Site rengi

Tasarım

ALTIN 805,58
DOLAR 13,5350
EURO 15,2649
BIST 1.943,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3 °C
Çok Bulutlu

Hamilelik zehirlenmesi kimleri tehdit ediyor

01.05.2021
79
A+
A-

Gebelik sürecinin son 3 ayında ortaya çıkan hamilelik zehirlenmesi; düşüğe, erken doğuma ve en ehemmiyetlisi anne bebek vefatlarına neden oluyor. Özellikle hamilelik süresince dinlenme fırsatı olmayan ve çok çalışan anne adaylarında ortaya çıkma tehlikeyi yüksek görülüyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Başak Su Baskın, hamilelik zehirlenmesi ile alakalı öğrenilmesi gerekenleri anne adaylarına şöyle açıklıyor:

Hamilelik zehirlenmesi preeklampsi, yalnızca hamileliğe bağlı ortaya çıkan, doğumdan kısa bir müddet sonra düzelen ve sebebi bütün olarak öğrenilemeyen bir hastalık. İdrarda protein kaybı ile başlayan hamilelik zehirlenmesi, sıradanda damarların içinde bulunması gereken akışkanın, damar dışına çıkmasıyla, eller ve bacakların şişmesine yol açar. Devamında anne adayının tansiyon seviyesi zamanla yükselmeye başlar. Bu vaziyette hamilelikte en sık tesadüfülen problem olan hipertansiyon da görülebilir. Hipertansiyon tüm hamileliklerin yüzde 12-15’inde görülür ve bunun da takribî yüzde 70’indeki neden preeklampsidir.

Çok çalışan anne adayları tehlike grubu

Hamilelik zehirlenmesi, 18 yaş altı ve 30 yaş üzerindeki hamileliklerde, ikiz hamilelikler gibi çoğul hamileliklerde, bebeğin suyunun fazla olduğu gidişatlarda, kan şekeri yüksekliği olan şeker hastalığı ve kronik yüksek tansiyon meseleyi olan hamilelerde daha sık ortaya çıkar. Özellikle hamileliği süresince dinlenme fırsatı olmayan ve çok çalışan anne adaylarında da ortaya çıkma tehlikeyi yüksektir.

Rehabilitasyonda erken tanı ehemmiyetli

Preeklampside ehemmiyetli olan tanının erkenden konması ve sınıflandırmanın doğru yapılmasıdır. Hamilelik zehirlenmesi, erken yarıyılda fark edildiğinde rehabilitasyonu olası olan, geç yarıyılda ise anne adayının ve/veya bebeğin yaşamını kaybetmesine neden olan ciddi bir hastalıktır. Doğru sınıflandırma ile idrarda protein kaybının ölçüsüne ve annenin tansiyon ölçümlerine sabrederek hafif, orta ve ağır preeklampsi ayrımı yapılır.

Hipertansiyon ya da albüminüri idrarda banalden fazla protein kaybı preeklampsi tanısını koymak için yeterlidir. Hamilelik esnasında tansiyonun 140/90mm Hg civa ya da üzerinde olması ve en az dört saat aralıkla yapılan ikinci ölçümde ve sonraki ölçümlerde yüksekliğin devam etmesi gidişatında tansiyon yüksekliğinden bahsedilir.

Preeklampsinin bulguları; ani ortaya çıkan kilo çoğalışı, yüzüklerin parmağa dar gelmesi, yüzde şişme, halsizlik, şuur fluluğu, unutkanlık, uykuya meyil, bebek hareketlerinin eksilmesi, karın sızısı, gözlerde sinek uçuşması hissi, ani görme bozuklukları, az görme ya da ani görememe, karaciğer bölgesinde sızı, ani başlayan bulantı ve kusma, göz aklarında veya bedende sararma ve az idrar yapmadır.

Ender gidişatlarda ve özellikle de hamilelik tetkiklerine hiç gitmemiş anne adaylarında preeklampsinin ilk bulgusu eklampsi hamilelik zehirlenmesi nöbeti/krizi olabilir. Şuur kaybı ve konvulziyon bedende epilepsi eşi kasılmalar ile müracaat eten bir anne adayında tanı çok yüksek olasılıkla ağır preeklampsidir.

Anne-bebek vefatlarını yasaklamak için olgular takip edilmeli

Preeklampsinin erken başlaması ve uzun sürmesi bebeğe giden gıda maddelerinin eksilmesine ve intrauterin rahimiçi büyüme geriliği İUGG oluşmasına yol açabilir. Bebeğe giden oksijen azlığı bebekte kasvet oluşmasına neden olabilir. Ani ortaya çıkan fetal distres bebekte kasvet hali, ablatio placenta plasentanın erken parçalaması ve büyüme geriliği bebeğin rahim içinde can vermesine ya da doğduktan sonra ciddi bir meseleyle karşılaşmasına neden olabilir.

Preeklampsinin şiddeti çoğaldıkça, annenin karaciğer, böbrek, beyin gibi uzuvları da etkilenir. Hamilelik zehirlenmesinde, hafif şuur fluluğundan, beyin ödemi beyin dokusunda akışkan bir araya gelmesi, koma ve vefata kadar gidebilen farklı şiddette vaziyetler ortaya çıkabilir.

Bu düzeylere gelinmemesi ve anne-bebek vefatlarının yasaklanabilmesi için hafif preeklampsi olgularının yakın izlenmesi, orta ve ağır olguların sağlık kurumu koşullarında izlenerek olası olan en kısa zaman diliminde bebeğin doğurtulması ehemmiyetlidir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.