Site rengi

Tasarım

ALTIN 754,45
DOLAR 13,0691
EURO 14,8758
BIST 1.804
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15 °C
Yağışlı

Kış bunalımı diye bir şey var

15.05.2021
102
A+
A-

İnsan psikolojisi her şeyden etkileniyor. Yazdan, kıştan, güzden, ilkbahardan… Tesir yalnızca olumsuz değil pozitif istikamette de psikolojimize nüfuz edebiliyor. Kış geliyor! Psikiyatri Uzmanı Uz. Dr. Mirvari Özaltay, mevsim geçişlerinde insanların ruhsal yapısında farklılıklar alana gelebileceğine dikkat toplayarak bundan korunma yolları ve rehabilitasyon usulleri hakkında bilgilerini paylaşıyor.

kış psikolojisi

Kış psikolojimizi nasıl etkiliyor

Kış mevsiminin gelmesiyle beraber güneş ışınları tesirini kaybetmeye başlar. Kış aylarında güneş ışığını daha az almamız beyindeki bazı hormonların işleyişinde bozulmalara neden olabiliyor bu nedenle de depresif duygularımız çoğalmaya başlıyor. Artık suratını göstermek istemeyen güneş, bizi kalın kıyafetler içine tutuklayan soğuk hava ve yavaş yavaş ruh halimizi sarıveren karanlık… Kış mevsimi ve onun getirdikleri çoğumuzu olumsuz etkileyebiliyor.

Gecelerin uzun, gündüzlerin kısa ve sisli olduğu kış aylarında insan organizması sıradan olarak açıkgöz-uyku ritminin gereksinim dinlediğinden daha fazla melatonin üretir. Bu uyku hormonunun fazla olması yalnızca vücutsal etkinliği frenlemekle kalmayıp ruhsal durumumuzu da tesirler. Melotonin hormonu hareketsizleştirir, ruh halini olumsuz güzergahta tesirler, uykulu ve bitkin yapar. Çoğu zaman on, on iki saat yattığımuz halde dinlenemeyiz, zekasal ve vücutsal bereketlilik bitme noktasına kazanç. Dahası durmadan bir şeyler yemek isteriz, özellikle de tatlı şeyler ve bu hormon yalnızca karanlıkta üretilir.

Buna karşılık olarak güneşli havalarda ise gözün kornea katmanı tarafından alınan ve asap yolları ile epifiz bezine iletilen ışık, melatonin imalini eksiltir. Melotonin hormonun çoğalması, serotonin hormonunun eksilmesine neden oluyor. Serotonin yalnızca ruhsal doğrultudan kendimizi iyi sezmemizde ehemmiyetli bir rol oynamaz, kanda ne kadar fazla serotonin varsa, ruhsal vaziyet o kadar sıhhatli ve dayanıklı olur. En yeni araştırmalara göre serotonin azlığı giderek artan açlık hissine ve karbonhidratlara dinlenen isteğin çoğalmasına neden olur.

Ekmek, makarna, patates ve tatlılar yeteri kadar serotonin ürettiğinden bizi moral bozukluğundan kurtarırlar. Ancak yalnızca kısa bir vakit için. Ne var ki, uygulanan bu perhiz programı uzun vakitte bunalıma yol açmanın yanı gizeme kilo da aldırır.

kış depresyonu

Kış bunalımı nedir

“Kış bunalımı” olarak belirlenen hastalık tablosuna sahip bazı şahıslar, kış aylarıyla beraber ruh hallerinde farklılıklar sezerler. Şikayet olarak gönülsüzlük, eksilen enerji, huzursuzluk, artan iştah ve uyku isteği onların yaşadıkları başlıca kasvetlerdendir.

Gerçeğinde mevsimlerin ruh sıhhatine ve hastalıklarına olan tesiriyle alakalı bilgiler, antik yunan tıbbına kadar uzanmaktadır. Kışları uzun süren Kuzey Avrupa ülkelerinde intihar oranlarının yüksek olduğunu bildiren çalışmalar, güzde bunalıma girme ve sağlık kurumuna uyuma sıklığının çoğaldığını ortaya koyan araştırmalar da güneş ışığıyla ruhsal durumumuzun aşırısıyla irtibatlı olduğunu ortaya koymaktadır.

Genellikle bazı anksiyeteli ve huzursuz olan bu şahıslarda seyrek intihara meyil de görülmektedir. Bu vaziyet 2–3 haftadan uzun sürdüğünde ve bulgularda çoğalma görüldüğünde bunalımdan laf edilebilmektedir.

Stresli yaşam vakalarından herkesten daha fazla etkilenen, morali acele bozulan ve duyarlı şahısların kış aylarında daha fazla bunalıma girdiğini belirtmektedir. Ayrıca güneş ışığının eksilmesi bedende Vit D3 birleşiminin eksilmesine de neden oluyor ki bu da psikolojik vaziyete olumsuz güzergahta tesir etmektedir. Bazi yapılan çalışmalarda kış aylarında doğan çocuklarda psikiyatrik hastalıkların daha çok büyümesine neden olan bilgiler vardır.

kış depresyonu tedavisi

Rehabilitasyon usulleri nelerdir

Kış mevsiminin neden olduğu bunalımda, ışık terapisi fototerapi, rehabilitasyonda uzun vakittir kullanılmaktadır. Sabah 06–08.00 arasında suni gün ışığı, özel spektrumlu lambalar aracılığıyla 30 dakika–3 saat müddetle bunalımda olan şahsa uygulanmaktadır.

Güneşli günlerden kesinlikle faydalanın, sarih havada bol ışık almaya çalışın. Kapalı havalarda, iç mekanları bol bol ışıklandırın. Kış süresince sizi zekasal ve ruhsal olarak tatmin edecek, zevkli uğraşlar tasarlayın. Gönülsüz dahi olsanız kesinlikle emin bir fiziksel etkinliği yaşamınıza katın.yürüyüş, spor kendi endorfinlerimizin moralimizin yüksek yakalanması için olan hormonlar birleşimine neden olmaktadır. Lüzumlu gidişatlarda hekim nasihati ile ilaç rehabilitasyonuna dahi müracaatla öğrenilir. Ruhsal bir çöküş ve hakimiyet kaybı sezildiğinde fazla beklemeden profesyonel dayanak alınması gerekir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.