Site rengi

Tasarım

ALTIN 790,72
DOLAR 13,5306
EURO 15,3720
BIST 1.979,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 4 °C
Az Bulutlu

Kurban Bayramı çocuğa nasıl anlatılmalı

25.04.2021
220
A+
A-

Çocuğa Kurban Bayramı’nın açıklanması mevzusu çok ehemmiyetlidir. Çocukların 12 yaş itibari ile soyut düşünce maharetleri büyümeye başlar. Başka Bir Deyişle 12 yaş evvelinde bir çocuk bir hayli şeyi anlık olarak ve somut nesneler üzerinden anlar, çok az biçimde soyut düşünce marifeti gelişmiştir. Her ne kadar Kurban Bayramı’nın hikâyesinin sonu biz erişkinlere göre anlamlı bitse de 12 yaş altında olan bir çocuğa soyut mevzular olan vefat ve kurban edilme anlam dışı ve bazen de korkutucu gelebilir.

Kurban Bayramı’nın anlamı anlatılmalı

Bu surattan bu yaş çocuklarına bayramın genel olarak nasıl bir anlam taşıdığı anlatılmalıdır. İnsanlar arası dayanaklaşmaya imkân tanıyan Kurban Bayramı’nın başta et dağıtma olmak üzere paylaşma ve bir hayli takviyenin beraber yapılmasına imkân sağlayan, birliği ve beraberliği kuvvetlendiren güzergahlarından bahsedilmeli. Böylece bayramın sosyal ve kültürel neticelerinin aktarılması sağlanacak bu da çocuğun bayramı kavramasına katkı sağlayacaktır. 12 yaş ve üzeri çocuklara ise çocuğun duygusal olgunluğu ve soyut mevzuları kavrama marifeti göz önüne alınarak aktarım yapılmalıdır.

Çocuk nasıl etkileniyor

Uzman Psikolog Duygu Barlas, Kurban Bayramı’nın çocuğun yaşına, duygusal olgunluğuna ve soyut düşünebilme marifetine uygun açıklanmaması vaziyetinde bazı kasvetlere yol açabileceğine dikkat toplayarak bu negatiflikleri de şöyle sıraladı:

– Çocuk için soyut düşünce cılız olduğundan anlatılan hikâyeyi somut olarak idrak edebilir ve bu vaziyet çocuğa vahim gelebilir, kafası karışabilir ve fobisini hakimiyet etmekte zorlanabilir.

– Hakimiyet edilemeyen fobiler ile çocukların uyku kumpası bozulabilir, iştahlarında balanssızlık olabilir, fobi içerikli düşler ve endişe bozuklukları oluşabilir.

– Bir taraftan çocuklara hayvan sevgisini ve onlara hasar vermemelerini aşılarken bir yandan da çocuğun bir kesime şahit olması çocuklarda ciddi bir paradoksa yol açabilir. Özellikle yaygın bir anane olan, kurban edilen hayvanın kanının çocuğun alnına sürülmesi, en az çocuğun bu kesime şahit olması kadar travmatize edici tesiri gösterebilir.

– Çocuğun evinde evcil bir hayvan var ise onun da kurban edilip edilmeyeceğine ait fobiler geliştirebilir. Yeniden bu fobisini hakimiyet edemez ise endişe, uyku bozuklukları gibi meseleler ortaya çıkabilir.

Çocukların travma yaşamaması için nelere dikkat edilmeli

Uzman Psikolog Duygu Barlas, bayram gibi hoşlukları birliktesi getiren bir hadisenin çocuklarda travmaya sebebiyet vermemesi için ehemmiyetli noktalara dikkat edilmesi gerektiğini belirterek alttaki nasihatlerde bulundu:

– Öncelikle yaşa uygun bir açıklama yapılmalıdır.

– Kurban kesimi uygun yerde ve koşullarda yapılmalıdır. Çocuklar bu kesime tanık olmamalıdır. Şayet çocuk ısrar ile kurban edilecek hayvanın acı sürükleyip sürüklemediğini sorar ise ona kısaca hangi şartlarda operasyonun yapılacağı aktarılabilir.

– Kurban Bayramı’nda sıhhatsiz kesim şartları ve kaçan kurbanlar sık olarak haberlere mevzu olmaktadır. Çocuklarınızı muhtemel oldukça bu cins haberlerden uzak yakalayınız.

– Çocuklar ile kurban kesimi, akan kan veya buna eş mevzularda konuşmaktan kaçının. Bunun yerine bayramın öbür hoşlukları üzerinde yoğunlaşın ve çocuğunuza bunları aktarın.

– Anane, kültür diyerek çocuğu kurban kesimini izlemeye zorlamayın. Ananemizin ve kültürümüzün yalnızca kesimden değil, bir hayli sosyal etmenden de oluştuğunu unutmayın.

– Kesim hakkında veya kurban edilme hakkında yapılan şakalardan uzak durunuz, bunların çocuğunuzun yanında yapılmasına mani olmaya itina gösteriniz.

Çocuğun kesime tanık olması vaziyetinde ne yapılmalı

Uzman Psikolog Duygu Barlas, alınan ihtiyatlara karşın çocuğun kurban kesimini görmesi halinde yapılması gerekenleri de şöyle sıraladı:

“İlk olarak çocuğunuza açıklama yapmadan onu dinleyin; kesimi nerede, kiminle ve nasıl gördü bunu kavramaya çalışın. Çocuğunuz size anlattıktan sonra onu kavradığınızı belirtin. Onu tenkit etmeyin, suçlamayın veya onunla dalga geçmeyin. Çocuğunuzun fobisini, yeisini ya da endişesini ifade etmesini sağlayın. Çocuğun hadise ile alakalı düşüncelerini de ifade etmesini sağlayın ve şayet zorlayıcı duyguya sebebiyet verecek düşünce var ise lütfen onunla alakalı da konuşun. Şayet vakadan sonra çocuğun evhamında yatışma olmuyor, uykusunda ve iştahında hali hazırda balanssızlık varsa bir profesyonelden takviye almak gerekebilir.”

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.