Site rengi

Tasarım

ALTIN 805,58
DOLAR 13,5350
EURO 15,2649
BIST 1.943,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3 °C
Çok Bulutlu

İlk 5 dakikada ne yapmalıyız

27.04.2021
79
A+
A-

Yapılan son araştırmalara göre ilk izlenimden sonra karşı tarafın beyninde çok fark yaratamıyoruz. Analist Bertam Gawronski bir insanı kezlerce değişik açılardan görsek de şahıs hakkındaki temel neticeye ilk düşündüklerimizden erişiyoruz. Sinergoloji Tutum Bilimleri Enstitüsü’nden Bağlantı ve Beden Dili Uzmanı Mert Aydıner ise her şeyin düşüncede başladığını vurgulayarak. “Düşünceler duyguları tetiklerken duygular da tutumları tanımlıyor. Bu sebeple bir civara girmeden evvel şahıs o an ne düşünüyorsa bu beden diline yansıyor” diyor.

İlişkilerde:

– Kadın erkek ilişkisinde en ehemmiyetli şey her iki tarafında ne istediğini öğrenmesi ve duygularında içten olmasıdır. Tüm ilişkilerde olduğu gibi burada da temel alan güvendir. İlk izlenimin uzun zaman silinmeyeceği hakikatinden yola çıkarak özellikle ilk karşılaşmada emin, pespaye gönüllü ve erişilebilir olduğumuzu gösteren iletiler vermek ilişkinin geleceği açısından hayati derecede ehemmiyet taşır.

– Karşımızdaki şahıs konuşurken kullandığı kelimeler, bunların vurgusu ve beden dili birbiri ile örtüşüyorsa anlattıkları hakkında içten olduğunu ve ona güvenebileceğimizi düşünürüz. Bu surattan ilk temas sağlandığı andan itibaren karşımızdaki şahıs ile geçim içinde olduğumuzu gösteren tavırlar sergilememiz gerekiyor.

– Karşınızdaki şahıs en azından ilk beş dakikada bütün alakanızı hak ediyor. O sebeple telefonla oynayıp dikkatiniz başka yerdeymiş ya da aşırıca çekiniyormuş gibi davranmak yerine, ona odaklanın.

– Bakışlarınızı kaçırmayın, ancak gözünüzü dikip hiç ayırmamanız da onu korkutup kaçırabilir.

– Kelimelerinizle karmaşık iletiler vermeyin. Net ve sarih ifadeler kullanın.

– Ona karşı kullanacağınız ilk 20 sözcüğün ki, zati ilk 5 dakikada vasati bu kadar kelime kullanmalısınız tercihi ehemmiyetli. İlk tanışmada ismini bilip ismiyle hitap faktörüz ehemmiyetli. Bir insanın en bilindik olduğu ve hoşlandığı kelime kendi ismidir. Kullanacağınız adı da olsun.

Sosyal etrafta:

– Her canlıda olduğu gibi insanların da kendilerini güvende sezdikleri bir “konfor bölgesi” bulunur. Bu şahsi alan henüz tanıştığımız ama gidişatı hemen kabullenerek fiziksel yakınlık kurmamız beklenen bireyler tarafından ihlal edildiğinde bizim için bir tehdit ve risk unsuru olarak idrak edilebilir. Kaçış da mevzubahisi olamayacağı için kendimizi kapana sıkışmış ve naçar sezeriz. Yaşanan güvensizliğin göstergesi olarak içe dönen hareketsiz bir beden, irtibata kapanan kol ve bacaklar, kaçırılan bakışlar ve dökülen terler herkes tarafından basitlikle gözlemlenebilir.

– Sosyal bir etrafa girmeden evvel yalnızca bir dakika sürecek zekâsal bir hazırlık bizleri ruhsal ve vücutsal olarak gevşeterek etrafa basitlikle adapte olmamızı sağlayacaktır.

– İsmini daha evvel de dinlediğinizi belirten ama mübalağalı bir dürüstlükten uzak kelimeler seçmelisiniz.

İş görüşmesinde:

– Her şeyden evvel dinlenmiş bir akıl ve enerjik bir vücutla güne başlamalıyız. Gideceğiniz yere uygun bir stilde giyinmeliyiz. Aynaya baktığımızda gördüğümüz şey sizi mutlu etmeli.

– Her görüşme evvelinde olduğu gibi burada da bir dakikalık zekâsal hazırlık yapılmalı. Zira görüşmenin başından sonuna kadar çok iyi gideceğini ve istediğimiz neticeyi alacağımızı aklımızda canlandırmak motivasyonunuzu ve enerjinizi çoğaldırır. “

– İlk temasın sağlandığı anda bakışlarımızı kaçırır, içe dönük, utangaç, korunmacı ve güvensiz bir duruş sergilersek muhataplarımız söyleyeceğimiz şeylerin artta durabilecek efora ve cesarete sahip olmadığımızı düşünürler. Oysa yaydığımız yüksek enerjimiz, yere sağlam basan ayaklarımız, dik ve tehlikesiz duruşumuz, içten bir tebessümme ile kurduğumuz göz temasımız ve miktarlı el sıkışmamız “daha tek kelime etmeden” hakkımızda pozitif yargıların oluşmasını ve bu kredinin uzun zaman kullanılabilmesini sağlar.

– Onun özel hobileri ve özellikleri hakkında teçhizatlı gidin ki ilk beş dakikada bu özelliğine yollama yapan bir misalle etrafı hafifletin ve alakasını çekin.

– ‘Kavrıyorum’, ‘Garip’, ‘Aynı fikirdeyim’ gibi kelimeler kullanın.

Sevgilinizin ailesiyle tanışırken:

– Beraber olmaktan sevinç aldığımızı gösteren tavırlar sergileyerek insanların da bize karşı aynı hisleri taşımasını sağlayabiliriz. Ellerimiz ve bacaklarımız sarih olarak muhatabımıza döndüğümüzde ve onu dinlerken içten bir tebessümme ile göz temasını devam ettirdiğimizde bize pervasız kalması muhtemel olmayacaktır. Unutmamak gerekir; “herkes birbirinin aynasıdır“.

– İlk sözcükleriniz onları tanımaya müteveccih minik sualler ve ibraz edilmenize neden olan sevgiliniz ya da iş dostunuzla alakalı bir iki kelime olmalı.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.