Site rengi

Tasarım

ALTIN 969,83
DOLAR 16,7108
EURO 17,5139
BIST 2.405,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30 °C
Açık

Kimler hangi sporu yapmaya uygundur

24.07.2021
334
A+
A-

Spor yapmamak için kışın soğuk ve lekeli havayı, yazın ise fazla sıcakları mazeret gösteriyoruz. Bazen yaşımız mani oluyor, bazen hastalıklarımız. Acıbadem Fulya Sağlık Kurumu Kardiyoloji Uzmanı Dr. Utku Güç, hangi yaşta olursa olsun spor yapmanın çok verimi olduğunu belirterek, “Ancak bu sporu yaparken yaşımız, hastalıklarımız, taşıdığımız tehlikeler, spora yaklaşımımız dahi sıhhatimizi etkileyebiliyor. Misalin erkekler daha iddialı, müsabakalı dediğimiz misalin halı saha futbolu gibi sporları daha çok seçim ettiğinden sakatlık ve kalp problemi hayata tehlikeyi de yüksek oluyor. Spor yapmaktaki emel sıhhatimizi gözetmeye müteveccih olmalı ve sakatlık tehlikeyi en az olanları seçim etmeliyiz” diyor.

Kumpaslı bir biçimde yapılan sporun tesirini bir-üç ayda göreöğrenmenin olası olduğuna değinen Dr. Utku Güç, “Ama egzersiz çok nankördür, yapmayı vazgeçerseniz bereketli tesirleri kısa müddette kaybolur. Profesyonel sporcu da olsanız, vazgeçtiğiniz zaman bu tesiri yaşarsınız ve geçmişte yaptığınız spor ileri yaşlarda size avantaj sağlamaz. Daha evvel hiç spor yapmayan bireylere önerim, kalp hakimiyetinden geçtikten sonra haftanın beş günü en az yarım saat veya haftada 3 gün 1 saat orta tempoda egzersiz yapmalarıdır” diye konuşuyor.

Spora başlama yaşı, kimlerin spor yapabileceği, hangi sporları, ne kadar vakitle yapmamız gerektiği hakkında sık sorulan sualleri cevaplayan Dr. Utku Güç, şu bilgileri veriyor.

Kimler hangi sporu yapmaya uygundur?

Bariz bir yakınması olmayan, emin seviyede etkinliği olan başka bir deyişle tamamen hareketsiz bir hayat sürmeyen fertler kolay seviyede orta tempolu yürüyüş gibi bir etkinliğe her yaşta hekim hakimiyeti olmaksızın başlayabilir.Ancak hayatının ehemmiyetli bir kısmını hareketsiz geçirmiş, anlamlı kilo aşırılığı olan beden kitle indeksi 30’un üzerinde olanlar, diyabetik, hipertansif, sigara içen, kolesterol yükseliği olan başka bir deyişle kalp damar hastalıklarının gelişimi için geçerli olan tehlikelerden en az birini barındıran fertlerin bir egzersiz programına başlamadan evvel kesinlikle kardiyolojik tetkikten geçmeleri önerilir.Tamamen sıhhatli fertlerin ciddi seviyede atletik etkinliğe başlamadan evvel kardiyoloji hakimiyetinden geçmeleri yeniden önerilir, özellikle erken yaşlarda meseleye yol açabilen ve atletik etkinlik açısından salt tehlike taşıyan bazı özel rahatsızlıkların Örn: Kardiyomyopatiler gibi tespiti bu tetkikler ile sağlanabiliyor.

Özellikle de 40-50 yaşında olup daha evvel hiç spor yapmayan bireyler spora nereden başlamalı, günde ne kadar hangi sporu yapmalı?

Bir insanın yapması gereken egzersizin seviyeyi tanımlanırken cevaplanması gereken 3 temel sual mevcuttur.

1. Birey kaç yaşında?

Özellikle 35 yaş üstü fertlerde erken büyüyebilecek koroner atardamar hastalığı doğrultusundan daha dikkatli davranılmalıdır.

2. Günlük etkinlikler esnasında rastgele bir alarm yakınması mevcut mu?

Egzersizle ilişkili göğüs sızısı, anormal bitkinlik hissi, soluk darlığı, çarpıntı ve bayılma gibi bulguların olup olmadığına bakılmalıdır.

