Site rengi

Tasarım

ALTIN 487,77
DOLAR 8,5953
EURO 10,1376
BIST 1.419
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26 °C
Az Bulutlu

Hamileliğin ilk ayında neler yaşanır

17.04.2021
75
A+
A-

Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu hamileliğin ilk ayında neler yaşandığını hafta hafta anlattı.

İşte hafta hafta hamileliğin ilk ayında yaşananlar…

1. hafta

Hamileliğin 1. haftasında, henüz hamilelik yoktur

Reelinde bizler bu hafta anne adayının son adetinin ilk gününü baz alırız. Evet, eşler düşünür taşınırlar ve bir evlat sahibi olmak isterler, karar verirler ve beklemeye başlarlar. Anne adayının ilk adet günü kazanç çatar. İşte bu hafta anne adayı için 1 haftalık hamilelik yarıyılı başlamış bulunmaktadır. Bu hafta anne adayının rahim içi atıkları arınılacak, pak bir rahim sonrası sıhhatli bir rahim için geçerli sıhhatli yumurtalar oluşması neticeyi, yumurtalar büyük buluşmaya hazır hale kazanç.

Evvelleri jinekologlar gebelik yarıyılını ay ay hesaplarlardı. Fakat anne adayları hangi tarihte hamile kaldıklarını öğrenmedikleri için bir cinsli bebeğin ne zaman doğacağını öğrenemiyorlardı. Şimdilerde ise gebelik yarıyılı hafta hafta hesaplanıyor ve bebeğin gelişimi haftasına göre takip ediliyor. Burada miktar son adet tarihinin ilk gününden itibaren 1 haftalık hamilelik yaradılışı başlamış oluyor. Hamilelik bütün olarak 40 hafta sürüyor. Böylece uzmanlar anne adayının hamileliği sürecinde kusur yapmamış ve hafta hafta bebeği doğru bir biçimde izlemiş oluyorlar. Bu büyümelere anne ve baba adayları da büyük bir coşkuyla tanık olup haftaları dikkatle takip ediyorlar.

Cenin yaradılışı

Kadınlarda her ay kumpaslı olarak yumurta gelişimi oluşur, daha sonra yumurta tüplerde sperm hücresi ile karşılaşır ve çatlamakta olan yumurta, sperm hücresi ile birleşir. Böylece cenin oluşur. Bizler bu yumurta hücresine başka bir deyişle bozuk para görünümündeki cenine, zigot deriz.

Hamileliğin 1. haftasındayız, henüz hamilelik hakikatleşmiş değildir. Uzmanlar hamileliğin ilk 1. ve 2. haftasında ortada henüz hamilelik yok iken var sayarlar ve burada 1. hafta hamilelikte annenin yumurta gelişiminden bahsederler, genel bilgiler verirler. 2. hafta da ise erkeklerdeki sperm hücresinden, nasıl oluştuğundan ve büyük buluşmadan bahsederler. 3. hafta da ise sperm hücresinin yumurta hücresi ile buluşmasından ve bunun neticesinde döllenmenin oluştuğundan bahsederler. 4. haftadan itibaren anne adayı artık hamiledir. Bu haftadan itibaren anne ve baba adayı bebeğinin gelişimini hafta hafta takip edebilir ve onun hafta hafta gelişmesine anbean tanık olmuş olurlar.

2. hafta

Hamilelikte 2. hafta da anne adayı ve baba adayı ikisi de hazırdır

Artık birleşme asıllaşmalı. Bu birleşme neticeyi anne adayı hamile kaldı mı? Bu sualin yanıtı 4. hafta hamileliktedir. 4 hafta hamilelik sürecinde anne adayının adet gününün gecikmesi ve sonrasında hamileliğin ilk bulguları ile yapılan hamilelik testleri neticesinde belirli olacaktır. Bu süreci bebek isteyen anne ve baba adayları coşkuyla beklemektedir. Bu zaman vasati 10 gündür. Başka Bir Deyişle adet zamanı geciken anne adayı, 10 gün bekler ve hamilelik testi yaptırır. Anne adayı hamile olduğunu bildiğinde takriben 5 ya da 6 haftalık hamiledir.

3. hafta

Bu hafta yumurtalıklar da başkalaşım haftasıdır

3 haftalık hamilelik yarıyılı gebelik yarıyılının en ehemmiyetli haftasıdır. Zira döllenme bu hafta asıllaşır. Geçtiğimiz haftalarda baba adayının sperm hücresinden ve anne adayının yumurta hücresinden ayrıntılıca laf etmiştik. Olgunlaşmış yumurta hücresi ve sperm hücresinin olağanüstü buluşması neticeyi döllenme asıllaşır. Bu buluşma sonrasında yumurta ve sperm hücresinde bulunan kromozomlar birbirleri ile bütün anlaşır. Bütün anlaşma olmaz ise eğer hamilelik oluşmaz. Yumurta hücresindeki gen bilgileri ile sperm hücresindeki gen bilgileri birleşir.

