Site rengi

Tasarım

ALTIN 790,72
DOLAR 13,5306
EURO 15,3720
BIST 1.979,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 4 °C
Az Bulutlu

Konutta doğuma arz çoğalıyor

29.04.2021
74
A+
A-

Bir Hayli uzman önermese de son senelerde konutta doğum oranları giderek arkasıydı.

Peki, konutta doğum yapmayı seçim eden bayanların genel özellikleri neler, bu şahıslar neden bu usulü seçiyorlar?

Mevzuyla alakalı merak edilenleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yrd. Doç. Dr. İlker Günyeli anlattı.

Kimler seçim ediyor

Konutta doğumu seçim eden bayanların genel özellikleri şu biçimdedir: Kendi sezgilerine güvenen, medikal müdahalelere ve teknolojiye karşı olan, doğumun natürel ve klasik bir vaka olduğuna inanan, vücutlarınının müdahalesiz olarak doğurma maharetine sahip olduğunu düşünenler.

Konutta doğum yapanlar oranla daha ileri yaşta, çok doğum yapmış, daha kırsal kesimde yaşayan ve sigara içmeyen, prenatal bakım almayan hamilelik takibi yapılmayan bayanlardır. Eğitim seviyeleri sağlık kurumunda doğum yapanlarla eştir.

Konutta doğum seçiminin sebepleri

Kültürel ve inançla alakalı kaygılar Erkek ebelerin istenmemesi, günah olduğunun düşünülmesi vb.
Sağlık Kurumu doğumlarında hekim yanılgısı olabileceği endişesi, sağlık kurumu fobisi veya sağlık kurumundaki bakımdan memnuniyetsizlik
Doğum sürecinin hastanın kendisinin tercih hakkı olduğunu düşünmesi ve süreci hakimiyet etme tutkusu
Aile ve yakın dostlardan oluşan bir etrafta rahat bir doğum yapma tutkusu
Kırsal bölgelerde sağlık kurumuna erişmedeki güçlükler
Ekonomik endişeler

Misyonluların hastaya karşı tavırları nasıl olmalıdır

Konutta doğum harekâtı bazen sağlık kurumu transferi gerektirebilir. Böyle bir gidişatta hasta ve yakınları ile vazifeliler arasında antipatik, hürmetsizce gidişatlar yaşanmamalıdır. Transferin gecikebildiği gidişatlarda herkes uysal olmalı, bu vaziyetinin anne-bebek hayatını tehdit edebileceği unutulmamalıdır.

Hasta ve yakınları, hemşire ya da vazifeliler birbirlerine hürmetli davranmak vaziyetindedirler. Hasta transferi yapıldığında sağlık kurumu personeli hamilenin doğum evveli takipleriyle alakalı ayrıntılı bilgileri gözden geçirmelidir; zira bu cins bilgiler transfer sonrası hasta takibinde kritik ehemmiyete sahip olabilir. Konutta doğumu sınamış bir hastanın acilen sağlık kurumuna naklinde, onun ne kadar yeisli, yorgun, hayal kırıklığına uğramış ve korkmuş olabileceği de unutulmamalıdır.

Tasarılı bir konutta doğum için zorunlu koşullar

Hamileliğin baş gelişli tekiz hamilelik olması, evvelden öğrenilen tıbbi veya hamilelikle alakalı ciddi bir vaziyetin olmaması, vajinal doğumun mahzurlu olduğu vaziyetlerin dışlanması bebeğin altta yerleşmesi, faal genital siğil veya uçuk lezyonlarının varlığı gibi, acil gidişatlarda transfer operasyonlarının evvelden tasarlanıp beceriksizsiz işletilmesi gerekmektedir.

Konutta doğumla alakalı öteki bilgi ve teklifler

Konutta doğuma alaka giderek çoğalmakta ve alaka sürüklemeye devam etmektedir.
Hollanda dünyada azami oranda konutta doğum reelleştiren ülke ünvanını gözetmektedir %30.
Dünyada konutta doğumu seçim eden bayanlar başlıca beyaz, ispanyol ırkından olmayan, daha yaşlı ve evvelden doğum yapmış bayanlardır.
Konutta doğum nedenlerinin kimileri; daha sıcak, ailevi bir etrafta daha az müdahalenin yapıldığı natürel bir süreçte doğum yapma tutkusudur.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.