Site rengi

Tasarım

ALTIN 799,92
DOLAR 13,5175
EURO 15,3716
BIST 2.042,08
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10 °C
Karla Karışık Yağmurlu

Hiperaktivite hastalığı olan çocuklara nasıl davranılmalı

31.03.2021
94
A+
A-

Şayet çocuğunuz oturduğu yerde kıpırdamadan duramıyor hatta uzun vakit bir yerde statik kalamıyorsa… Aralıksız ellerini ayaklarını oynatıyor, afaki yere sağa sola koşturuyor ve eşyalara tırmanıyorsa… Sakin bir biçimde reyin oynayamıyor, hemen başka bir işle uğraşmaya başlıyor ve gereğinden fazla konuşuyorsa… Bu gidişat “Dikkat Yetersizliği ve Hiperaktivite Bozukluğu”na işaret ediyor olabilir. Hiperaktif çocukların dikkat toplayan fazla hareketliliği, değişik çocuklar ile mukayese etildiğinde hemen fark ediliyor ve süre kaybedilmeden uzman desteğiyle ihtiyat alınması gerekiyor. Memorial Antalya Sağlık Kurumu Psikiyatri Bölümü’nden Uz. Psk. Nehir Kürklü, hiperaktivite hastalığı ve rehabilitasyonu hakkında bilgi verdi.

Çocukluk yarıyılı kazalarının en ehemmiyetli sebebi

Hamilelik sırasında bebeğin fazla hareketli olması, doğum sonrası yeniden hareketli, gazlı olması, uyku kumpasının bozuk olması bulguların erken yaşta başladığını düşündürmektedir. Dikkat yetersizliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı konan bir çocuk anne-baba ve kardeşlerin hayatında istemeden ve farkında olmadan yarattığı meselelerle büyük bir stres kaynağı olabilir. Kendini hakimiyet etmede güçlük yaşaması; dost ve aile ilişkilerinde meselelere, mektepte zafersizliğe neden olabilir. Bu çocuklar kendini istese de yeterince hakimiyet edememe, güç veya acayip olmayanla ilgilenmeme ve yalnızca dikkatini sürükleyenleri görme ve kalanı gözden kaçırma neticeyi dünyayı bütüncül olarak görmekte zorlanmaktadırlar. Genellikle, sonunu düşünmeden eyleme geçerler ve riski kestiremezler, bu sebeple ufak kazalar yaşayabilirler.

Hekim ve hoca irtibat halinde olmalı

Araştırmalar uyarıcı ilaç rehabilitasyonunun, değişik ilaçların ve tavır terapisinin rehabilitasyonda tesirli olduğunu ispatlamıştır. Bu hastalıkta zaferle uygulanan tavır terapisinde çocuğun eforluklarla başa çıkma yeteneğinin geliştirilmesi kastedilir. Çocuk organize olmayı ve zamanı iyi kullanmayı bilir. Ailenin hastalık hakkında bilgi ve dayanak alması çocuklarına doğru yaklaşımda bulunmaları için ehemmiyetlidir. Bu çocukların daha fazla kumpasa ve kaidelere lüzumu vardır. Enerjilerini boşaltıcı aktifliklerde bulunmaları gerekir. Uzmanın hocaya hastalık hakkında bilgi vermesi ve irtibat içinde olması ehemmiyetlidir. Hoca, kendisine hürmeti ve güveni eksilen çocuğun galibiyetli olduğu alanları bularak onu desteklemeli ve tasarılı çalışmasında destekçi olmalıdır.

Anne baba hiperaktifse çocukta da görülme tehlikeyi 5 kat çoğalıyor

Tanı konan çocukların birinci dereceden akrabalarının % 25’inde de aynı problem ile karşılaşılmaktadır. Ailesinde aynı tanı konulmuş bir fert bulunanlar için tehlike takribî olarak 5 kat çoğalmaktadır. Bu da hastalığın ortaya çıkışında genetik etkenlerin büyük bir tesiri olduğunu göstermektedir. Yeniden de kalıtsal etmenler bu vaziyeti tamamen açıklayamamaktadır. Araştırmalar bu rahatsızlığın anne-baba davranışlarının ve disiplin verme usullerinin doğrudan bir neticeyi olmadığını göstermektedir. Buna karşın tıpkı diyabet, böbrek yetmezliği ve değişik bozukluklarda olduğu gibi rehabilitasyonun galibiyeti, ailenin alaka ve yardımı ile yakından ilişkilidir.

Rehabilitasyon edilmediği takdirde bir hayli hastalığa neden olabilir

Dikkat yetersizliği ve hiperaktivite bozukluğu zamanla eksilebilir fakat kendiliğinden geçmemektedir. Rehabilitasyonu uzun süren bir hastalıktır. Yaşın ilerlemesiyle beraber şikayetler eksilebilir ama yetişkin yarıyılda tekerrür ortaya çıkar. Rehabilitasyon edilmediği takdirde çocuğun ya da gencin yapısal güçlüklerinden kaynaklanan tavır meseleleri ve mektep galibiyetsizlikleri devam etmektedir. Etrafından negatif tenkitler alma tehlikeyi çoğalacak, tam bunlar çocuğun ya da gencin ikincil meseleler geliştirmesine yol açacaktır. Dolayısıyla mektep galibiyetsizlikleri gelecekte iş hayatındaki galibiyetsizliklere; dost ve aile ilişkilerinde yaşadığı problemler de sosyal ilişkilerinde hatta konutluluk hayatında dahi meseleler yaşamasına yol açabilecektir.

Rehabilitasyon edilmeyen dikkat yetersizliği ve hiperaktivite bozukluğunda; bunalım, tavır bozukluğu, şahsiyet bozukluğu, içki ve madde bağımlılığı gibi ek başka psikiyatrik bozukluklar büyümesi mevzubahisi olabilmektedir.

Bu teklifleri dikkate alın

1. Kaideler koyduğunuz zaman bunların çok net olmasına dikkat edin ve onları yazıp asın.

2. Mükâfatlarınızın çocuk için anlamlı mükâfatlar olmasına dikkat edin.

3. Sık sık geri bildirim verin, çocuğunuza onun ne yaptığının farkında olduğunuzu gösterin. Çocuğunuza temennileri ve tasarıları mevzusunda takviye edin.

4. Çocuğunuzun iyi günleri olabileceği gibi makûs günleri de olabileceğini göz önünde bulundurun.

5. Negatiflikler, yapamadığı şeyler ve cezalara odaklanmak yerine pozitifler üzerinde odaklanın.

6. Bir kişilik meseleyi ile değil biyolojik bir mesele ile çaba etmekte olduğunuzu unutmayın.

7. Tutumlarınız daha öğretici olması için çok konuşup, nasihat vermeyin.

8. Mizah kavrayışınızı kaybetmeyin ve ona karşı sabırlı olun.

9. Kendinize ve ona karşı müsamahalı olun.

10. Uzman dayanağı almaktan çekinmeyin ve kumpaslı takiplere devam edin.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.