3. Şahsın günlük etkinlik seviyeyi nedir?

Günlük yürüyüş mesafesi, konut içi fiziksel etkinlik, dükkanındaki hareket seviyeyi, haftalık bazda egzersize ayırdığı zaman gibi mevzuların incelenmesi gerekiyor. Etkinlik seviyeyi çok düşük olan fertlerde başlanması düşünülen egzersizin temposu da düşük olmalıdır. Egzersiz reçetesi verilirken sıklığı, şiddeti ve her bir seansın süresi ehemmiyetlidir. Dikkat edilmesi gereken hususlardan biri aynı anda hem sıklığın, hem şiddetinin hem de müddetinin aynı anda, birden artırılmaya çalışılmamasıdır.

Spor yaparken bayanlara özel karşılaşılan tehlikeler var mıdır? Yoksa her iki cinsiyet için de tehlike etkenleri aynı mıdır?

Özellikle menopoz evvelinde, daha genel anlamda 60 yaş evvelinde bayanlarda kardiyovasküler hastalık, koroner atardamar hastalığın büyüme tehlikeyi erkeklere göre daha düşüktür. Barbarca bayanlarda 10 senelik bir gecikme ile kalp hastalıklarının başladığı söylenebilir. Menopoz yarıyılı sonrasında ise bayanlarda kalp hastalığı tehlikeyi süratle çoğalmakta, 60’lı yaşlarda erkekleri tutmakta, daha sonra ise geçebilmektedir. Dolayısıyla 60 yaş evveli bayanlarda egzersiz ile ilişkili tehlikelerin daha düşük olduğu söylenebilir.

40-50 yaşına gelip spora yeni başladı diye insanlar umutsuzluğa kapılmalı mı? Bu yaşta da spordan fayda sağlayabilirler mi?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir; egzersizi yararları yavaş ortaya çıkar. Fiziksel kondüsyonudaki çoğalışın dikkat çekici bir seviyeye çıkması için vasati 1-3 aylık bir vakit geçmesi gerekiyor. Kumpaslı egzersiz vazgeçildiğinde yararları süratle ortadan kalkabiliyor, kayda değer derecede kondüsyon yitimi haftalar içerisinde olabiliyor. Her yaştan insanın egzersizden fayda görme talihi yüksektir, bu sebeple spora başlamak için geç kalınması sözkonusu değildir.

Spor yapmayı yasaklayan kalp hastalıkları var mıdır?

Bazı kalp hastalıklarının akut yarıyıllarında misalin kalp krizinin ilk yarıyılları, kalp beceriksizliğinin tutuşma yarıyılları, hastanın hayatını tehdit edebilecek ritm bozukluklarının olduğu gidişatlarda, ciddi şikayetlere yol açan kapak rahatsızlıkları varlığında, rehabilitasyon ile hasta istikrarlı bir gidişata gelmeden egzersiz yapılması önerilmez. Egzersiz kalp üzerinde uzun vadede netlikle pozitif bir tesir göstermesine karşın egzersizler esnasında kalbin oksijen ve gıdaya lüzumu çoğalıyor. Bu sebeple yukarıyada saydığımız problemleri olan hastalarda egzersiz, kalp üzerinde daha da negatif bir tesirin ortaya çıkmasına yol açabilir.

Şahsın kalbinde ritim bozukluğu olması, tansiyon, şeker hastası olması, daha evvel by-pass yaptırması, stent taktırması spor yapmasına mani midir?

Şahsın öğrenilen bir kalp damar meselesinin, diyabetinin, hatta kalp beceriksizliğinin bulunması egzersiz yapması için bir mani değildir. Tabi egzersizin şiddeti, süresi ve sıklığı hastanın gidişatına ve spor yapma kapasitesine göre ayarlanmalıdır. Misalin iki bireyi ele alalım. Biri 45 yaşında, by-pass işlemi geçirmiş, kalp işlevleri bayağı olan bir hasta. Ötekiyi ise 65 yaşında kalp krizi geçirmiş neticesinde de kalp işlevleri eksilmiş bir hasta. Her ikisinin yapabileceği egzersizin seviyeyi, uymaları gereken programları çok değişik olacaktır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.