Site rengi

Tasarım

ALTIN 992,10
DOLAR 16,8853
EURO 17,8334
BIST 2.554,08
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26 °C
Parçalı Bulutlu

Kuruntulu anne belirtiyi

14.04.2021
137
A+
A-

Çocuklarını konut dışındaki dış dünyada gözetmek isteyen anneler, istemeden de olsa zaman zaman yaptıkları kuruntular sebebi ile çocuklarının zekasal ve psikolojik gelişimlerine hasar verebiliyor.

Kuruntu dediğimiz evham vaziyeti, anneleri ele geçirerek çocuk üzerinde negatif psikolojik tesirler oluşmasına alt yapı hazırlayabiliyor. Anne ve hatta babaların bu evhamları, çocuklarda öz güven noksanlığı, içe kapanıklık olarak ortaya çıkabiliyor. REEM Nöropsikiyatri Merkezi’nden Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, mevzuyla alakalı görüşlerini paylaşıyor.

Kuruntu, evham bozukluğunun işareti olabilir

Kuruntu olarak kullandığımız kelime hakikatinde endişedir. Çocuğunun her attığı adımı hakimiyet etme, kesintisiz onun başına makûs bir şey gelecekmiş gibi davranma, davranış ve tavırlarımızdan bunu emin etme, zekaya kesintisiz trajedi görüntülerinin gelmesi, annede bir evham bozukluğunun olduğuna işaret edebilir.

Kuruntulu anneler, sık sık evhamlarını ele veren şu cins tümceler kurar:

1- Aman dikkat et.
2- Düşersin.
3- Canın yanar.

Bu tümceleri kuran anne, çocuğuna şu iletiyi verir: “Yaşam riskli, güvende değilsin ve her an başına bir şey gelebilir.”

Çocuklar, annelerini rol model alıyor

Her çocuk ebeveynleri için kıymetlidir. Çocuk fertselleşip kendi kararlarını kendisi alana kadar, ebeveyninin mesullüğü altındadır. Çocuğun anneden ayrı bir fert olmaya başlama süreci, 3 yaşından itibaren başlar.

Bu yaşlarda sosyalleşmeye başlayan çocuk, ebeveynlerinden ve etrafından yaşamın nasıl olduğuna dair düşüncesi edinmeye başlar. Kendisine rol model seçebilir. Bu rol modeli seçerken çevreyi gözlemler.

Çocuk kendisine kuruntulu anneyi rol model olarak seçebilir. Bu da evhamlı, utangaç, hatta ürkek çocuklar yaratır. Anneler istemeden de olsa fertselleşemeyen, annenin yanından bölemeyen, yeni dostluklar kurmakta zorlanan, annenin yanında olmadığı vaziyetlerde terk edildiğine dair evhamlar yaşayan kuşkulu çocuklar yetiştirebilir.

Kuruntulu anneler ile sıhhatli düşünebilen anneler arasındaki düşünce değişiklikleri

Kuruntulu anneler, çocuğun başına gelebilecek riskin hakikatleşme ihtimallerini saptırır. Misalin; sıhhatli bir anne de çocuğunun mektepte oynarken düşme ihtimalini düşünüp, endişelenebilir. Ancak sıhhatli düşünebilen bir anne, bunun gelişim safhasında natürel bir süreç olduğunu düşünüp kendisine gevşetebilir. Kuruntulu anne ise, kendi aklında çocuğun mektebe gitmesi ile çocuğun başına hasar gelmesini eşleştirebilir. Çocuk her mektebe gittiğinde çocuğunu kendi elleriyle riske göndermişçesine acı sürükler, fazla bir mesullük duygusu yaşar ya da mektebe çocukla beraber gider, mektepte bekler, hocalarını sık sık uyarır. Dolayısıyla, çocuğunu da endişelendirir.

