Site rengi

Tasarım

ALTIN 969,83
DOLAR 16,7108
EURO 17,5139
BIST 2.405,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30 °C
Açık

Kontakt lens kullananların %80’i tehlike altında

26.07.2021
76
A+
A-

Bir Hayli rehabilitasyonda ehemmiyetli bir çözüm sunan kontakt lenslerde doğru lens tercihi kadar doğru lens kullanımının da ehemmiyetini vurgulayan Dünyagöz Altunizade’den Doç. Dr. Levent Akçay, “Hastanın göz yapısına uygun kontakt lens tercihinin yanı gizeme lens kullanımı ve hijyen kaidelerine dikkat etmek de büyük ehemmiyet taşıyor. Kontak lens kullanımında lüzumlu ihtiyatlar alınmadığı taktirde alana gelebilecek enfeksiyonlar âmâlığa varan neticeleri ortaya çıkarabiliyor” diyor.

Dünyadaki milyonlarca insan, görme bozukluklarının düzenlenmesinde, göz renginin değiştirilmesinde ya da kornea hastalıklarının rehabilitasyonunda kontakt lens kullanımından faydalanmaktadır. Ancak tercih ve kullanımda yapılan yanılgılar nedeniyle, kontakt lens kullananların %80’inin enfeksiyon tehlikeyi ile karşı karşıya olduğunu belirten Doç. Dr. Levent Akçay, “Öncellikle hastanın tetkikinin ayrıntılı biçimde yapılması gerekmektedir. Tetkikte kullanılacak lens tipi, derecesi, taban çarpıksı ve çapı tanımlanarak lensin göze geçimi maksimum vaziyete getirilmelidir. Tetkiklerin dikkatli reelleştirilmemesi seçim edilen lensin çok sıkı ya da gevşek olmasına neden olabilmektedir. Ancak yalnızca bu adımları takip etmek de sıhhatli bir kontakt lens kullanımı için yeterli olmayacaktır. Lens kullanımında bir öbür ehemmiyetli başlık ise hijyenik ve doğru lens kullanımıdır. Özellikle kontakt lenslerin arınılması, durulanması, dezenfekte edilmesi, takıp ve çıkarılması esnasında bir hayli enfeksiyon tehlikesinin yaradılışına davetiye çıkarmaktadır” dedi.

3 adımda doğru lens kullanımı

Lenslerin satın alınma sürecinden kullanımına kadar özellikle 3 adıma dikkat edilmesi ve 6 ayda bir periyodik hakimiyetlerinin yapılması gerektiğini dile getiren Doç. Dr. Akçay, “İlk adımda, kullanılacak lensin uygunluğu için göz tetkiki kesinlikle yapılmalıdır. Sınama lensi kullanmadan ve hekim hakimiyeti olmadan satın alınan kontakt lenslerin göz yüzeyinde mesele çıkarma olasılığı çok daha yüksektir. İkinci adımda ise kontakt lensin kullanımında özellikle el, surat, kirpik pakliğine çok dikkat edilmelidir. Lens takmadan ve çıkarmadan evvel eller en az 1 dakika zamanla yıkanmalıdır. Son adımda ise doğru lens kullanımını sağlamak ve şikayetleri asgariye indirmek için nezle, grip, üst solunum yolu enfeksiyonu gibi rahatsızlıklarda enfeksiyon geçinceye kadar lens takılmamalıdır.” dedi.

En büyük risk ‘Akantomoeba Keratiti’

Kontakt lens kullanımında hijyene dikkat edilmemesi vaziyetinde alana gelebilecek en riskli hastalığın akantemoeba keratiti olduğunu söyleyen Doç. Dr. Levent Akçay, “Akantemoebakerattiti, genellikle sıcak su havuzlarında, küvetlerde, kontakt lens akışkanlarında ortaya çıkan amip enfeksiyonudur. Hastalık çok ender görülmekle beraber uzun zaman hakimiyet altına alınmadığı taktirde korneada ülserasyon, görme kaybı hatta âmâlık ve enükleasyon ile sonlanabilen neticelere neden olmaktadır. Hastalığın en ehemmiyetli bulguları ise gözde ağrı, kızarıklık, akıntı, batma, görme netliğinin bozulması ve ışığa karşı hassasiyettir. Akantemoeba keratiti hastalığının tanısı oldukça güç koyulmaktadır bu sebeple hastalığın rehabilitasyonunda erken teşhis büyük ehemmiyet taşımaktadır.” diyerek laflarını bitirdi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.