Site rengi

Tasarım

ALTIN 805,58
DOLAR 13,5350
EURO 15,2649
BIST 1.943,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3 °C
Çok Bulutlu

İmtihan evhamı ve başa çıkma usulleri

20.04.2021
86
A+
A-

Psikiyatri Uzmanı Dr. Nüket Beler Pamukçu tarafından ‘İmtihan Evhamı ve Başa Çıkma Usulleri’ mevzusu anlatıldı.

İmtihan endişesinin; evvelinde bilinen bilginin, imtihan sırasında tesirli bir şekilde kullanılmasına mani olan ve galibiyetin düşmesine yol açan yoğun kaygı olarak belirlendiğini ifade eden Dr. Pamukçu, şöyle konuştu: “Ferdin imtihana yüklediği anlamlar, imtihanla alakalı zekada oluşturulan imaj, imtihan sonrası vaziyete ait yaşanabilecekler ve imtihan sonrası kazanımlara verilen ehemmiyet imtihan endişesini oluşturmaktadır. İmtihan evhamı depresyona meyilli şahıslarda daha sık görülmekle beraber, sosyal etrafın temennileri ve baskısı da ehemmiyetli bir faktördür.”

BULGULARA DİKKAT EDİN

İmtihan endişesinin tedirginlik, evham, huzursuzluk, kasvet, galibiyetsizlik fobisi, çalışmaya gönülsüzlük, mide bulantısı, taşikardi, titreme, ağız kuruluğu, iç kasveti, terleme, uyku kumpası bozuklukları, karın sızıları gibi vücutsal yakınmalarla, dikkat ve konsantrasyonda bozulma, kendine güvende eksilme, kendini noksan ve bedelsiz görme gibi bir ekip bulgular gösterdiğini de anlatan Dr. Pamukçu, şöyle devam etti:

“İmtihan evhamı yaşayan talebenin zaferinde apaçık bir düşüş kollanır. Ders çalışmayı erteleme, imtihan ve hazırlığı hakkında konuşmayı yalanlama vardır. Sual sorulmasından rahatsız olurlar. Dikkat dağınıklığı, odaklanamama vardır.”

Karın sızısı, mide bulantısı, terleme, uyku kumpassızlığı, iştahsızlık ya da fazla yeme, genel mutsuz bir ruh hali gibi fiziksel şikayetlerde de dikkat toplayan bir çoğalışın olmasının imtihan endişesini düşündürmesi gerektiğini belirten Dr. Pamukçu, çok çalışılmasına rağmen performans düşüklüğünün de evhamın varlığını gösterdiğini dile getirdi.

İMTİHAN ENDİŞESİNİN TESİRLERİ

Dr. Pamukçu, talebenin farkında olmadan kendi davranışını sorgulayamaz hale gelmesine neden olan imtihan endişesinin tesirleriyle alakalı ise şu bilgileri verdi: “İmtihan evhamı hakikat dışı temenni ve yorumlar kapsadığından yanıltıcıdır. Bunun yanında bilinenleri aktaramama, okuduğunu kavramama, düşünceleri organize etmede güçlük, dikkatte eksilme, imtihanın içeriğine değil kendisine odaklanma, akılsal yeteneklerde zayıflama, enerji azlığı, fiziksel rahatsızlıklar imtihan endişesinin başlıca tesirleridir.”

İMTİHAN ENDİŞESİYLE BAŞA ÇIKMA YOLLARI

İmtihan endişesiyle başa çıkmak için öncelikle asılcı olmayan düşünce ve inançların denetlenmesi gerektiğine vurgu yapan Dr. Pamukçu, soluk alma ve hafifleme egzersizleriyle evhamı bastırmaya değil, onu kabul etmeye ve tanımaya çalışmanın çok daha verimli olacağını belirtti.

Düşünceleri durdurma tekniği ile dikkatini başka noktalara odaklama tekniğinin imtihan endişesiyle başa çıkmada kullanılabilecek öbür usuller olduğunu andırdıran Dr. Pamukçu, imtihan evveli beslenme ve uykuya özellikle dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizerek şöyle konuştu:”İmtihan evveli çalışma alışkanlıklarını ve imtihana ait davranışları gözden geçirerek yeni bir akılsal yapılanma yaratmaya çalışmak gerekir. Zaman iyi kullanılarak imtihana müteveccih çalışmalar son ana vazgeçilmemelidir.”

“İmtihan sırasında negatif düşüncelere karşı değişik bakış açıları geliştirerek, hakimiyetin kendisinde olduğunu andırdırma, cevaplayabileceği suallerden başlama, süratli hafifleme, dikkat artırma teknikleri, hakimiyetli soluk alıştırması imtihan esnasında hafifletici usullerden kimileridir” diyen Dr. Pamukçu; imtihandan sonra ise kendini mükâfatlandırmak için sevinç veren aktifliklere katılmanın, yetersizler üzerine düşünme ve geleceğe müteveccih tasarılamanın yapılabilecek etkinlikler olduğunu andırdırdı.

PSİKİYATRİK DAYANAK NE ZAMAN GEREKİR?

Dr. Pamukçu “Bunalım, anksiyete bozukluğu, uyku bozukluğu gibi bir ruhsal bozukluğun ortaya çıktığı gidişatlarda, endişeyle başa çıkmak için uygun olmayan yollar kullanma, tavır bozukluklarının görülmesi psikiyatrik dayanak gerektiğinin başlıca göstergeleridir” diyerek konuşmasını tamamladı.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.