Site rengi

Tasarım

ALTIN 971,36
DOLAR 16,5512
EURO 17,5678
BIST 2.529,26
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25 °C
Hafif Yağmurlu

İlişkilerinizde geçimi tutun

07.04.2021
129
A+
A-

Aile ve Çift Terapisti Uzman Psikolojik Danışman Nur Karaman, ilişki kaidelerine geçim sağlamak için gereksinimlerini değiştiren ve bu surattan gereksinimlerini karşılayamayan fertlerin uzun süreli ve pozitif ilişki kurmakta zorlanacağına dikkat toplayarak, “Maskeli irtibattan kaçının” ihtarında bulundu.

‘Maskeli irtibat’ kavramının genellikle kapalı aile sistemlerinde göze çarptığını ve bu tip ailelerde bağlantının dolaylı, bilinmeyen, kapalı, geçimsiz ve gelişimi yasaklayıcı kalitede olduğunu, katı kaidelerin konulduğunu vurgulayan Karaman, “Fertler bu kaidelere geçim sağlamak için gereksinimlerini değiştirmek zorunda kalır, yorum yapmaktan sakınabilir ve geçimsiz olabilirler. Sarih ve doğrudan irtibat kurabilen fertler ve böyle bir aile sisteminde yetişenler ise beraber oldukları bireylerle daha basit geçim sağlarlar” dedi.

Ailedeki irtibat kalıpları tanımlayıcı

2013 senesinde yüksek lisans tezi olarak yaptığı araştırmadan referans alarak bu tespit etmeyi yapan Nur Karaman, bu araştırmada, üniversite talebelerinin yetiştiği ailede idrak ettikleri irtibat kalıplarının şimdi yaşadıkları ilişkileri değerlendirmelerini tanımlayıp tanımlamadığını araştırdığını açıkladı. Karaman, araştırmada talebelerin yetiştiği ailede idrak ettiği irtibat kalıplarının yaşadığı ilişkileri değerlendirmede tanımlayıcı rol oynadığını belirtti.

Karaman, araştırmaya göre aile abonelerinin birbirini dinlediği, duyguların ve fikirlerin sarihçe paylaşıldığı, değişik görüşte olsalar dahi din, politika gibi mevzularda konuşulduğu, düşünce ve inançların denetlenebildiği, tüm aile abonelerinin karar alma sürecine katılabildiği bir civarda yetişen fertlerin ilişkilerini sıhhatli sürdürdüklerinin ortaya çıktığını ifade etti.

Anlaşılmayı beklemeyin, kendinizi doğru anlatın

Araştırmada, üniversite talebelerinin konutluluk evveli ilişkileri değerlendirilirken, ilişkileri dini bedeller, irtibat, dost ilişkileri, aile ilişkileri ve cinsel geçim olmak üzere beş değişik ebatta ele aldıklarını, aile irtibat kalıplarının ise birliktelik, fikir birliği ve fertsellik olmak üzere üç değişik ebatta araştırıldığını açıklayan Karaman, şöyle devam etti: “Araştırmaya göre, aile irtibat kalıplarının bir ebadı olan ailede idrak edilen birliktelik, üniversite talebelerinin konutluluk evveli ilişkilerinin dini bedeller, irtibat, aile ilişkileri ve cinsel geçim ebadını tanımlıyor.

Aile irtibat kalıplarının birliktelik ebadını yüksek idrak eden fertlerin ailesinde, aile aboneleri birbirlerini dinliyor, duygu ve düşüncelerini paylaşıyor, değişik görüşte olsalar dahi din, politika gibi mevzuları konuşuyor, beraber olmaktan sevinç alıyor. Bunu da aynı biçimde dost ilişkilerine de adapte ediyor. En tesirli irtibat şekli olan sarih ve doğrudan irtibat kuruyor. Yaşananları doğrudan ifade ederek, konuştuğu şahsı yargılamıyor. Maskeli ve dolaylı irtibatta ise şahıs söyleyeceklerini doğrudan söylemek yerine değişik tepkilerle veya ifadelerle kendini anlatmaya çalışır, anlaşılmayı bekler. Anlaşılmadığında da hiddetlenebilir.”

Çift ve Aile Terapisti olarak misyon yapan Karaman, tüm fertlere ve ailelere ehemmiyetli bir uzman nasihatinde bulunarak, maskeli ve dolaylı irtibattan sakınmaya çağırdı.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.