Site rengi

Tasarım

ALTIN 789,26
DOLAR 13,7713
EURO 15,6031
BIST 1.916
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 17 °C
Çok Bulutlu

Kandırılma fobisi hoş görünme mücadelesini artırdı

05.09.2021
42
A+
A-
Kandırılma fobisi hoş görünme mücadelesini artırdı

Son yarıyılda herkes tarafından neredeyse alışveriş yapmak kadar basmakalıp sayılan estetik uygulamalar ve arz çoğalışının sebepleri hakkında Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu bilgiler verdi.

– Daha Öncekine oranla estetik yaptırma isteği neden bu kadar arkasıydı?

Estetik operasyonlar daha evvelleri bir hayli şahıs tarafından lüks olarak idrak ediliyordu. Fakat değişen rekabetçi iş civarı, kadınların ekonomik hürlüklerini ele alması, cemiyette hoşluğa ve şahsi bakıma daha çok umursanması estetik operasyonlarda çoğalış sağladı. Ayrıca estetik operasyonların krem ya da nebatsal kürlere göre daha acele netice vermesi ve kalıcı olması da estetik harekâtların oranını artırdı.

– Estetik yaptırma isteğinde psikolojik nedenler tesirli midir?

Elbette estetik yaptırmanın artta bir hayli psikolojik neden olması olasıdır. Kandırılma fobisi, boşanma sonrası bunalım ve yenilenme isteği, doğum sonrası bunalım, yaşanan makûs ilişkiler misal olarak sıralanabilir.

– Kandırılma fobisi estetik operasyonların arzını artırmış olabilir mi?

Özellikle orta yaş grubu dediğimiz 25 ve 50’li yaşlarda estetik operasyon arzı çoğalıyor. Zira seneler geçtikçe yüzde ve bedende oluşan çizgiler, sarkmalar şahısların psikolojilerini negatif doğrultuda etkiliyor. Özgüvenlerini kaybeden şahıslar eşleri veya birlikte oldukları şahıs tarafından hoşlanılmayacaklarını düşünerek kandırılma fobisi yaşıyor ve estetik operasyonlar sayesinde istedikleri hoş ve çekici görünüme kavuşuyor.

– Kadın ve erkekler daha hoş görünmek ismine ne gibi harekâtları seçim ediyor?

Kadınlar genelde daha sansasyonel ve çekici görünmek istedikleri için burun estetiği, meme estetiği, liposuction, dekolte bölgesine uygulanan estetikler, karın germe ve botox operasyonlarını seçim ediyorlar.

Liposuction: Bedenin muhtelif bölgelerinden vakumla yağ emilip gereken bölgelere bu emilen yağdan enjeksiyonla ilave yapılarak, bedenin yine şekillendirilmesi sağlanır. Daha Öncekinden 3 litreden fazla yağ almayı tehlikeli bulan plastik cerrahlar yeni buldukları usulle 10 litreye kadar yağ sürükleyebiliyorlar ve yağlardan bir kısmını enjeksiyonla ilave yaparak, bedenin sanki bir heykeltıraş gibi yine şekillendirilmesini sağlıyor. Cumartesi liposuction ya da meme silikon yaptıran şahıs Pazartesi işine dönebiliyor.

Botox: Özellikle alın ve göz etrafı buruşukluklarının giderilmesi için son zamanların en ideal ilacıdır. Monalisa tebessümmesi ve Nefertiti boynu uygulaması 5 dakika içerisinde yapılmaktadır. Tesir mekanizması; mimik ve buruşukluğa neden olan adalelerin hareketlerini minimalize etmektir, süresi takribî altı aydır.
Dolgu maddeleri ise özellikle yüzdeki çöküklükler ve buruşukluklar, dudak inceliği için kullanılmaktadır. Bu maddelerin uygulanması surata anestezik bir krem sürüldükten sonra beş dakika içinde ince bir iğne sayesinde uygulama asıllaşmaktadır. Çalışan şahıslar bunları öğle tatilinde bile yaptırabilmektedir. Bu maddelerin tesir müddetleri hyaluronik asit içerikliler 6 ay, kalsiyumhidroksi içerikliler 2 yıldır.

Karın germe: Yapılan uygulama da karın gerilir ve tamamen dümdüz olur. Tekerrür aynı bölgede yağ yaradılışı mevzubahisi değildir. Karın duvarı adaleleri rahatlamışsa, dikişle karın duvarı da gerilir. Aynı esnada karın duvarının yan kısmındaki adalelere kuvvetlendirme dikişleri konularak, bel oyuntusu oluşturulur. Göbek deliği yeni yerine yerleştirilerek işlem sonlandırılır.

Dekolte bölgesi: Dekolte estetiği dört basamakta bitirilir; Peeling, Prp / dolgu, Lipofiling, Boyun germe.

Meme estetiği: Meme takmayla minik ve içi boşalmış memeler dolgun ve hoş hale geliyor. Kocaman ve sarkmış memeler derlenip şahsın dekolte görüntüsü son derece hoş hale getirilebiliyor.

Aynı Tasadan Erkekler de Muzdarip!

– Günümüzde erkeklerde kandırılma fobisi yaşıyorlar. Peki, onlar hangi harekâtları seçim ediyorlar?
Erkekler genelde saç ekimi ve burun estetiği yaptırıyorlar. Estetik harekâtlar ise şu biçimde uygulanıyor.

Burun: Mir minimal invazif rihinoplasti tekniği ile burun estetiği, burnun ebatlarını küçültmek, geliştirmek, ucunu yine şekillendirmek, burnun tümsekliğini eksiltmek, üst dudak ile burun arasındaki makûs açıyı düzenlemek burnu kaldırmak, geniş burun kanatlarının daraltılması, burun deliklerinin küçültülmesi ve burun yaygınlığının giderilmesi emeliyle uygulanır. Harekât 30 dakika kadar sürer. Hasta 3–4 saat sonra taburcu edilerek evine gönderilir. Ayrıca bu teknik sayesinde ödem ve morluk yok denecek kadar azdır.

Saç ekimi: Rehabilitasyonda 2 çeşit uygulama vardır. Fut ve Fue tekniği ancak Fue tekniği daha çok seçim edilmektedir.

Saç ekimi Fue tekniği follikiler birim ekstraksiyonu: Folliküler birim diye adlandırdığımız saç köklerinin neşter cerrahi bıçak kullanılmadan, çok ince çapı 0.75 mm – 1,0 mm olan mikro cerrahi aletlerle tek tek çıkarılması işlemidir.
Fue usulünde saçların çıkartılacağı alandaki saçın uzunluğu 1 mm olacak biçimde tıraşlanır. Yerel anestezi ile uyuşturulan bölgeden mikro cerrahi aletlerle saç kökleriniz hekim tarafından tek tek çıkartılır. Saç ekimi yapılacak bölgeye belli açıda ve derinlikte istikametler verilerek hekim tarafından itinayla çok ince kanallar açılır.
Son olarak bu kanallara çıkartılmış olan saç köklerinin yerleştirilmesiyle işlem sonlandırılır.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.