Site rengi

Tasarım

ALTIN 487,77
DOLAR 8,5953
EURO 10,1376
BIST 1.419
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26 °C
Az Bulutlu

İyot beceriksizliğine karşı iyi haber

16.04.2021
63
A+
A-

Türkiye genelinde yüzde 85’e kadar çıkan iyotlu tuz kullanımı, kentlerde yüzde 90, kırsalda ise yüzde 70 seviyesinde. Batı ve kuzeyde iyotlu tuz kullanımı çoğalırken doğuya doğru gidildikçe oranlarda düşme görülüyor.

Sıhhat Bakanlığı Türkiye Ulus Sıhhati Müesseseyi yetkililerinden aldığı bilgiye göre, iyot eksikliği en fazla doğurganlık çağındaki bayanlar, hamileler, bebekler ve çocukları etkiliyor, bebek ve çocuklarda sihrime, büyüme, bilme ve zekâ geriliği, hamilelerde düşük ve ölü doğum tehlikeyi ve her yaşta guatr gibi meselelere yol açıyor.

Sıhhat Bakanlığı, ülkede ehemmiyetli bir ulus sıhhati meseleyi olan iyot beceriksizliğine bağlı hastalıklar ve bu hastalıkların yol açtığı sıhhat problemlerinin önlenmesi emeliyle uzun vakittir “İyot Eksikliği Hastalıklarının Önlenmesi ve Tuzun İyotlanması Programı” yürütüyor.

Geçen sene ağustos ayında çıkarılan Türk Yiyecek Kodeksi Tuz Bildiriyi ile sofra tuzuna 25-40 mg/kilogram oranında potasyum iyodat katılması gerekli hale getirildi. Bildiride ayrıca iyot için tanımlanmış üst limitin artı 3 mg/kilogram değişiklik gösterebileceği, iyot harcamaması gereken şahıslar için iyotsuz sofra tuzu kararı da yer aldı.

İyotlu tuz kullanımı çoğalıyor

İyotlu tuz kullanımının artırılması için Bakanlığın uzun seneler evvel başlattığı tedbirler meyvesini vermeye başladı. 1995 senesinde Türkiye genelinde yüzde 18,2 olan iyotlu tuz kullanım oranı, yüzde 85,4’e yükseldi. Bu oran kentlerde kırsala göre daha yüksek.

Kentlerde yüzde 90 olan iyotlu tuz kullanım oranı kırsalda yüzde 71,5 seviyesinde. Batı ve kuzeyde bu oran çoğalırken doğuya doğru gidildikçe düşme görülüyor.

İyotlu tuz kullanımı oranı İstanbul’da yüzde 97,4, batıda yüzde 93,5, kuzeyde yüzde 90,5, Orta Anadolu’da yüzde 85,3, güneyde yüzde 78,6, doğuda yüzde 61,4, Güneydoğu Anadolu Projesi bölgesinde ise yüzde 57,8 seviyesinde.

“Tuz yemek ocaktan alınmadan hemen evvel atılmalı”

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Azası ve İyot Koruma Programı Sıhhat Bakanlığı Üniversite Danışmanı Prof. Dr. Murat Faik Erdoğan, Türkiye’de iyotlu tuz kullanımının istenilen seviyede olmadığını vurguladı.

Türkiye’de iyotlu tuz kullanımının yüzde 99’a çıkarılması gerektiğini bildiren Prof. Dr. Erdoğan, hamilelerle emziren annelerin iyotlu tuz harcamasının, bebeklerin akılsal ve vücutsal gelişimi açısından büyük ehemmiyet taşıdığını, tuzla alınan iyotun yeterli olmadığı gidişatlarda dışarıdan iyot yardımı sağlanması gerektiğini anlattı.

“Merdiven altı” deyim edilen yerlerde ruhsatsız üretilen, iyot kapsamayan tuzların netlikle kullanılmaması gerektiğini bildiren Erdoğan, “İyotlu tuzlar ise ambalajı içinde harcanmalı ya da güneş ve hava görmeyen kaplarda saklanmalıdır. Ayrıca, içeriğindeki iyotun uçmaması için tuz, yemek pişmeden değil, ocaktan alınmadan hemen evvel atılmalıdır” teklifinde bulundu.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.