Site rengi

Tasarım

ALTIN 795,77
DOLAR 13,5995
EURO 15,3158
BIST 1.951,17
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 5 °C
Az Bulutlu

İnsanlar neden kandırırlar

20.03.2021
123
A+
A-

Kandırıldığınızı bilmek devirici olabilir. Kendinizi gücenmiş, hiddetli, drama, hatta fiziksel olarak hasta sezebilirsiniz. Ama her şeyden evvel, “neden?” diye merak ediyor olabilirsiniz.

2017 senesinde yapılan bir çalışma bu mevzuyu incelemek üzere yola çıkan Sex Research Journal’da yayımlandı. Çalışma, kandırmalarının sebepleri hakkında romantik bir ilişki içinde kandıran 495 bireye çevrimiçi anket kullanarak bazı sualler sordu.

Katılımcılar arasında 259 bayan, 213 erkek ve cinsiyetini belirtmeyen 23 şahıs vardı.

Çalışma, kandırmaya katkıda bulunan sekiz kilit motivasyon etmeni tanımladı. Natürel ki, bu etmenler her kandırma hadisesini açıklamıyor. Ancak, insanların neden kandırdığını daha iyi kavramak için faydalı bir çerçeve sunuyor.

İşte bu anahtar etmenlere ve bunların bir ilişkide nasıl ortaya çıkabileceğine beraber göz atalım.

1. Hiddet veya intikam

İnsanlar bazen hiddetten ya da intikam alma tutkusundan kandırıyorlar.

Eşinizin kandırdığını keşfettiniz. Donakaldınız ve canınız yandı. Eşinize aynı duyguları yaşatmak isteyebilirsiniz, böylece size yaşttıkları acıyı gerçekten kavrayabileceğini düşünebilirsiniz.

Başka bir deyişle: “Canımı yaktılar, o surattan şimdi can yakacağım”.

Hiddet güdümlü vefasızlık intikam dışındaki sebeplerden dolayı da olabilir:

Eşinizin sizi veya lüzumlarınızı kavrayamadığı bir ilişkide hayal kırıklığı,

– Çevrede olmayan bir eşin yarattığı hiddet

– Bir eşin fiziksel ya da duygusal olarak vereceği fazla bir şey olmamasının yarattığı hiddet

– Bir münakaşadan sonra hiddet ya da hayal kırıklığı

Altta uyuyan sebepten bağımsız olarak, hiddet, başkasıyla yakın olmak için eforlu bir motivasyon olabilir.

2. Aşkın bitmesi

Canlandırıcı bir bireye aşık olma hissi genellikle ebediye dek sürmez. Birine ilk aşık olduğunuzda, onlardan bir ileti aldığınızda istek, coşku ve dopamin telaşları yaşayabilirsiniz.

Ancak bu duyguların yoğunluğu genellikle zamanla kaybolur. Natürel, tutarlı, kalıcı aşk vardır. Ancak bu ilk günkü coşku devamlı olmayabilir. Parıltı söndükten sonra, sevginin orada olmadığını fark edebilirsiniz. Ya da belki başka birine aşık olduğunuzu anlarsınız. Aşkın bitmesinin, birbirinizi beğenmediğiniz anlamına gelmediğini unutmayın. Bu, hala bir aile, dostluk, karar ve güvenlik duygusu sağlayan bir ilişki vazgeçmeyi güçleştirebilir. Ancak, romantik aşk olmadan bir ilişkide kalmak, aşkı yine tecrübeleme ve vefasızlığı motive etme hevesine yol açabilir.

3. Vaziyetsel etmenler ve fırsatlar

Yalnızca kandırma talihine sahip olmak kandırma ihtimalini artırabilir. Bu kandırma talihine sahip olan herkesin yapacağı anlamına gelmez. Öbür etmenler sıklıkla ancak her zaman değil kandırma motivasyonunu çoğaldırır.

Bu senaryoyu araştırın: İlişkinizdeki son mesafe ile hüsrana uğramış ve görünüşünüzün çevresindeki düşük benlik hürmeti duygularıyla başa çıkmışsınız. Bir gün bir iş dostunuz sizi yalnız tutup, “Size gerçekten ilgi duyuyorum. Bir ara buluşalım. ” dediğinde, yalnızca bir ya da iki etmen dahil olmuşsa kandırmayı seçemeyebilirsiniz. Ancak bu motive edici etmenlerin kombinasyonu, ilişkinizdeki mesafe, görünüşünüzle alakalı hisleriniz, iş dostunuzun dikkati, kandırma ihtimalini artırabilir.

