Site rengi

Tasarım

ALTIN 798,36
DOLAR 13,5656
EURO 15,3583
BIST 1.951,17
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 5 °C
Az Bulutlu

Hamileliğin 2. ayında neler yaşanır

19.04.2021
89
A+
A-

Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu hamileliğin 2. ayında neler yaşandığını anlattı.

İşte hafta hafta hamileliğin 2. ayında yaşananlar…

5. Hafta

Bu hafta adet gününüz iyice geçti, sizde hayli bir meraktasınız

Sizin merakınızı giderecek tek bir usul var oda gebelik testi. Evet, 5 haftalık hamilelikte anne adayının en çok lüzum dinlediği şey kafasında günlerdir onu meşgul eden bir merak duygusu, acaba hamile miyim değil miyim sualidir. Bunun için ona zorunlu olan materyal, gebelik testleridir. Bu testler neticeyi şöyle tanımlar; Gebelik gibi bir gidişatta HCG hormonları fazla salgı verir. Bu salgılar klasikten fazla olursa test neticeyi pozitif görülür. Pozitif görülmesi de şöyledir; İdrar ile buluşan alıngan test aleti şeridi içerisin de görünmeyen çizgiler mevcuttur. İdrar ile temasa geçince netice pozitifse 2 çizgi olumsuzsa tek çizgi olur. Hiçbir çizgi oluşmaz ise test geçersiz demektir.

HCG hormonlarını 2 cinsli ölçebiliriz. Şöyle ki;

1- İdrar testi
2- Kan testi

İdrar testi; idrarınızda ölçüm yaparak size pozitif veya olumsuz neticeyi verir.

Kan testi; Anne adayının kolundan kan alınır. Laboratuvarda laborantlar tarafından alınan kan araştırılır. Olumsuz mu pozitif mi hemen netice verir. Beklemeye gerek kalmaz.

İdrar testi yapmak için 10 gün kadar beklemek gereklidir. Kan testi ise hemen netice verir. Şayet anne adayı direnemiyor ve merak ediyor ise, o halde kan testi yaptırmalı ve hamile mi değil mi bilmelidir. Bekleyecekse idrar testi yeterlidir.

5. hafta ile birlikte bebeğin gösterdiği büyümeler

Hamilelikte 5. haftada bebeğin ultrason görüntüsü böyledir. Bu hafta itibari ile henüz bebek diye adlandırılacak bir şey yoktur. Boş kesesi gördüğünüz gibi oldukça keskindir. Zira henüz bebek bir cenindir. Ama orada harikulade bir faaliyet mevcuttur. Sanki bir fabrika gibi muazzam ve hummalı bir çalışma vardır. Anne adayında artık bundan böyle çok süratli bir metamorfoz ve bebekte de oldukça süratli bir sihrime hasıl olacaktır. Bu haftada hamileliğin en etkin ve en keskin bulgusu yalnızca hamile anne adayında anlık baş sızısı ve baş dönmesidir. Bazı alıngan anne adaylarında mide bulantısı ve kusma seyrek de olsa görülebilir.

6. Hafta

Bu hafta müjde alma haftasıdır

Hamilelikte 6. haftada bebek isteyen ve bekleyen anne adayları, eğer sıhhatli bir döllenme reelleşti ise hamile olup olmadığını 6. haftada öğrenir ve böylece bekledikleri neticeyi almış olurlar. Evet, anne adayı artık karnında bir bebek taşıdığını öğreniyor. Anne adayı hamile olduğunu bilir bilmez çok heyecanlanır ve bebeğin bir an evvel tüm gelişimini bitirmesini, hemen bir çırpıda doğup gelişmesini ister. Fakat gidişat hiç de görüldüğü gibi değildir. Gebelik yolu uzun ve meşakatlidir.

Anne adayında oluşan farklılıklar

6 haftalık hamilelikte bu haftadan itibaren anne adayında hormonların değişmesinden dolayı, bir duyarlılık, bir duygusallık ve içe kapanma görebilirsiniz. Bu gidişat oldukça natüreldir. Hormonlarda ciddi çoğalış mevzubahisidir bu gidişatta haliyle anne adayına acayip bir hal biçiminde yansımaktadır.

6. haftada bebeğin ultrason görüntüsü

Bu hafta da karın üstü ultrasonda bebeği göremeseniz de vajinadan bakılan ultrason makineyi ile bebeği ve kesesini görebileceksiniz. Bu hafta itibari ile bebeğin kalp dahil tüm uzuvları kroki halinde kodlanmış gibi hazırdır ve keskindir. Cenin hilal biçimini almıştır. Sperm hücresi görüntüsünden yavaş yavaş kurtulmaktadır. Hala başı bedeninin en büyük uzvudur. Kalp faal bir biçimde çalışmaktadır. Bu minnacık bebeğin henüz kan dolaşımı oluşmamıştır zira henüz bedenini saran bir damar sistemi mevcut değildir. İlerleyen yarıyıllarda kan dolaşımı olacak ve bebeğin kalbi tüm bedene kan pompalamaya başlayacaktır.

Bebeğin kilosu ve boyu

Hamilelikte 6. haftada bebek 4 veya 6 mm ye erişir. Kilosu ise henüz 3 gramdır.

6 haftalık hamilelikte hamile anne adayına ve çevresinde ki şahıslara vereceğimiz ehemmiyetli öneriler vardır. Bebek henüz çok minik ve uzuvları henüz oluşmadığı için bu aşama çok ehemmiyetlidir. Bebeğin sıhhatli olması için ilk üç ay oldukça ehemmiyetlidir. Bu sebeple uzuv yaradılışlarını mahvedecek şeylerden özellikle sakınılmalıdır.