Kuruntulu annelerin zekaları trajedi görüntüleri ile meşguldür. Bunun sebebi, yaşamda sahip olduğu öbür rolleri bir kenara vazgeçip, yalnızca anne rolüne odaklanmak olabilir. Bu annelerin dikkatleri hep çocuk üzerindedir. “Yemeğini yedi mi?”, “Dersini çalıştı mı?”, “Ödevlerini yaptı mı?”, “Hoş yattı mı?”, “Yeterince sıhhatli mi?” gibi düşünceler bir vakit sonra çocuk caddeye çıkacağı zaman “Ya araba çarparsa?” fikriye dönüşebilir.

Kuruntulu anneler kendilerini nasıl rahatlatabilir

Kuruntulu anneler evham yüklü düşünce ve görüntüler ile başa çıkmak için, seçenek olarak bir düşünce ya da görüntü üretebilir ve ona odaklanabilir. Misalin bu anneler; “Çocuğum kezlerce caddede oynadı ama başına bir şey gelmedi.”, “Ona caddede oynarken dikkat etmesi gereken şeyleri öğrettim, kendini gözetebilir.”, “Caddede oynaması onun gelişimi için ehemmiyetli.”, “Sakin olmalıyım.” derken uslarına da çocuklarının caddede mutlu olarak oynadığı bir görüntüyü yerleştirebilir. Burada annelerin yapabileceği bir başka şey de, aksattıkları öbür rolleri anımsamaları ve dikkatlerini başka doğrultuya sürükleme sınamaları yapmalarıdır. Misalin; bu anlamda spor aktifliğine ya da sosyal mesullük projelerine yönelmek, kendine süre ayırmak doğru olabilir.

Mükemmeliyetçilik, aile için ehemmiyetli olsa da birliktesi yetersiz bir şeyler oluşturabilir. Burada fertsellik noksandır. Çocuk kendine has bir dünya ve yaşam stili oluşturmak ister ama ona fazla alıngan tavırla izin verilmez. “Dışarısı riskli gitme, konutta otur.” gibi yaklaşımlar sıhhatli bir benlik gelişimi maniler. Buradaki kritik nokta, çocuğu gözetirken ve ona hasar gelmemesi için temkinler alırken, çocuğa psikolojijk bir hasar vermemektir. Anne kuruntunun kendi problemi olduğunu ve risk ihtimalinin hesapladığından çok daha düşük olabileceğini öğrenmelidir.

Ebeveynlerin kusurlu tutumları

Evhamlı, kuruntulu ve fazla gözetici gözleyici anne babaların çocuklarında yalnız uyuyamama meseleyi de oldukça fazladır. Burada anne, çocuğa bağımlı bir tutum sergilemekte ve çocuk, annenin bu tutumunu aynı biçimde model almaktadır. Özellikle ufaklığından itibaren sık solunum yolu enfeksiyonu geçiren, alerjisi olan veya başka bir sıhhat meseleyi olan çocukların anneleri tarafından sıklıkla yanlarından parçalamadıkları, bu tavrın iyi gayeyle de olsa anne çocuk arasındaki bağımlılığı pekiştirdiği, çocuğun fertselleşmesini ve güven duygusu gelişimini negatif etkilediği öğrenilmektedir. Ayrıca bu çocuklarda anaokuluna ve mektebe başlamakta sıklıkla güçlük de yaşanabilmekte, ciddi dağılma endişesi ve anksiyetesi yaşayabildikleri görülmektedir.

Anne babaların yaptıkları bir başka tavır kusuru

Ebeveynlerin bir başka kusuru da çocukların fobilerini farkında olmadan tetiklemektir. Misalin; “Yatmazsan öcüler kazanç seni alır, yemeğini yemezsen cılızlar can verirsin.” gibi söylemler netlikle kullanılmamalıdır.

Bir öbür kusurlu ebeveyn tavrını da, sıklıkla boşanmış veya çalışan anne babalar sergilemektedir. Her iki gidişatta da ebeveyn çocuklarına yeterince zaman ve alaka göstermediklerini veya beraber nitelikli süre geçiremediklerini düşünerek, bir çeşit kabahatlilik duygusuyla çocuklarını yanlarında yatırmakta ve bu biçimde farkında olmadan çocuğun fertselleşmesini yasaklamaktadır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.