Site rengi

Tasarım

ALTIN 549,28
DOLAR 9,5064
EURO 11,0660
BIST 1.519
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16 °C
Parçalı Bulutlu

Kadınlarda MS: Yaygın bulgular

21.08.2021
39
A+
A-
Kadınlarda MS: Yaygın bulgular

Multipl Skleroz MS, genellikle beyni ve omuriliği etkileyen otoimmün bir gidişat olarak kabul edilir. Hastalık, kadınları erkeklerden daha sık tesirler. Hastalık ayrıca kadınlara özgü semptomlara da neden olabilir. Ancak kadınlar ve erkekler için MS semptomlarının çoğu aynıdır.

Ortak MS bulguları

Genel olarak, MS bulguları hem kadınlar hem de erkekler için aynıdır. Ancak bulgular irinden kaynaklanan asap zararının yeri ve ciddiyetine bağlı olarak herkes için değişebilir.

En sık görülen MS bulgularından kimileri şunlardır:

Adale bulguları

MS’te, bedenin bağışıklık hücreleri asap sistemine saldırır. Bu gidişat beyinde, omurilikte veya optik asaplarda ortaya çıkabilir. Netice olarak, MS hastaları alttakileri kapsayan adaleyle ilişkili semptomlar yaşayabilir:

– Adale spazmları
– Anlaşma
– Kol ve bacakları hareket ettirmekte güçlük
– Tereddüt yürüyüş ve yürüme güçlüğü
– Bir veya iki kolda veya bacakta cılızlık veya titreme

Göz bulguları

MS’li kadın ve erkeklerde görme problemleri ortaya çıkabilir. Bunlar şu vaziyetleri kapsayabilir:

– Genellikle tek gözde görülen kısmi veya bütün görme kaybı
– Gözlerini hareket ettirirken ağrı
– Çift ​​görme
– Flu görme
– İstemsiz göz hareketleri
– Daha genel göz rahatsızlığı ve görsel güçlükler

Bu göz semptomlarının tümü, beynin görme hakimiyetini ve koordine etmesinden mesul olan MS lezyonlarına bağlıdır.

Bağırsak ve mesane farklılıkları

MS’de hem mesane disfonksiyonu hem de bağırsak semptomları sıklıkla görülür. Mesane ve bağırsak adalelerinizi hakimiyet eden asap sistemindeki disfonksiyon bu meselelere neden olur.

Muhtemel mesane ve barsak semptomları şunları içerir:

– Sık idrara çıkma lüzumu
– Mesane enfeksiyonları
– İdrar veya dışkı firariyi
– Kabızlık
– İshal

Tembellik veya ağrı

Anlaşma, karıncalanma ve ağrı hisleri MS’li bir çok insan için ortaktır. İnsanlar genellikle bu semptomu bedende veya spesifik uzuvlarda yaşarlar.

İğne batıyormuş gibi veya yanma hissini fark edebilirsiniz. Bazı ağrı cinsleri doğrudan MS ile ilişkili olsa da, öbür ağrı cinsleri MS’in bedeni nasıl etkilediğinin yan mahsulleri olabilir. Misalin, yürüme problemlerinin neden olduğu balanssızlıklar eklemlerinizde ağrıya neden olabilir.

Konuşma ve yutma ile alakalı mesele

MS’li insanlar konuşmada mesele yaşayabilir. Yaygın konuşma meseleleri şunlardır:

– Ses hakimiyeti kaybı
– Yavaşlayan konuşma sürati
– Sert bir ses veya soluksuz ses gibi konuşma niteliğindeki farklılıklar

MS lezyonları yutmayı da etkileyebilir. Lezyonlar aynı zamanda bedeninizin yemek borusunu ve midenize hünerini de etkileyebilir.

Beyin ve asaplar üzerindeki tesirler

Bir dizi başka beyin ve asap semptomları MS’den kaynaklanabilir. Bunlar şu vaziyetleri kapsayabilir:

– Eksilmiş dikkat süresi
– Hafıza kaybı
– Cılız karar
– Problem çözme meseleleri
– Bunalım
– Baş dönmesi veya denge problemleri

Cinsel meseleler

Hem erkek hem de kadınlar cinsel işlev bozukluğunu MS bulgusu olarak tecrübeleyebilirler. Meseleler şunları kapsayabilir:

– Eksilmiş cinsel güdü
– Eksilmiş genital his
– Daha az yoğunlukta orgazm

Ek olarak, kadınlar cinsel ilişki sırasında ağrı hissedebilirler.

Kadınlara özgü MS semptomları

Öncelikle kadınları etkileyen MS semptomları hormon seviyeleri ile ilişkili görünmektedir.

Bazı analistler düşük testosteron seviyelerine sahip olmanın bir rol oynayabileceğini düşünüyor. Değişikleri kadın hormonlarındaki dalgalanmaların rol oynayabileceğini düşünüyor.

Bu bulgu değişikliklerinin asıl nedenlerini tanımlamak için daha fazla araştırmaya gereksinim vardır.

Kadınları erkeklerden daha fazla etkileyen ana semptomlar adet meseleleri, gebeliğe bağlı semptomlar ve menopoz sorunlarını kapsar.

Adet problemleri

Araştırmalar, bazı kadınlarda regl yarıyıllarında MS semptomlarının çoğaldırdığını göstermiştir. Bu gidişat, bu zaman zarfında östrojen seviyelerinde bir düşüş olması sebebiyle olabilir.

Hamilelikle alakalı semptomlar

Araştırmalar, MS’in doğurganlığı etkilemediğini buldu. Bu, MS’in sizi hamile kalmaktan ve sıhhatli bir doğum yapmaktan alıkoyamayacağı anlamına geliyor.

Çoğu kadın için MS semptomları, özellikle ikinci ve üçüncü trimesterlerde, gebelik sırasında reelinde stabilize olur veya iyileşir. Bununla beraber, doğum sonrası nüks yaygındır.

Menopoz

Bazı araştırmalar, bazı kadınlarda menopozdan sonra MS semptomlarının daha da makûslaştığını tespit etti. Adet semptomlarında olduğu gibi, menopozun neden olduğu östrojen seviyelerindeki düşüş sebebiyle bu gidişat ortaya çıkabilir.

Bazı çalışmalar, hormon replasman rehabilitasyonunun HRT menopoz sonrası kadınlar için bu semptomları gevşetmeye destekçi olduğunu göstermiştir.

Bununla beraber, HRT ayrıca artan meme kanseri, kalp hastalığı ve felç tehlikesiyle de ilişkilendirilmiştir. Menopoz sonrası MS semptomlarınızı idaremede HRT’nin size destekçi olup olamayacağı mevzusunda sualleriniz varsa, hekiminizle görüşebilirsiniz.

[email protected]

özel içeriğidir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.