Site rengi

Tasarım

ALTIN 926,21
DOLAR 15,9266
EURO 16,7885
BIST 2.394,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 17 °C
Az Bulutlu

İşverenler iş görüşmesinde zaferli olmanın yollarını anlattı

26.06.2021
94
A+
A-

İş görüşmesi, vazgeçin iş yaşamına yeni adım atacak yeni mezunları, tecrübeli profesyonelleri dahi heyecanlandıran, oldukça zorlu bir süreç. İş arayanlar veya iş değiştirmek isteyenler için iş görüşmesi artık çok daha kritik bir ehemmiyete sahip.

Türk iş dünyasının süratle dışa açılması sebebiyle nitelikli personel talep ve arzındaki çoğalış, peş peşe yaşanan ekonomik krizler sebebiyle artan işsizlik ve istihdam piyasasındaki rekabet , firmaların insan kaynakları kısımlarının işe alım sürecini daha profesyonelce yürütmeye başlamaları, bunda başlıca etmenler olarak sayılabilir. Peki iş görüşmesinde zaferli olmanın yolları neler?

FAZLA GÖRÜŞME GÖZ ÇIKARMAZ!

İş Görüşmesinde Nasıl Zaferli Olabilirsiniz ?‘ araştırmasının ilk suali son bir senede gidilen iş görüşmesi rakamını doğruluyor. Katılımcıların yarısından aşırısı, bugüne kadar birle beş arasında iş görüşmesi yaptığını söylüyor. İş görüşmesine hiç gitmeyenlerin oranı ise yüzde 12.69.

Unilever İnsan Kaynakları Müdürü Cezmi Özkunt, “Hiç gitmedim” diyenlerin hepsinin hali hazırda çalışmakta olan, bu tip bir arayış içinde olmayan bireyler olduğunu düşünüyor. Özkunt, “Şayet vaziyet filhakika böyle ise çalışanların sadece yüzde 13’ünün işinden memnun olduğunu, değiştirmeyi düşünmediğini veya yaşından dolayı bunu istemediğini söyleyebiliriz. Geriye kalan yüzde 87’lik oran da bu arayışın, gerek iş gerekse arzu edilen iş arayışının ne kadar büyük ebatta olduğunu gösteriyor” diyor.

ASIL HAZIRLIK KENDİNİ TANIMAK

İş görüşmesine gitmek için kesinlikle iş arıyor olmak gerekmiyor. Yeni mezunlar ya da hali hazırda çalışmakta olanlar kendilerine benchmark aldıkları kuruluşları tanımak, o gün için olmasa da gelecekteki ilişki ağlarını zenginleştirmek için emelli ve şuurlu temaslar kurmak güzergahında teşvik edilmeli.
— CAN BI
Borusan Holding İnsan Kaynakları Direktörü

Araştırmanın ikinci sualinde katılımcıların görüşmeye gitmeden evvel nasıl hazırlandıklarını denetliyor. Bin 734 bireyden 619’u müracaat ettiği firma hakkında ön araştırma yaptığını söylerken, 214 birey hazırlık yapmadığını belirtti.

Finansbank İnsan Kaynaklarından Mesul Genel Müdür Dayanakçısı Hamdi Aydın, verilen cevapları pratikte yaşananlarla pek bağdaştıramadığını ifade ediyor. Aydın “Genelde cevaplar hazırlık yapıldığına müteveccih. Ama pratikte insanların iş görüşmesine çok hazırlıklı gelmediklerini görüyoruz. İşletmeyi veya pozisyonu görüşme evvelinde araştırma gereği dinleyen bugüne kadar çok ender insan gördüm” diyor.

Aydın’ın düşüncelerine destek verenlerden biri de Rıdvan Yirmibeşoğlu: “Katılımcıların yüzde 57’si pozisyon ve firma hakkında hazırlık yaptığını söylüyor. Bu oran, ankete katılanların oldukça genç oldukları düşünüldüğünde bizim yaşam deneyimlerimizle büyük miktarda çelişiyor. Özellikle 23-30 yaş grubunda lafı edilen iş görüşmesi evveli hazırlığı yapan bireylerin rakamının çok az olduğunu gözlemliyoruz.” Cezmi Özkunt ise katılımcıların takribî yüzde 82’sinin süreç, pozisyon ve firma hakkında az veya çok bilgi edinerek gitmesinin bağlantı ve internet çağının neşelendirici bir neticeyi olduğu görüşünde. Can Bi’ye göre, birey öncelikle kendini tanımaya zaman ayırmalı: Ne gibi özgün zafer hikayeleri oldu? Nerede şahsi değişiklik yarattı? Hangi meselelerle karşılaştı ve nasıl analiz etti?