3 haftalık hamilelikte anne adayı artık hamiledir. Hamile kalma süreci döllenmenin ardından fallop tüplerinden rahme doğru bir yolculuk başlar. Yolculuk esnasında cenin hem ilerler hem de hücrelere ayrılınır, bu parçalanma işine morula denir. Morula sistemi her ayrılınan hücrenin kendi misli ile çoğalması biçimindedir. Hamilelikte 3. haftada ceninin görünümü bütün olarak böyledir.

Sperm hücrelerinde her zaman XY kromozomu vardır. Bu kromozomun olması demek baba adayının sperm hücresinde bebeğinin hem kız hem de erkek olmasına neden olacak kromozomun bulunduğuna işaret eder. Yumurta hücresinde ise yalnızca XX kromozomu vardır. Bu demek oluyor ki anne adayında yalnızca kız olabilecek potansiyel vardır. O halde bebeğin cinsiyetini sadece baba belirler.

3. haftada hamile kalan anne adayı henüz hamile mi değil mi bilemez

Bu gidişat önümüzde ki haftanın sonlarında yapılan testler neticeyi bilinecek. Beklenen hamilelik olmuş mu olmamış mı anne adayı merak ile bekler. Bu bekleyiş anne adayı için hiç bitmeyecekmiş gibi kazanç. Oysa bu günlerin gelip geçmesi de, 9 ay sürükleyeceği gebeliği de göz açıp kapayacak kadar tez gelip geçecektir. Bu zaman zarfında büyüyen teknoloji ile anne ve baba adayları bebeğin gelişimini tüm ayrıntıları ile hafta hafta takip edebileceklerdir.

4. hafta

Bu hafta itibari ile anne adayımız artık hamiledir

Genel itibari ile anne adayları bu haftayı hamileliğin 1. haftası olarak düşünürler. Oysa jinekoloji uzmanları anne adayının hamile kaldığı zamanı, adet gününün geciktiği haftayı hamilelikte 4. hafta olarak değerlendirirler. Anne adayının yumurta hücresi ve baba adayının sperm hücresi birleşti. Annenin genlerinden ve babanın genlerinden, ortaya tertemiz bir gen çıkmış oldu. 4 haftalık hamilelikte de henüz anne adayı hamile mi değil mi öğrenmemektedir. Reelinde hamiledir fakat henüz kendisi öğrenememektedir. En sıhhatli bilme biçimi anne adayının son adet tarihinde gününün gecikmesi ve son adet tarihinin ilk gününden 10 gün geçmesidir. 10 gün geçmesi garantidir. Bununla beraber eğer anne adayı çok merak ediyor ve katlanamıyor ise o halde idrar testi veya kan testi yaptırabilir. Kan testini poliklinikler de yaptırır. İdrar incelemesini anne adayı kendisi konutta da yapabilir. İdrar incelemesinde çıkmasa dahi kan testi kesin netice vermektedir.

4. hafta hamilelikte ayrılınan hücreler artar, artar ve birleşir. Ardından bebeğin ilk hücresi oluşur. Oluşan bu ilk hücreye zigotadı verilir. 4. hafta hamilelikte morula fallop tüplerindeki yolculuğunu tamamlar ve uterusa yapışır. Morula deyimi artık onun için geçerli bir ad değildir. Artık onun ismi blastosisttir. Blastosist en hoş, en konforlu yeri bulur ve oraya yerleşir. Bebeğin en emniyette olduğu kısım rahim arka duvarıdır. Blastosist ise ilahi bir içgüdüyle orayı bulur ve yerleşir.

Yukarda belirttiğimiz gibi 4. hafta hamilelik itibari ile anne adayının adeti gecikmiştir, fakat anne adayı hamile mi değil mi bunu henüz öğrenmemektedir. Dolayısı ile bir yandan neticeye odaklanmaktadır. Netice pozitif ise neşeleniyor, netice şayet olumsuz ise suskunlaşıyor buruklaşıyor. Bu bekleme süreci ise önümüzde ki hafta son bulacaktır. Zira hamileliğin 5. haftasında hem hamilelik testleri hem de kan testleri netice verir ve anne adayı hamile mi değil mi önümüzdeki hafta net bir biçimde öğrenir.

Hamilelikte 4. haftada anne adayında oluşan bulgular nelerdir?

4 hafta hamilelikte anne adayında bulantı oluşabilir, anne adayının hassasiyetine bağlı yoğun mide bulantıları başlayabilir. Ayrıca hafif baş dönmesi bulguları başlayabilir.

Anne adayı doğuma hazır olmalı

İlk gebelik bulguları

Hamile bayanların en çok merak ettiği sualler

Kolay bir doğum için soluk teknikleri

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.