Site rengi

Tasarım

ALTIN 975,58
DOLAR 16,6334
EURO 17,5076
BIST 2.515,61
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25 °C
Açık

Hamileliği ertelemeyi düşünen bayanlar dikkat

29.03.2021
149
A+
A-

Kadıköy Şifa Sağlık Grubu Ataşehir Sağlık Kurumu Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Fuat Demirci doğumdan ergenlik yarıyılına kadar geçen zamanda yumurta yapımı olmadığını ve var olan yumurtaların bir kısmının özelliğini kaybettiğini belirtiyor ve uyarıyor;

Hamileliği ötelemeyi düşünen bayanlar kesinlikle yumurtalık rezervlerine baktırmalıdır. Yumurtalık rezervi ultrasonografik tetkik ve hormon testleri ile basitçe değerlendirilebilir. Bu temkin afaki zaman ve para kaybını önleyecektir.

Kız çocukları doğduklarında yumurtalıklarında 400.000 ortamında yumurta bulunur. Doğumdan ergenlik yarıyılına kadar geçen zamanda yumurta yapımı olmaz ve var olan yumurtaların bir kısmı özelliğini kaybeder. Ergenlikle beraber her ay bir grup yumurta olgunlaşmak üzere büyümeye başlar ancak bir veya iki tanesi olgunlaşırken ötekileri yok olur. Bu natürel fizyolojik bir süreçtir. Yaş çoğaldıkça yumurtalık ambarları eksilmektedir ve kalanların niteliği düşük olmaktadır. 38 yaşında kalan yumurta rakamı 25.000 kadardır.

Kritik yaş 37

Bayanlarda hamile kalma ihtimali yaş çoğaldıkça eksilmektedir. Yumurtalıklar için bu kritik yaş bedeli 37’dir. Tüp bebek uygulamalarında 25 yaşında bir kadının doğurma ihtimali % 36, 40 yaşında % 16, 44 yaşında ise % 5’in altındadır.

Çocuk sahibi olmayı düşünen bayanlar, yumurtaları negatif etkileyen alttaki vaziyetlerde kesinlikle yumurtalık rezervini değerlendirmelidirler:

· Sigara içiyorsanız. Günde 10’dan fazla sigara içimi yumurtalık rezervini azaltmaktadırç.

· Işınıma maruz kaldıysanız veya kemoterapi aldıysanız.

· Çikolata kistiniz varsa.

· Yumurtalıkla alakalı operasyon geçirdiyseniz.

· Ailenizde erken menopoz varsa.

Bu etmenler dışında bedende imha mahsullerini artıran; dokulara negatif tesiri olan uyuşturucu, toksik madde kullanımı, uzun süreli yüksek oranda içki kullanımı ve bazı metabolik ve immünolojik hastalıklarda uzun süreli ilaç kullanımı da ovum ambarlarını etkilemektedir. Doğurganlık potansiyelini gözetmek ve sürdürmek isteyen bayanlar yukarıyadaki tehlike etmenlerinden uzak durmalıdır. Ayrıca, bu tehlike etmenlerini taşımayan faize potansiyelini ve yumurta ambarlarının vaziyetini merak eden her bayan ultrasonografik tetkik ve hormon incelemeleri ile bilgi sahibi olabilir.

Yumurtalıkların faize işlevlerinde eksilmeyi gösteren belirtilerin de usta yakalanması gerekir.

Bunlar;

· Adet kanamalarının birbirine yanaşması ve kısalmasıdır. Daha evvelleri 28–30 günde bir adet gören bayanlarda kanamalar 20-27 günde bir olmaya başlar. Bazen daha kısa da olabilir. Kanama ölçüyü değişmeyebilir. Bazı bayanlarda ise bu zaman uzar.

· Yumurtalık işlev bozukluğu belirtilerinden biri de düşük rakamının çoğalmasıdır. Bu rehabilitasyon ile oluşan hamileliklerde de görülebilir.

· Tüp bebek veya aşılama rehabilitasyonlarında yumurtalıkların uyarılması neticesinde büyüyen yumurta rakamının az olması.

· İlaçlar da tesirli olmaz ve rehabilitasyon zaferini düşüren ehemmiyetli bir etmendir. Rehabilitasyonu da yoktur.

Günümüzde bayanların eğitim ve kariyer tasarıları birlikteliğinde hamileliği ötelemeyi getirmiştir. Tüp bebek merkezleri hastalarının ehemmiyetli bir kısmını bu yaş grubu hastalar oluşturmaktadır. Hamileliği ötelemeyi düşünen bayanlar kesinlikle yumurtalık rezervlerine baktırmalıdır. Yumurtalık rezervi ultrasonografik tetkik ve hormon testleri ile basitçe değerlendirilebilir. Bu temkin afaki zaman ve para kaybını önleyecektir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.