BU İŞ İÇİN UYGUNDUM AMA…

Adaylar görüşecekleri firma ve pozisyonla alakalı ön araştırma yapmalı. Medyadan ya da firmaların web sayfalarından faydalanabilirler. İş görüşmesine giderken dış görünüş ve giyime de dikkat edilmesi gerek. Mübalağadan uzak, profesyonel bir görünüm, görüşmeyi yapanı pozitif olarak etkileyecektir.”
— MÜGE YALÇIN
Ernst&Young İdareyici Seçme ve Değerlendirme Müdürü

Araştırmanın üçüncü sualinde iş için uygun olduğundan emin olan bireyin neden yalanlandığı denetleniyor. Katılımcıların büyük kısmı, bahane olarak tecrübe yetersizliğini öne sürüyor. Yüzde 20’si ise kabul edilmemelerini kendilerinin dışındaki faktörlere bağlıyor.

Cezmi Özkunt, adayların öbür bireylerin kendilerinden daha iyi olduğu doğrultusundaki yüzde 5.42’lik oranı çok acayip bulduğunu söylüyor: “Gerçeğinde röportaj neticesinde en iyi seçilir ve öbür adaylar bu seçilene göre daha az iyidirler. Bunu sadece yüzde 5.2’nin kabul etmesi de bu mevzuda olgunluk açısından daha gidilmesi gereken çok yol olduğunu gösteriyor” diyor. Hamdi Aydın’ın yalanlanan adayların ruh haline dair gözlemleri şöyle: “Bireyler genellikle işe kabul edilmediklerinde, dışsal sebepleri öne sürmeyi seçim ediyor. Görüşmecinin yeterli olmaması, bireyi kavramaması, kendisini refere edecek bir bireyin bulunamaması gibi… Nedense kimse kendinde hata aramak istemiyor. Dolayısıyla, dışsal etmenlerin yüzde 20 olması reelle pek örtüşmüyor.

Yirmibeşoğlu ise yüzde 7,97’lik ‘Bu iş için uygundum ama duyurudaki iş tanımıyla görüşmede belirtilen özellikler örtüşmüyordu‘ cevabını şöyle değerlendiriyor: “İş arayanlar müracaatlarını yaparken iş bültenlerini bütün olarak okumuyorlar veya duyurudaki iş tanımını değişik açıklıyorlar. Misalin verilen duyuruda sarihçe belirtildiği halde görüşmede adaylardan ‘Görev yerinin İzmir olduğunu bilmiyordum, öğrenseydim gelmezdim lafını duyduğumuz oluyor. Bu ve eşi gidişatlar insan kaynakları profesyonellerini işe alımlarda çok yoruyor ve oyalıyor.

FİYAT KONUŞMAK İSTEMİYORLAR

“İş görüşmesinde sizi en çok rahatsız eden sual nedir?” sualine cevap olarak 335 birey “Fiyat temenniniz nedir?” şıkkını işaretledi. Bu vaziyet, adayların görüşmede en çok fiyatla alakalı temennilerinin sorulmasından rahatsız olduklarını ortaya koyuyor.

Can Bi, suali soranlara şu teklifte bulunuyor: “O suali neden sorduklarını adaya baştan anlatırlarsa, görüşmenin yararlılığı çoğalıyor, karşılıklı güven oluşuyor. Misalin fiyat arzını sorarken, biz ‘Temenninizle işletmenin ihtimalleri daha baştan birbirine uyuyor mu, onu bilmek istiyoruz yoksa sizinle pazarlık yapmak için bu suali sormuyoruz’ diyoruz.

Müge Yalçın’ın bu mevzudaki görüşleri ise şöyle: “Adayların fiyat temennisinin sorulmasından sevmemeleri azıcık da işletmenin o pozisyon için öngördüğü bütçeyi varsayım edememelerinden kaynaklanıyor. Yüksek söyleyip işi kaçırmak ya da az söyleyip işletmenin öngördüğü ücretin altında bir fiyatı kabullenmekten çekiniyorlar. Bir başka sevilmeyen sual de ‘Bu işe neden müracaat ettiniz?’ suali. Bu sualle adayın kendisini hangi yetkinlikleriyle bu pozisyona uygun gördüğünü kavramak isteriz. Yeniden pek sevilmeyen; ‘En son işinizden neden böldünüz?’ sualini de sıklıkla sorarız. Adayın daha önceki işiyle alakalı verdiği tepkiler, adayı daha iyi tanımamıza destekçi olur.

