Site rengi

Tasarım

ALTIN 793,64
DOLAR 13,4726
EURO 15,2894
BIST 2.011,16
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3 °C
Karla Karışık Yağmurlu

Karne aklın göstergesi değil

21.04.2021
86
A+
A-

Yarıyıl tatilinin başlamasına rakamlı günler kala talebeler kadar anne babalar da karne kaygısı yaşıyor. Yeni yarıyıla daha iyi bir başlangıç yapılması için ise sömestr tatilinin iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Uz. Dr.Leyla Benkurt Alkaş, anne babalara karne galibiyetsizliği mevzusunda yapılması gerekenler ve bereketli bir tatil tasarılaması hakkında tekliflerde bulundu.

Çocuğunuzun karnesini beraber değerlendirin

Karne, bir çocuğun mektep yarıyılındaki performansını, tutumlarını açıklayan bir değerlendirmedir. Çocuğun şahsiyetini, aklını, hünerlerini ve yaşamdaki duruşunu tek başına tanımlayamaz. Aile içi uyumsuzluklar, anne babanın çocuğa nitelikli zaman ayırmaması, hakimiyetsiz reyin ve televizyon saatleri, tablet ve telefonun fazla kullanımı, zekâsal kapasite, çocuğun bilmesini bozan psikiyatrik ve vücutsal hastalıklar karne anekdotlarının düşük olmasına neden olabilir. Meseleler ve çözümler düşünülürken her zaman “ben ne yapabilirim” felsefesi üzerinde durulmalıdır. Çocuk ve ebeveyn galibiyetsizlik karşısında mazeret ve nedenler üretmektense, yapılan yanılgıları tanımlayıp çözüm teklifleri geliştirmelidir.

Çocuk zafersiz bir karne getirdiyse öncelikle serinkanlı olmak, yargılayıcı ve aşağılayıcı davranmamak ve birlikte değerlendirme yapmak çok ehemmiyetlidir. Aileler neden netice ilişkisi ile doğru bir vaziyet tespiti yapılmalıdır. Karnedeki pozitif istikametlerden başlanıp, yetersizlikler ve güçlükler hakkında konuşulması gerekir. Çocuğun da değerlendirmeye katılıp, neden-netice iletişimlerini dile getirmesi sağlanmalıdır.

Çocuğunuzu başkalarının önünde tenkit etmeyin

Çocuklar mektep galibiyeti mevzusunda kardeşleri ve dostları ile mukayese etilmemelidir. Çocuklar olduğu gibi kabul edilmeli, onlardan kapasiteleri dışında, muvaffak olamayacakları işler beklenmemelidir. Mukayese Etme ancak çocuğun kendisi ile yapılmalıdır. Çocuğun muvaffak olduğu işleri misal gösterilip, cılız notlarınıda düzenleyebileceği ifade edilmelidir. Dostlarının ya da başkalarının yanında onu tenkit etmek, iftiramak onun kendisine olan saygısını yaralayabilir. Çocukların zaferinde ailelerin çocuklarının fertsel özelliklerini öğrenmeleri ve onlara en uygun öğrenim usullerini uygulaması ehemmiyetlidir. Aileler çocuklarının bilmekten ve çalışmaktan zevk alma duygularını geliştirmenin yollarını aramalıdır.

Çocuğunuzun dinlenmesine ve eğlenmesine izin verin

Yarıyıl tatili değişik yarıyıla başlamadan dinlenme ve hazırlanmayı içerir. Tatil başında, mektebin başlamasına daha çok zaman vardır, sonlara doğru ise hiç bir hazırlık yetişmez, bundan sonraki gayretin anlamsız olduğunu düşünülür. Tatil başından sonuna; “ders çalış, yetersizini kapat, ödevini yap, bilgisayarı kapat, kitapoku” gibi laflar söyleyip, haykırıp, tenkit etmek genellikte bir işe yaramadığı gibi çocuğun ailesinden uzaklaşmasına, söylenenleri önemsememesine, umutsuz, bezgin ve mutsuz olmasına yol açar.

Çocuğunuzu her şartta beğendiğinizi ve ona değer kattığınızı sezdirin

Anne ve babalar çocuklarını her zaman ve her gidişatta şartsız olarak hoşlandıklarını, kabul ettiklerini ve değer kattıklarını sezdirmelidir. Böylece çocuklar, karnelerinde anekdotların anne ve babalarının onlara dinledikleri sevgi, güven, kabul ve bedeli asla değiştirmeyeceğinin şuurunda olurlar.

Tatil sürecini iyi tasarlamak gerekir

Stresin, sabah yetişmenin, koşturmacanın eksildiği geniş zaman ve mekanların en hoş biçimde değerlendirilmesi uygundur. Yalnızca çocuğun istediğinin hudutsuzca yapılması, yalnızca sizin uygun gördüklerinizin baskıyla yapılması kadar anlamsızdır. Çocuğunuzu tanımanız, kendi olanaklarınızı, ortak zevklerinizi, karşılıklı irtibat eşliğinde değerlendirmeniz gerekir. Temel felsefe; içten, sevgi dolu ve karşıdakini kabullenici yaklaşım, zaman ayırma, dinleme, öğretme, bilme, takdir etme, ayni ekipte olma, eş duygular paylaşıp özgüven gelişimi için cesaret verebilmektir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.