Site rengi

Tasarım

ALTIN 524,31
DOLAR 9,2220
EURO 10,7186
BIST 1.410
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21 °C
Hafif Sağanak

Kadın ve erkek beyni arasındaki farklar

22.09.2021
22
A+
A-
Kadın ve erkek beyni arasındaki farklar

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nden Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Sultan Tarlacı, kadın ve erkek beyninin değişik biçimde çalıştığına dikkat çekti. Genel anlamda kadın-erkek denkliği açısından, bireylere denk fırsatlar sunulması gerektiğini belirten Prof. Dr. Sultan Tarlacı, kadınlar ile erkeklerin beyinsel ve tutumsal olarak değişik olduğunu söyledi.

Kadın duygusal, erkek manalı mı?

Hepimiz kadınların daha duygusal erkeklerinse anlamsal kararlar aldıklarını öğreniriz. Bu mevzuda şöyle hayali bir hikaye oluşturabiliriz: Berber Ahmet’in karısı can vermektedir ve eşinin hayatını kurtaracak bir ilaç vardır ama bu ilaç çok pahalıdır. Ahmet’in de ilacı alacak parası ne yazık ki yoktur. Eczaneye gider, eczacı Ayşe’ye bu vaziyeti anlatır ve “Param yok” der. Bu vaziyette eczayı Ayşe ne yapar? Ya da öteki bir sual olarak bu vaziyette berber Ahmet ne yapmalıdır? Eczacı kadın ilacı karşılıksız verir mi? Vermezse berber Ahmet’in çizeceği yol ne olabilir? Satırları okurken herkesin bir senaryo oluşturduğunu dinler gibiyim ama hadiseye cinsiyetler açısından bakıldığında, çelişki gidişatlarında kadın ve erkeklerin tepkileri değişik olmaktadır. Bu cins çelişkiler erkeklerin önüne geldiğinde kararlarını ilacı çalmak-çalmamak, hayat kurtarmak-kurtarmamak, mülke mala değer vermek arasındaki somut kavramlar üzerinden ele alırlar. Kadınlar ise verilecek kararın insanlar arasındaki şahsi ve duygusal bağları nasıl etkileyeceği açısından değerlendirirler. Erkek ve kadınlar böyle bir çatışmada, içlerinde değişik sesler idrak ederler. Kadınlardaki kararlar, başka insanları önem verme miktarında dürtülenirken, erkeklerde ise tutum somut bir kavram olan adalet üzerinden şekillenir. Bu vaziyetin asapsal beyin esasındaki yapı yeniden empati kurma kabiliyetidir. Genel olarak tüm kültürlerde kadınlar savaş ve avlanma gibi şiddet kapsayan faalliklerde yer almazlarken Homeros ve Hesiodos’un bahsettiği, Samsun’un bugünkü Terme ilçesi ve o yarıyıldaki Temiskira bölgesinde yaşayan Amazon kadın savaşçıları saymazsak genelde savaşçı askerlerin tümü tarihte erkeklerdir çocuk ve hasta bakımı gibi daha özverili işlerde sabırla çalışırlar.

Kadınlar hem iyi hem makûs insanla empati kuruyor

Kadınların evrensel şefkate umursarken, erkeklerin adalet ve dürüstlük kavramı miktarlarını temel aldıklarını ifade eden Prof. Dr. Sultan Tarlacı, “Bu, erkek ve kadın beyinlerindeki empati değişikliğinin bir hakikatidir. Bir kadın dürüst olmayan birisini cezalandırabilir ama onun acısını da paylaşabilir. Erkek ise acısını paylaşmadan onu cezalandırır. Bu anlamda kadınların asker veya kanun uygulayıcıları olmaları duygusal empati kurma yüksekliklerinden dolayı mahzurlu görülebilir. Ancak farkı baştan kabul eden bir kadın için, erkek gibi bir değerlendirme yapmak güç değildir” diye konuştu.

Erkekler yalnızca iyi insanla empati kuruyor

Bilim insanlarının yaptıkları araştırmalarda, iyi insanları acı içinde görmekle makûs insanları acı içinde görmek arasında nasıl bir beyinsel çalışma değişikliği olduğunu incelediklerini belirten Prof. Dr. Sultan Tarlacı, şöyle konuştu: “Kadınlar böyle bir gidişatla karşı karşıya vazgeçildiklerinde, başka bir deyişle hem iyi adamı hem de makûs adamı acı içinde gördüklerinde beyinlerinde aynı alanların ön singulat ve insüler beyin bölgesi ışıl ışıl çalıştığı tespit edilmiştir. Bunun öteki bir ifadesi şudur: Kadınlar hem iyi hem de makûs adama güçlü şekilde empati göstermişlerdi. Erkeklerde ise oldukça değişik bir beyinsel gidişat tespit edilmişti. Erkekler iyi insanların acı sürüklediklerini gördüklerinde kendi beyinlerinde acı sürükleme alanlarında çalışmanın ortaya çıktığı başka bir deyişle acı sürükleyen iyi insanla empati kurdukları tespit edildi. Buna rağmen erkekler makûs adamların acı sürüklediklerini gördüklerindeyse beyinlerindeki başkasının acısını sezme alanlarında hiçbir çalışma kollanmadı. Makûs olduğu kabul edilen adamların acı sürüklediğini gören erkeklerin beyninde acı idrak eden alanlar suskunluğa bürünmüştü. Kadınların aksine erkekler, makûs adamların mukadderatlarıyla ilgilenmiyor gözüküyorlardı. Bundan daha da ötesi, erkeklerin dürüst davranmayan makûs adamların cezalandırılmasından neşe aldıklarını gösteren, beynin mükâfatlandırma sisteminde devreye giren bölgelerin çalıştığı ortaya çıkmıştı. Buradan çıkan kolay netice, empati kurma kabiliyeti açısından kadınlar ile erkekler değişik beyin örüntüsüne sahiptir ve kadınlar empati duygusunu başka bir deyişle başkasının acısını daha iyi kavrayabilmektedirler.”

Askerlik neden erkek işidir?

Bir hasmının acısını erkeğin beyninde paylaşmasının imkân dışında olması, onu iyi bir kahraman haline getirebilir. Öteki yandan iyi olan dostlarına veya grup abonelerine dinlediği empatinin yüksek olması, grubu ateşleyici ve birliği devam ettiren bir duygudur. Düşman cephesinde vefatları gören erkek için bu direnilmesi kolayken, kendi cephesinde ise acı vericidir. Bu acı da natürel intikam tutkusunu kamçılayacaktır. Kadınlarda ise gidişat değişiktir. Hasmının acısı dahi onda paylaşılan bir acı oluşturur. Kadınlar da asker olurlar ancak bunu yerine getirirken muhtemelen daha fazla yoğun ve acı veren duygulara maruz kalırlar. Erkelerde ortaya çıkan siyah-beyaz, biz-onlar aşikar ayrımı kadınlarda azıcık puslanabilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.