Hamdi Aydın ‘En son işinizden neden böldünüz?‘ suali çok acele geçiştiriliyorsa, genelde ‘altından bir şey‘ çıktığını belirtiyor. Yirmibeşoğlu’na göre, ‘rahatsız edici‘ diye belirlenen sualler bir iş görüşmesinde yöneltilmesi gereken sualler. Bunların rahatsız edici idrak edilmesinin sebebi ise suallerin içeriğinden çok nasıl veya hangi civarda sorulduğuyla alakalı…

Cezmi Özkunt, özellikle pazarlık hissi verilmesi gidişatında, fiyat temennisi sualinin rahatsız verici olduğuna katılıyor. Özkunt’a göre , müesseseselleşmiş firmalarda bu mesele yaşanmıyor. Özkunt, “Burada yetkinlik temelli tek sual ‘güç bir görev’ ile alakalı olan ve rahatsızlık oranı yüzde 7. Mesele de muhtemelen böyle bir misali hiç düşünmemiş olmak. Bu da genelde yaptıklarımızın farkında olmadan zaman geçirdiğimizi göstermekte. ‘Kendinizi beş sene sonra nerede görüyorsunuz?’ tamamen hipotezsel bir sual ve cevabı röportaj yapana hiçbir şey anlatmaz. Oranın yüzde 12 olması az sorulduğunu gösteriyor, bu da neşelendirici bir netice.

KOLAY DEĞİL AMA NATÜREL OLUN!

İş görüşmesini uzun bir yolculukta uğranılan bir durak olarak nitelendiren Can Bi, iş arayanlara uzun soluklu bir kariyer evvelinde minik savaşları değil, büyük savaşları kazanmak için gayret etmelerini öneriyor ve ilave ediyor: “Rol yapmak veya kendisi gibi olmamak, olsa olsa kısa mesafe koşusunu kazandırır. Oysa zaferli profesyoneller maraton koşmayı becerenlerden çıkar.

Ankette iş görüşmelerinde natürel olmanın lüzumlu olup olmadığı da soruldu. Katılımcıların yüzde 58’i, “Netlikle natürel olmak gerektiğine inanıyorum” derken yüzde 36’sı atmosfere göre davranacağını, yüzde 6’sı ise gerekirse rol yapabileceğini belirtti.

Rıdvan Yirmibeşoğlu da iş görüşmesinde natürellik sualine verilen toplam yüzde 42’lik ‘Vaziyete göre hareket ederim ve rol yapabilirim‘ cevaplarının yaygın bir yanılgıya işaret ettiğini söylüyor. Hamdi Aydın ise yüzde 6’lık oranın asılda azıcık daha yüksek olduğunu düşünüyor. Görüşmelerde rol yapmanın, pek de iyi bir netice vermeyeceğini söyleyen Müge Yalçın ise, aynı bireyle bir pozisyon için en az dört beş röportaj yapıldığı, dolayısıyla rol yapma beceriyi ne kadar üstün olursa olsun, bireyin sarih vereceği ihtarında bulunuyor.

Cezmi Özkunt, insan değerlendirmenin stratejik ve çok da kolay olmayan bir iş olduğunu, var olan tekniklerin uygulamasının yeniden bireylere bağlı olduğunu belirtiyor. Özkunt “Yüzde 88’lik ’emin olmama’ ve ‘hayır’ oranının söylediği şey, neticeyi kabullenememenin dışında, iş görüşmelerinin uygulama niteliğinin yükseltilmesi, adaya yansıtılması mevzusunda insan kaynakları çalışanlarının gidecekleri daha çok yolun olduğunu gösteriyor” diyor. Can Bi ise “Röportaj bir bulmaca çözme oyunu ya da bilek güreşi değil ki! İş görüşmesinin emeli transparan ve dürüst bir metodolojiyle doğru insanı bulmak olmalı” diye belirtiyor görüşlerini.
Müge Yalçın’a göre, iş görüşmelerinde görüşmeyi yapan bireyin yetkinliği çok ehemmiyetli. Yalçın, “İş görüşmesini yapan bireyin bir başka mesullüğü de adaya firma ve pozisyon hakkında ayrıntılı bilgi vermektir. Zira iş görüşmesinde yalnızca görüşmeyi yapan adayı değerlendirmez, aday da işe müracaat ettiği işletmeyi ve firma kültürünü, görüşme yaptığı bireyi baz olarak değerlendirir.” diyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

maltepe escortümraniye escort