Site rengi

Tasarım

ALTIN 561,35
DOLAR 9,7383
EURO 11,3466
BIST 1.480
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15 °C
Parçalı Bulutlu

Kramplar neden olur

30.05.2021
141
A+
A-

Genellikle sabaha karşı şiddetli bir acıyla bizi uykudan uyandıran kramplar çoğumuzun yabancısı değildir. Bu krampların çoğu ciddi problemlere direnmez, günlük bitkinlik veya eşi nedenlerden kaynaklanır. Bazı krampların artta ise muhtelif hastalıklara direnen nedenler olabilir. Bu sebeple yinelemesi veya uzun sürmesi halinde hekiminizle görüşmenizde verim vardır. Böyle vaziyetlerde altta uyuyan hastalığın rehabilitasyonu kramplardan kurtulmada destekçi olur. Nöroloji uzmanımız Dr. Dilara Nuzumlalı’dan krampların sebepleri ve rehabilitasyonu ile alakalı bilgi vermesini rica ettim. Dr. Dilara’nın sizin için anlattıkları.

İSTEM DIŞI KASILMA

Kramplar, çok yaygın oldukları halde haklarında az şey bildiğimiz gidişatlardır. İnsanların yüzde 95’i hayatlarında en az bir defa kramp geçirmiştir. Kramp, bir adale ya da adalenin içindeki bir adale grubunun istem dışı olarak kasılmasıdır. Kramp sırasında yakalanan adalede, gözle görülebilen ya da değmekle sezilen bir sertlik oluşur. Çok sızılıdır, yapılmakta olan etkinliğin kesilmesine neden olur ve kramp sırasında yakalanan adale kullanılamaz. Birkaç saniyeden 15 dakikaya kadar, seyrek daha uzun sürer.

İstirahat ya da etkinlik sırasında görülebilir. İstirahat krampları daha yaygın olup sıklıkla gece, uyku sırasında görüldüğünden ‘gece krampları’ diye de adlandırılır. Genellikle baldır ve ayak adaleleri yakalanır. Çok sızılıdır ve uykudan uyandırır. Gecede birkaç defa yineleyebilir. Asıl nedenini öğrenmiyoruz, ancak bu kramplar uyurken adalenin kısalmasına neden olan bazı hareketlerin yapılmasıyla tetiklenir. Bazı hastalar, soğuk ve yoğun günlük etkinliğin krampları tetiklediğini belirtir.

KESİN SEBEBİ ÖĞRENİLMİYOR

Krampların kesin sebebi bulunamıyor, alttakiler öncelikle akla gelenler.
* Terleme ya da solunum yoluyla fazla akışkan ve elektrolit kaybına neden olan yoğun egzersizler, bazen kramp sebebi olabilir.
* Eş biçimde idrar söktürücü ilaç kullanımı da, şayet kaybedilen akışkan ve elektrolitler yiyecek yoluyla yerine mevzulamazsa, krampa neden olabilir.
* Kalsiyum ve magnezyum düşüklüğü, asap uçları ve adale liflerinin uyarılabilirliğini artırdığından kramp sebebidir.
* İdrar söktürücü kullanımı, fazla kusma ve ishal, hemodiyaliz, beslenme bozukluğu elektrolitlerin serum seviyelerini düşürür.
* D vitamini yetmezliği, kalsiyum emilimini bozacağından kramp sebebi olarak kabul edilir.
* Mekanizması öğrenilmemekle beraber B1, B5 ve B6 vitamin yetmezliği de kramplara neden olur.
* Diyabet, dolaşım bozukluğu ve içki kullanımı da nedenler arasında sayılabilir.

ADALENİN GERİLMESİYLE ÇOĞU HAFİFLER

Adalenin gerilmesiyle, krampların çoğu geçer. Baldır krampında ayağa kalkıp iki elle duvarı ittirirken kramplı bacağın yarım adım geri atılması, hafifletir. Bu sırada topuklar yerle temasta olmalıdır.

Diğer bir gevşeme manevrası, yatakta bacak gergin vaziyetteyken, ayağın bilekten vücuda doğru çekilmesidir.

Kasa yapılan hafif masaj ve sıcak uygulama hafiflemeye destekçi olur. Krampa neden olan etmen akışkan ve elektrolit kaybı ise öncelikle bunların yerine konması gerekir. İlaç rehabilitasyonuna gerek dinlenmez, zira adale ilaç emilene kadar kramp geçer.

ÖNLEMEK OLASI

Önlemek için krampa neden olduğu öğrenilen fiziksel etkinlik evvelinde ısınma hareketleri ve adale germe egzersizleri önerilir. Evvelinde, egzersiz yaparken ve sonrasında yeterli akışkan alınması ve egzersiz bir saatten uzun sürerse terle kaybedildiği düşünülen sodyum, potasyum gibi elektrolitlerin de yerine konması lüzumludur. Özellikle sıcak havada fazla bitkinliğe neden olan fiziksel etkinlikten sakınılmalıdır. Gece krampları, altta uyuyan bir neden yoksa, uyumadan evvel yapılan kumpaslı germe egzersizleriyle önlenebilir. Özellikle baldır krampları soğukla tetiklendiğinden, uyku sırasında bacakların sıcak yakalanması krampları önlemeye yeterli olabilir. Uyku sırasında dizlerin altına bir yastık konulması da çoğu zaman verimli bir ihtiyattır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.