Site rengi

Tasarım

ALTIN 793,64
DOLAR 13,4726
EURO 15,2894
BIST 2.011,16
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3 °C
Karla Karışık Yağmurlu

Lösemide ailenin doğru davranışı rehabilitasyon kadar tesirli

31.03.2021
89
A+
A-

Çocukluk çağında görülen kanser cinsleri arasında ilk sırada yer alan lösemi rehabilitasyonunda ailenin tavır ve tavırları rehabilitasyon safhasında büyük ehemmiyet taşıyor. Uzmanlar, bu mevzuda ailelere ehemmiyetli nasihatlerde bulunuyor: Endişenizi hakimiyet altına alın, çocuğunuzu hastalığı hakkında bilgilendirin, negatif yorumlara karşı motivasyon oluşturun ve sosyalleşmesine ihtimal sağlayın.

Tıbbi rehabilitasyonla bütün iyileşme kaderi yüksek olan akut lösemiden korkulmaması gerektiğini anımsatmak, cemiyet olarak lösemi rehabilitasyonu gören şahıslara ve ailelerine gereksinimi olan, parasal-manevi her türlü yardımı vermenin ehemmiyetini vurgulamak emeliyle tanımlanan hafta Beynelmilel Lösemili Çocuklar Haftası olarak anılıyor.

Millet arasında “kan kanseri” diye öğrenilen lösemi, çocukluk çağında görülen kanser cinslerinin yüzde 35’ini oluşturduğunu ve ilk sırada yer aldığını belirten uzmanlar, ülkemizde her sene 16 yaşın altında vasati bin 200- bin 500 arası çocukta lösemi olayı tespit edildiğini dikkat topluyor.

Ebeveynlere nasihatler

Bu sene 28-31 Mayıs tarihleri arasında tanımlanan hafta dolayısıyla açıklama yapan Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi’nden Uzman Psikolog Esma Uygun, hastalık teşhisinin konulmasıyla birlikte ebeveynlerde ortaya çıkan endişenin hakimiyet altına alınması gerektiğini vurguladı.

Ebeveynin endişesi, çocuğu da endişelendiriyor

Uzman Psikolog Esma Uygun, ebeveynlere nasihatlerde bulundu:

Çocuğu lösemi tanısı alan ebeveynler, yüksek evham ve tedirginlik yaşamaktadırlar. Elbette ki en değerli varlığı olan çocuğuna kanser teşhisinin konulması her anne babayı fazlasını endişelendirecektir. Genellikle ebeveynler bu gidişatta çocuğuna banalin üzerinde ilgi alaka göstererek yansıtmaktadırlar. Çocuk ise bir şeylerin yoluna gitmediğini sezecektir. Ebeveynin evhamını paydan çocuk da endişelenmeye başlayacaktır. Bu sebeple öncelikle kendi endişenizi hakimiyet altına almalısınız.

Hastalığıyla alakalı bilgisi çoğalan çocuğun endişesi eksiliyor

Çocuk hangi yaşta olursa olsun kesinlikle ona uygun sözcüklerle gidişatı açıklayabiliriz. Ancak çocuğun hastalığı hakkında bilgilendirilmesi ve rehabilitasyon edilebilir bir hastalık olduğunu öğrenmesi ehemmiyetli bir noktadır. Çocuğun hastalığıyla alakalı bilgisi çoğaldıkça endişesi ve naçarlık duygusu eksilecektir. Anne babanın löseminin rehabilitasyonu olan bir hastalık olduğunu öğrenmesi ve çocuğuyla konuşurken durgun, sakin olabilmesi çok ehemmiyetlidir. Hastalığın rehabilitasyonunun olduğu çocuğun kavrayacağı bir dille ifade edilmeli, durgun bir ifadeyle anlatılmalı ve rehabilitasyon olan bireylerle alakalı pozitif misaller paylaşılmalıdır.

Çocuklara ne söylendiğimizden çok nasıl söylediğimiz ehemmiyetlidir. Hastalıktan bahsederken gevşetici ifadeler kullanmak gerekir. Yanıtını öğrenmediğimiz sualler olduğunda hekimine sorabileceğimizi söylememiz gerekir. Rehabilitasyonda yaşayabileceği güçlükler ve uyması gereken kaideler mevzusunda bilgilendirme yapılmalıdır.

Sosyalleşmesine ihtimal sağlanmalı

Çocuğun rehabilitasyon süresi mektebinden, sosyal civarlardan uzaklaşmasına neden olduğundan sosyalleşmesi için hekiminin bilgisiyle yapılabilecek her türlü etkinliğe katılımı sağlanmalıdır. Yaşıtlarıyla görüşmesi için uygun civarlar yaratılmalıdır. Rehabilitasyonu bitmiş dostlarıyla tanıştırılması, onlarla yaşayacağı paylaşımlar hem psikolojik açıdan gevşeme sağlayacak hem de sosyalleşme sürecine dayanak olacaktır.

Çocuğa kısa vadeli ve uzun vadeli hayaller kurdurmak onun umutlarını destekleyecektir. Bu hayallerin asılcı hayaller olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Sağlık Kurumundan çıktıktan sonra yapılacak sosyal aktiflikler, mektep yaşantısına dair kısa süreli hayaller, ileride yapacağı iş, tatil tasarıları gibi mevzuları konuşmak umut verici olacaktır.

Negatif yorumlar için motivasyon koşul

Çocuğun yakın etrafının bilgilendirilmesi ve takviyelerinin alınması sağlanabilir ancak cemiyetten gelen şuursuzca söylemleri hakimiyet etme kısmetimiz yoktur. Şayet aile ve çocuk hastalığın ne olduğunu öğrenir ve rehabilitasyona motive olur ve kabullenirse dışarıdan yapılan yorumlar onları negatif etkilemeyecektir. Sosyal etrafta şuursuzca yapılan yorumlar durgun ve aydınlatıcı bir yaklaşımla çocuğa açıklanmalıdır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.