Site rengi

Tasarım

ALTIN 794,06
DOLAR 13,4356
EURO 15,2651
BIST 2.048,21
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10 °C
Yağmurlu

Kahraman babalar da kusur yapar

25.04.2021
186
A+
A-

Babalar bizim için makûs günümüzde veya kendimizi eforsuz sezdiğimizde sığındığımız bir limandır. Sevgimizi belki de annemize gösterdiğimiz kadar sarih bir biçimde babamıza gösteremeyiz ama babalar hem kız hem de oğulları için hep bir modeldir. Babalar Günü yanaşırken Spiritüel Gelişim Danışmanı Gülnur Ünal, baba-çocuk ilişkisinin bireyin gelişiminde çok ehemmiyetli olduğunun altını çiziyor. Babaların çocuklarını minik yaştan itibaren kesinlikle dinlemeleri ve karar alırken danışmaları gerektiğinin altını çizen Spiritüel Gelişim Danışmanı Gülnur Ünal, “Aksi halde kendine güvensiz fertler yetişecektir” ihtarında bulundu.

Baba olmak, geçmişte çocuğunu uzaktan hoşlanmak, aileyi geçindirmek, kaideleri uygulayan otorite olmak anlamına kazançken şimdilerde doğumdan itibaren bebeğin bakımını paylaşan, çocuğuyla birebir zaman geçiren, dostluk eden ebeveyn olmak anlamına geliyor.

“Yaşamda eforun sembolü”

15 Haziran Babalar Günü evvelinde baba-çocuk ilişkisine değinen Spiritüel Gelişim Danışmanı Gülnur Ünal, babaların çocukları tarafından “yaşamda eforun sembolü” olarak görüldüğünü belirtirken “Babamızı kahraman olarak görür ve ufaklıktan itibaren hiç kusur yapmayacağını düşünürüz” dedi. Bu cins kodlamaların negatif kodlamalar olduğunun altını çizen Gülnur Ünal, “Bir insanın baba olması kusursuz olacağı; doğaüstü yüce bir varlık olduğu anlamına gelmez. O da herkes gibi kusur ve yanlış yapabilir” ihtarında bulundu.

Babaların minik yaştan itibaren çocuklarını dinlemesi ve fikirlerini sorması gerektiğinin altını çizen Gülnur Ünal, “Kesinlikle kararlar verilirken çocukların da fikirleri sorulmalıdır. Aksi olursa sonraki senelerde çocuklar yaşamlarında mesele yaşayacak ve kendine güvensiz ne istediğini öğrenmeyen fertler olarak yetişeceklerdir” biçiminde anlattı.

“Konuşurken sevgi kelimeleri kullanın”

Baba olarak meseleler karşısındaki tepkinizin, kaideleri uygulama usulünüzün, oğlunuzun erkeklikle alakalı kavramlarının oluşmasında esas oluşturacağını belirten Gülnur Ünal, “Hayatlarının ilk senelerinde, babaları ile yeterli paylaşımda bulunamayan çocuklar, ergenlik ve erişkinlik yarıyıllarında bu vaziyetten negatif etkilenirler” ihtarında bulundu. Kız çocuklarının, babalarının yaşamlarında tanıdıkları ilk erkek olduğunu anımsatan Ünal, “Baba ile kurulan ilişki, gelecekte karşı türle kurulacak ilişkilerin niteliğini ve biçimini tanımlar. İleriki yaşlarda da ilişkilerinde babalarında gördükleri aynı alakayı ve sevgiyi görmek isterler” dedi. Ancak bunun doğru olmadığının altını çizen Ünal şöyle devam etti: “Yapılan en büyük yanlışlardan biri babaya benzeyen erkeğin eş veya sevgili olarak seçilmesidir. Oysa ki karşınızdaki birey başka bir aileden, başka bilinçaltı kodlarından geliyordur. O şahıstan babanız gibi size davranmasını beklemek çok büyük yanlışlardan biridir.”

Çocuklara da önerilerde bulunan Gülnur Ünal şöyle devam etti: “Konuşurken kullandığımız sevgi kelimeleri çok ehemmiyetlidir zira yaşamda tam gereksinimimiz sevgidir. Sıhhatli ilişkiler kurabilmek için sevgi göstermeye ve empatiye gereksinimimiz vardır. Babamızın da yaşamında meseleler olabileceğini öğrenmeliyiz. Elimizden geldiğince ona sarılmalı, sevgimizi göstermeliyiz.”

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.