4. Bağlanma meseleleri

Bağlanma problemi yaşayan insanların bazı vaziyetlerde kandırma ihtimali daha yüksektir. Ancak bağlılık herkes için aynı anlama gelmez.

Bir ilişkideki iki şahsın, ilişkinin vaziyeti hakkında değişik fikirleri olması olasıdır. Birinden gerçekten sevmek ve onunla samimiyetle konuşmaktan hala korkmak olasıdır. Bu vaziyette, ortak bir ilişkide kalmayı seçim etseler dahi, bağlanmaktan sakınmanın bir yolu olarak kandırmayı seçim edebilir.

5. Karşılanmayan gereksinimler

Bazen, bir veya iki tarafın yakınlık mevzusundaki gereksinimleri bir ilişki içinde karşılanır. Bir Hayli insan bazı şeylerin iyileşeceğini umarak ilişkide kalmayı seçer. Ancak karşılanmayan gereksinimler, gidişat düzelmezse daha da makûslaşabilecek hayal kırıklığına yol açabilir. Bu, gereksinimlerin başka yerlerde karşılanması için motivasyon sağlayabilir.

Karşılanmamış duygusal gereksinimler de vefasızlığa yöneltebilir. Duygusal vefasızlığı belirlemek güç olabilir, ancak bu genellikle birinin eşinin yanında birisine çok fazla duygusal enerji tükettiği bir vaziyeti ifade eder. Eşiniz düşündüğünüz, sezdiğiniz veya söyleyeceğiniz şeyler ile ilgilenmiyorsa, ilgilenen biriyle paylaşmaya başlayabilirsiniz . Bu, bir ilişkiye benzeyen içten bir irtibata yol açabilir.

6. Cinsel istek

Seks yapmak için kolay bir tutku bazı insanları kandırmak için motive edebilir. Fırsat veya karşılanmayan cinsel gereksinimler de dahil olmak üzere öbür etmenler de kandırmada rol oynayabilir. Ancak seks yapmak isteyen biri, başka hiçbir motive edici olmadan bunu yapmak için fırsatlar arayabilir. Cinsel ilişkiyi yerine getiren insanlar dahi öbür insanlarla daha fazla seks yapmak isteyebilirler. Bu, ilişkide kesinlikle rastgele bir cinsel veya özel mesele olması gerekmeyecek biçimde yüksek bir cinsel istek seviyesinden kaynaklanabilir.

7. Spektrum isteği

Bir ilişki bağlamında spektrum hevesi genellikle cinsiyetle alakalıdır. Misalin, biri, eşiyle iyi geçinse dahi, eşinin istemediği şeyleri sınamakla ilgilenebilir.

Spektrum ayrıca şunu da ifade edebilir:

– Değişik konuşmalar veya irtibat stilleri

– Değişik cinsel faaliyetler

– Öbür insanlara alaka

– Mevcut eşine ek olarak, öbür insanlarla ilişkiler

Hoşlantı, spektrumun bir öbür büyük parçasıdır. İnsanlar bir hayli insan cinsinden etkilenebilir ve bu yalnızca bir ilişki içinde olduğunuz için kesinlikle durmaz. Tek eşli ilişkilerde bulunan bazı insanlar, bu çekim duygularını durdurmakta zorlanabilirler.

8. Düşük özgüven

Benlik hürmetini ve özgüveni artırmak istemek de vefasızlığa yöneltebilir. Yeni biriyle seks yapmak pozitif duygulara yol açabilir. Kuvvetlenmiş, çekici, kendinden emin veya galibiyetli sezebilirsiniz. Bu duygular benlik hürmetinizi artırabilir.

Yeni birisinden alkış veya onay almak, öbür taraftan, değişik ve coşku verici görünebilir. Kendine hürmeti düşük olan ve yeni şahsın palavra söylemek veya mübalağa etmek için “ilişki lüzumluluğu” olmadığını zanneden biri için daha orijinal görünebilir.

özel içeriğidir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.