7. Hafta

Bu hafta itibari ile bebekte oluşan farklılıklar şöyledir;

Hamileliğin 7. haftası anne karnındaki bebeğin kafa yapısı beden yapısına göre daha büyük olur. Artık bebek bir fasulye büyüklüğü kadardır. Surat hatları keskinleşmeye başlar. Göz ve kulak yapısı da oluşmaya başlar. Ağız yapısı ve dil keskinleşmeye başlamıştır. 7. haftada kol ve bacak yapısı yavaş yavaş oluşmaya başlar. Ten incecik bir çeper biçiminde oluşmaya başlar. Beyin 3 ana kısım ile yaradılışını sürdürür. Tiroit bezi büyümeye devam eder, lenfatik sistem 7. hafta itibari ile oluşmaya başlar. Kalbin kısımları plazma ve kan hücreleri ile dolmaya başlar. Artık kan dolaşımı başlamıştır. Kalp bu evrede iki kısımdan oluşur ve dakikada 150 kere atar. Dopler ultrason takviyeyi ile hekim hakimiyetinde bebeğin kalp atışları artık dinlenebilir. Bu arada akciğer büyümeye devam eder. Pankreas, safra kesesi, mide oluşmuştur ve büyümeye devam eder. Kan plasentadan gelerek karaciğere erişir. Bu evrede kollar artık iyice aşikarlaşır. Ancak bacak yapısı daha bütün olarak keskin değildir. Bebek artık tamamıyla amniyon kesesine yerleşir. Göbek kordonu da yavaş yavaş oluşmaya başlar.

Anne adayında oluşan farklılıklar

Hamileliğin 7. haftaya erişmesi ile birlikte göğüs uçları artık daha keskin ve daha alıngan olur. Göğüs uçlarının çevresinde küçük kabarcıklar oluşmaya başlar. Anne adayının tansiyonu hormonların tesiri ile düşük izler. Bu sebeple baş dönmesi oluşabilir. Annede hamileliği muhakkak edecek henüz hiçbir farklılık oluşmamıştır. 7. haftada yalnızca 1 – 2 kilo alınabilir ya da verilebilir. Bu yarıyılda annede bulantı, kusma olabilir. Bu meseleler sabah uyanınca daha fazla görülür.

Ancak gebelik yarıyılları şahıslara göre metamorfoz göstermektedir. Her hamile bayanda aynı bulgular olmaz. Kilo alma oranı ve bebeğin gelişim oranları değişiklikler gösterebilir.

8. Hafta

Bu hafta itibari ile bebeğiniz azar azar kıpırdanmaya başlar

Bebeğin hareketlerini ne yazık ki 8 haftalık hamilelik yarıyılında sezmek olası değildir. Bebeğiniz henüz çok minik olduğu ve adaleleri henüz hiç büyümediği için anne adayı çok istese de bebeğin hareketlerini sezemez. Bebeğin o minnacık hareketlerini, rahmin içinde bulunduğu amniyon akışkanı emer ve anne bu küçük hareketleri hissedemez.

8 haftalık hamilelikte bebeğin ağız içi ve damakları oluşur. Bu dokular hem çok saydam hem de oldukça kibardır. Henüz kıkırdak yapısı dahi oluşmamıştır. Hafif sertleşme vardır. Buna karşın çok afallatıcı olsa da diş ve damakların kökleri oluşur. 8 haftalık hamilelikte en ehemmiyetli büyüme bebeğin kulaklarının kroki olarak oluşması ve hafif hafif karmaşık uğultu gibi sesler duymasıdır.

Bu hafta bebeğin akciğerleri oluşur ve bebeğin doğumuna kadar büyümeye devam eder. 8 haftalık hamilelikte bebeğin iskelet olarak tüm biçimi oluşmuştur henüz kıkırdak dahi olmasa kroki olarak keskindir ve yavaş yavaş sertleşir. Bebeğin elleri ve parmakları gelişim olarak bütün ama parmaklar hala perdeli bir biçimdedir. Bebeğin uzuvları henüz ince çeper biçiminde oluşmaya başlamaktadır.

8. haftada bebeğin ultrason görüntüsü

Bu hafta bebeğin ultrason görüntüsü böyledir.

8. hafta da bebeğin kilosu ve boyu

Hamilelikte 8 haftada bebeğin kilosu yalnızca 2 gr, boyu ise bütün olarak 15 milimetredir.

Anne adayında oluşan farklılıklar

Hamilelikte 8. hafta itibari ile anne adayında şikayetler hat düzeydedir. Anne adayının midesi bulanıyor ve yaşamaktan sanki usanıyor. Soluk almak dahi anne adayı için büyük kasvettir. Anne adaylarının genelinde dışarıda soluduğu hava dahi kokar ve soluk bile almak istemezler. Gebelikte hassasiyetler bireye göre değişir. Bazı anne adayları yağan yağmur kokusundan dahi etkilenir. Bu hafta anne adayları hamile olduklarına pişman dahi olabilirler. Bu derece yoğun mide bulantısı hamile anne adayının psikolojisini ciddi bir biçimde bozar. Anne adayı bu yarıyılda oldukça nazlı olur. Baba adaylarının ise bir hayli sabırlı olması gerekir.

Hamileliğin ilk ayında neler yaşanır

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.