan prolaktin hormonunun salgılanmasını, bebeğin kilo almasını ve anne-bebek arasında sıhhatli irtibat kurulmasını sağlar. Ayrıca adale koordinasyonunun çoğalmasına, dolaşım, sindirim ve solunum sistemlerinin büyümesine, gevşemeye, hareketliliğin çoğalmasına dayanakçı olarak bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Bebek için dış dünya ile bağlantının esası

Esasında değme duyusunun uyarılması olan masaj, asırlardır adaleleri kuvvetlendirmek ve yaraların iyileşmesini süratlendirmek emeliyle rehabilitasyonda kullanılmış. Değme duyusu bebek için dış dünyayla bağlantının esası. Bir başka canlıya değmek bebeğe güven ve sıcaklık verir.

Anne, bebeğiyle ilk ilişkisini ona değerek kurar, yaşamın erken yarıyılında bebekler görme ve duymadan çok, koku ve değme duyuları dayanağıyla etrafı tanır. Bebek annesinin değişleriyle dünyayla irtibat kurmaya başlar ve bebeğini değerek beğenir. Değme duyusunun masaj usulüyle uyarılmasının bebeklerdeki pozitif tesirleri tanımlanmış.

Sanki bir rehabilitasyon usulü

Masajın, adale-iskelet, asap ve dolaşım sistemlerini uyararak bir dizi biyokimyasal ve fizyolojik operasyonu başlattığı kollanmış. Sık kucaklanarak hoşlanılan bebeklerin solunum ve dolaşım sistemlerinin daha çok büyüdüğü görülmüş. Bu sebeple de masajın bebeklerde görülen sindirim bozuklukları, infantil kolik, uyku kumpassızlıkları gibi meselelerde faal bir rehabilitasyon usulü olabileceği düşünülüyor. Ama natürel masajın sihrime, büyüme ve irtibat üzerindeki tesirleri hali hazırda inceleniyor.

Prematürelerde kilo alımında dayanakçı

Prematüre ve düşük doğum ağırlıklı bebeklerde masaj uygulamalarının kilo almayı süratlendirdiği, daha süratli ve balanslı bir gelişim sağladığı, cingözlük vaktini artırdığı hakimiyetli çalışmalarla ispatlanmış. Bebek masajı ayrıca prematüre ve düşük doğum ağırlıklı bebeklerin annelerinde naçarlık ve beceriksizlik duygularını da eksiltebilir.

Değme ve masajın yaşam niteliğini artırdığına dair bazı bilimsel bilgiler de bulunur. Anneleri bunalımda olduğu için değilerek beğenilmeyen bebeklerin sihrime büyüme geriliği gösterdikleri de saptanmış.

Masaj yapılan bebekler daha aktif oluyor

– Masaj yapılan bebekler, sadece beşikte sallanan bebeklerle karşılaştırıldığında masaj uygulananların daha aktif, daha cingöz oldukları ve daha az ağladıkları görülmüş. Masaj uygulanan bebeklerin daha fazla kilo aldıkları, daha kolay uykuya daldıkları ve anneleriyle surat surata geldiklerinde daha yakın tavırlar sergiledikleri kollanmış.

– Masaj vagal etkinliği artırarak yiyecek emilimini artıran hormonları artırır ve bebeğin kilo alımına katkıda bulunur.

– Masaj ayrıca bağışıklık sistemini de uyarır. Bebeğini okşayan ve ona değen annelerde gevşeme hissi olur ve anne sütünün çoğalmasını sağlayan prolaktin hormonu salgılanır. Anne bebeğine yakınlaşır, aralarındaki hoş ilişkinin esası böylece kuvvetlenir.

– Bebeğinize sevgi ve şefkatle değme onun yalnızca hafiflemesini değil; gelişimine de büyük katkı sağlayacaktır.

– Küçüğünüz masaj sayesinde gevşemeyi ve sizinle ilişki kurmayı bilir.

– Adale koordinasyonunu çoğalır.

– Dolaşım, sindirim ve solunum sistemleri büyür.

– Hareketliliğin çoğalmasına dayanakçı olur.

– Bağışıklık sistemini kuvvetlendirebilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.